ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תנו לחיות למחות 
 
 זה לא כל כך נעים לראות פורום סגור. פורום זכויות בע``ח בוואלה   
 
עידו קינן

וואלה סגרה את פורום זכויות בע"ח בנימוק של "התבטאויות שחרגו מהנורמה הציבורית"; הוא ייפתח מחדש בקרוב, אחרי שתוחלף המנהלת, פעילת זכויות בעלי-החיים ענת רפואה; וואלה: יש ניגוד אינטרסים בין פעילויותיה לבין יכולתה לנהל את הפורום באובייקטיביות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לחצים רציניים נגדי ונגד הפורום. ענת רפואה
 לחצים רציניים נגדי ונגד הפורום. ענת רפואה   
"מערכת וואלה! החליטה לסגור באופן זמני את פורום זכויות בעלי חיים, עקב התבטאויות שחרגו מהנורמה הציבורית. הפורום ייפתח מחדש בקרוב לאחר בחינה מחודשת". כך אומרת הודעה בראש פורום "זכויות בע"ח" של וואלה, שנסגר ביום א' ואינו מאפשר לפרסם הודעות חדשות. אם לא די בכך, הוסר הפורום מעמוד הפורומים הראשי של וואלה.

מערכת החדשות של וואלה נוקטת מזה זמן רב בקו לוחמני נגד ניסויים בבעלי חיים, הודה בפנינו סמנכ"ל התוכן היוצא של וואלה, עופר שני. בחודש מרץ חשף האתר ניסויים שמבצע מדען האוניברסיטה העברית, ד"ר אהוד זהרי, בבעלי חיים, ואף פרסם סרטון וידאו שצולם בסתר, ומציג ניסויים מזעזעים שנערכו בקוף בשם מאליש. בהמשך פורסמה באתר התנצלות על "התגובות שנקטו בלשון של גנאי, נאצה או איום כלפי ד"ר אודי זוהרי ו/או האוניברסיטה העברית". זמן קצר לאחר מכן, חשפנו כאן תלונה במשטרה שהגישה האוניברסיטה נגד מנהלי וואלה, בטענה שאלה התירו פרסום של איומים לרצח נגד זהרי.

"זה קרה שלשום בערב באופן מפתיע", סיפרה אתמול על הסגירה מנהלת הפורום, ענת רפואה, פעילת זכויות בע"ח, דוברת האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי חיים ודודתו של ניר רפואה, שהיה עד לפני מספר חודשים מנהל הפורומים של וואלה. רפואה גם ערכה וקריינה את הסרטון שפורסם בוואלה ("ערכתי אותו מתוך 28 שעות צילום. השתמשתי ב-70 כדורי הרגעה בשביל לערוך את הסרט הזה"). "מאז שהתפרסמה הכתבה על מאליש בוואלה, הופעלו לחצים רציניים מאוד על וואלה נגד הפורום שלי, נגד האגודה ונגדי באופן אישי, כאחת מראשי התנועה לזכויות בעלי החיים", היא אומרת.

איך את יודעת על הלחצים?
רפואה: "משיחות שהיו לי עם מנהל הפורומים של וואלה ומשמועות".

רפואה, שמעידה על עצמה שקראה את התגובות לכתבה על הניסויים והבינה שהרוחות סוערות, פרסמה בפורום הודעה שמבהירה למשתתפים שאסור להם לפעול בניגוד לחוק: "כפי שאמרתי וכתבתי לאנשים רבים (וחלקכם ביניהם), ישנן דרכים רבות לפעול להגנת בעלי-החיים במעבדות [...] הדבר החשוב שהדגשתי בפני כולם, ואחזור ואדגיש כאן בפניכם, הוא שכל פעולותינו חייבות להיעשות באופן חוקי לחלוטין. אך ורק בפעילות חוקית נוכל לקדם את מטרותינו ולהפיק את העזרה המיוחלת לבעלי-החיים".

"אני כל הזמן ניסיתי להרגיע את הרוחות, והפורום התנהל בצורה מופתית ומסודרת", היא מספרת. "פתאום, בבת אחת, אני מקבלת טלפונים מאנשים שהפורום נסגר. הם קיבלו הודעות אישיות כמו 'אסף, אתה לא יכול להיכנס לפורום'. וואלה לא הודיעו לי שום דבר. כל הלילה שלשום הייתי צריכה לענות לאנשים שהפורום נסגר, ושאף אחד לא ייקח את זה אישית. עניתי לעשרות אימיילים של אנשים פגועים. הפורום הזה הוא בית של אנשים כבר ארבע שנים".

"למחרת יצרתי קשר עם וואלה, וליאור [חמודות, מנהל הפורומים – ע"ק] אמר לי שזו היתה החלטה של מנכ"ל וואלה, אילן ישראלי", אומרת רפואה. לדבריה, הוצגו לישראלי הודעות שהופיעו בפורומים, ואשר נטען לגביהן שהן מהוות הוצאת דיבה ולשון הרע.

