ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל מה שרצית לדעת: ניקוי המחשב 

כל מה שרצית לדעת: ניקוי המחשב

 
 
דורון טילמן

לכבוד הפסח ניקיתם את כל הבית, אבל מה עם המחשב? אנחנו גאים להגיש לכם מדריך מיוחד לניקוי המחשב מבפנים ומבחוץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל שנה, בערך בתקופה הזאת, משתגעים המוני בתי ישראל ומתחילים לנקות את הבית, מי מפחד החמץ ומי מפחד האבק. אבל את המחשב שלנו לא מעניינים מועדי ישראל, והוא דורש ניקוי, פיסי ונפשי, ללא כל קשר למופע הירח או כל דבר דומה.

במדור זה שיבצנו אין ספור פעמים, אין ספור לינקים, לכל מיני דרכים לניקוי וטיהור המחשב מכל רכיבי תוכנה סוררים וקבצים אשר מסרבים להימחק. החל מחוטפי דפדפנים, דרך אפקטים שמאיטים את המחשב ועד כל מיני קבצים זמניים. אם אתם רוצים עוד, הרשת, וארכיון המדור, כמובן פרוסים לפניכם.

ולכן נמשיך הלאה ונתעסק הפעם בניקוי הפיסי והמרדף הבלתי פוסק אחרי האבק, וברוח התקופה, גם חמץ.
 

הקדימו תרופה למכה

 
במקום שאתם תרדפו אחר האבק בכל פינה חשוכה, כפי שתקראו בסעיפים הבאים, תוכלו לנסות למנוע ממנו גישה למחשב היקר במגוון דרכים:

- כאשר המחשב אינו נמצא בשימוש, כסו את המארז (כאשר הוא כבוי), המסך והמקלדת באמצעות מגוון רחב של כיסויים הנמצאים בחנויות.

- בעלי מדפסת וסורק יכולים גם הם לקנות כיסוי מתאים.

- השתדלו לא למקם את המחשב וחלקיו השונים מתחת לחלון, במטבח, או בכל מקום בו יש סיכוי גדול לטינופת להידבק אליו.

למרות הכל, הרי זה ברור כי האבק ימצא דרכו לכל חלקה טובה. אבל זה לא צריך למנוע מכם לרדוף אחריו.

- המקלדת
אחד משואבי האבק והלכלוך הטובים ביותר שיש הוא לצערנו גם הרכיב המשמש אותנו הכי הרבה.
בתור שלב ראשון אתם יכולים פשוט להפוך את המקלדת ולנער אותה קלות. לאחר מכן ניתן להעביר פיסת נייר בין כל המקשים כדי ללכוד עוד מיני אבק. מי שממש מפחד מאבק יכול כמובן להתחיל לתלוש את המקשים ואז לנקות עם מברשת. הבעיה היא שלא כל המקשים מסכימים לכך, ולפעמים גם שוכחים את סדר החיבור. מעבר לכך השתדלו לא לרחוץ את המקלדת במים זורמים (או בקפה קר), ואם בכל זאת עשיתם את זה, תמיד אפשר להחליף מקלדת עם מי שיושב לצידכם.

- עכבר
מי שעדיין עובד עם עכבר מכני צריך להשקיע קצת בניקוי, וזאת על ידי פירוק המכסה המונע את נפילת הגולה בתחתית. את הגולה תוכלו לנקות בכל צורה שהיא, כל עוד היא תוחזר למקומה כאשר היא יבשה לחלוטין. המקפידים אפילו ינסו לנקות את מקום מושב הגולה ואת הגלילים הזעירים שהיא מניעה.
עכבר אופטי כמעט ולא דורש תחזוקה, וניקוי זריז של אזור החיישן עם מטלית יעשה את העבודה.
 