עו"ד רוברט פישמן, פרקליטו של ד"ר משה בושמיץ, בעלי חוות מזור לגידול קופים לניסויים, אמר לחיים ברשת כי בפורום היו הודעות משמיצות וכאלה שהיוו הוצאת לשון הרע. "כשמישהו עושה דברים מהסוג הזה, הנהלת פורום אחראית עושה את הצעדים המתחייבים. אני מקווה שהדבר יהווה דוגמה לאתרים אחרים", דברי פישמן.
 
אז יש או אין חופש ביטוי? מנכ"ל וואלה, אילן ישראלי
 אז יש או אין חופש ביטוי? מנכ"ל וואלה, אילן ישראלי   
רפואה: "אמרתי לאילן ישראלי שאני עובדת בליווי עורכי דין כל הזמן, כי אני על הכוונת של המעורבים בניסויים בבעלי חיים כבר הרבה זמן. אמרתי לו שאני עומדת מאחורי ההודעות, אלה שלא נמחקו. אני הבנתי את החשש של אילן ישראלי. התרשמתי שישראלי לא מבין בפורומים – הוא די חדש שם – אז הוא סגר את הפורום והעביר את העניין לבדיקת עורכי הדין של וואלה".

רפואה נפגשה שלשום עם ישראלי, ואומרת שהוא הסכים לפתוח את הפורום מחדש בשני תנאים: כללי התנהגות חדשים לפורום, והחלפתה במנהל אחר. "ישראלי אמר לי, 'את היום, בתור אחת שעומדת בראש החנית של המאבק למען בעלי חיים, משמשת כסדין אדום. ברגע שוואלה נותנים לך במה לנהל את הפורום – זה צועק'".

ואת הסכמת?
"הסכמתי לוותר על המלוכה כי הפורום הזה מאוד חשוב לי ולהרבה מאוד אנשים, אנשים טובים, אנשים מכובדים, אנשים רציניים, שנושא הצדק והמוסר הוא נר לרגליהם. אני לא יודעת מי יחליף אותי או מתי זה יקרה. הוא [ישראלי] ביקש שאני אמליץ על מישהו".

אז זה לא שיהיה בירור ואחריו אולי תחזרי.
"לא. אני מוותרת על ניהול הפורום. אני כמובן אמשיך לכתוב בפורום. אני רואה בזה איזשהו ניסיון לסתימת פיות מצד המתנגדים לנו, אבל אני יודעת שאת הפה שלי אף אחד לא יוכל לסתום. המאבק שלנו הוא מאבק חשוב, שיש לו תנופה אדירה עכשיו, ואני אמשיך בכל עוזי לפעול למען בעלי החיים".

בתגובתו לתלונה במשטרה של האוניברסיטה העברית, ישראלי דווקא הציב את עצמו בצד של הלוחמים למען חופש הביטוי. הוא אמר שם שמהתלונה נודף "ריח חמוץ של ניסיון לסתימת פיות, בעיקר אלה של העיתונאים בוואלה". בנוגע לתגובות הגולשים אמר ישראלי: "חלק מגולשי וואלה אינם פרקליטים בהשכלתם, ועל כן לעתים נוקטים בלשון צורמת או בנימה מתלהמת בגוף התגובה. וואלה עושה כל שלאל ידה כדי למנוע פרסומן של תגובות בלתי נאותות והולמות. אך מכיוון שמדובר במערכת סינון אנושית, קורה שבשוגג מסתננות תגובות בודדות שאופיין אינו מקובל על וואלה".

מנהל הפורומים של וואלה, ליאור חמודות, סירב להגיב לידיעה.
 
 
מוואלה נמסר בתגובה לסיפור: "וואלה הנושאת את דגל חופש הביטוי באינטרנט בישראל, מקפידה לשמור על שיח ציבורי פתוח, שאינו חורג מגבולות החוק. במקרה זה, השיח ירד לפסים של הסתה וקריאה לפגיעה בנפש, של קומץ משתתפים בפורום. על כן, החליטה וואלה להקפיא את פורום זכויות בעלי חיים באופן זמני.

"וואלה מדגישה כי אין בכוונתה לחדול מלעסוק בסוגיית זכויות בעלי החיים והניסויים בהם, והיא תמשיך גם בעתיד בפרסום תחקירים עיתונאיים בעניין זה.

"יש לציין, כי כל מנהלי הקהילות בוואלה כפופים לתקנון מחמיר, הבא להבטיח את קיומו של דיון ציבורי נקי ובגבולות החוק, במקרה זה, לדאבוננו, היתה חריגה מכללי התקנון.

"באשר למנהלת הקהילה, הרי שכאן הודגש ניגוד האינטרסים הקיים בין תפקידה כדוברת העמותה נגד ניסויים בבעלי חיים לבין יכולתה לנהל פורום בנושא זה באופן אובייקטיבי, הנקי מכל שיקול זר".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by