מסך (וכל דבר עם משטח זכוכית – כמו סורק)

 
צג המחשב, ולא משנה עם הוא שטוח או לא, גם כן נוטה להתלכלך. בשבילו הכינו חברות זריזות מטליות מיוחדות, ללא סיבים, הספוגות בחומר המבטיח ניקוי מושלם אשר ישאיר שכבת מגן לאורך זמן. בנוסף ישנם גם כל מיני בקבוקי ספריי אשר מבטיחים את אותן תוצאות. אתם אומנם לא חייבים להשקיע סכומי עתק (למרות שחבילת מטליות שכזו לא עולה כל כך הרבה), אבל הקפידו להשתמש במטליות רכות אשר אינן ספוגות בחומרי ניקוי חזקים. במידה ותהיתם, אותן הוראות ניקוי תקפות גם ללוח הזכוכית של הסורק שלכם, רק השתדלו לא ללחוץ עליו חזק.
 
 

מארז המחשב

 
זהו ללא ספק המקום שהכי מועד לפורענות. האנשים הפשוטים שבינינו סומכים על כמה מאווררים אשר יכניסו ויוציאו אוויר מתוך המארז כדי לשמור על טמפרטורה סבירה, מה שמבטיח כי האבק שיש בכל בית (גם הנקי ביותר) ימצא את מקומו בפנים. הוא ייצמד בחוזקה לכל משטח אם תיתנו לו מספיק זמן, וזה כולל את המאווררים עצמם, חוטים, כוננים, כרטיסים וכל פריט אחר. בסופו של דבר האבק יכול לעצור מלכת את פעולת המאווררים, ואז אתם יכולים לנשק לשלום את המעבד שלכם. כדי למנוע זאת יש לפתוח את המארז, תהליך לא ממש מסובך, גם למי שמעולם לא ראה את קרביו של המחשב.
פעולה זו יש לבצע כאשר המחשב כבוי ומנותק מהחשמל. כעת השתמשו בשואב אבק, או כל דרך דומה כדי לנסות ולאסוף כמה שיותר לכלוך. לאחר השאיבה, ניתן להשתמש בספריי אוויר (או פשוט להפוך את כיוון הפעולה של שואב האבק) כדי להרחיק כמה שיותר אבק שלא נשאב בשלב הקודם. בכל מקרה השתדלו לא להכות ברכיבים העדינים שיש בפנים.
 

כונן תקליטורים

בדומה לכונן הדיסקטים מימים עברו, גם כונן התקליטורים יכול להתלכלך. במקרה זה, עינית הלייזר שאחראית על ביצוע תהליך הקריאה/כתיבה של הדיסק יכולה להתכסות באבק ולגרום לקפיצות וסתם חוסר רצון לנגן. הדרך הפשוטה והבטוחה ביותר לנקות רכיב זה היא באמצעות תקליטור ניקוי מיוחד המכיל על פניו מברשות המבצעות את הפעולה. גם כונן הדיסקטים יכול לזכות לטיפול דומה באמצעות תקליטון ניקוי.
 

המדפסת

מרבית המדפסות מכילות מנגנון פנימי לניקוי ראש ההדפסה, המופעל באמצעות הדרייברים. עקבו אחר הוראות השימוש במדפסת כדי להחליט מתי ואיך כדאי לבצע פעולה זאת. אם אתם ממש מתעקשים, תוכלו לרכוש ערכות לניקוי המדפסת מכל הכיוונים.

כעת לאחר שאתם מן הסתם מכוסים בכל האבק שניקתם בעמל רב, אתם יכולים להתפנות לחלק של הסדר. אין זו חובה, אבל זה בטח לא מזיק, לנקות את שולחן המחשב והסביבה מכל הדברים שאין בו צורך (אל דאגה, אין שום חובה לסדר את החדר). עוד דבר שאפשר לסדר, או לפחות לנסות לסדר, הוא את אוסף הכבלים המשתלשלים מאחורי המארז. מי שמתקשה או אין לו רעיונות, יכול להיעזר במדריך זה.

חג שמח.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, אל תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by