ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עבדים היינו, פראיירים נישאר 
 
 מדינת ישראל אוהבת אתכם (אתר המכס)   
 
גילי סופר

למרות שיצאנו ממצרים כבר מזמן, אנחנו עדיין ממשיכים להיות עבדים של השיטה ולקנות ביוקר בארץ מה שאפשר לקנות בזול דרך הרשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עבדים היינו לפרעה במצרים. וגם אם לימדו את כולנו בגן הילדים לשיר 'עתה עתה בני חורין', עבדים נשארנו. עבדים בעיקר למגבלות של עצמנו: מגבלות השפה, מגבלות התרבות, מגבלות העצלות והפחד. אז אנחנו קונים בארץ, בעברית, וביוקר על פי רוב. לכבוד החג, העגלה החשמלית שמחה לצאת לסיבוב קצר בחו"ל, אל מרחבי הרשת העולמית, שנראים אינסופיים לעומת הרשת העברית.

כל ישראלי יודע שסיבוב קצר או ארוך בחו"ל מחיל ונגמר בדיוטיפרי, ושם גם תחנתנו הראשונה – לא, לא באתר סקאל, דווקא באתר המכס.

אתר המכס, מעבר להסברים מפורטים על נהלי הייבוא של קניות באינטרנט, שתמציתם כבר הובאה כאן בעבר, מציע כלי מאוד יעיל: המחירון. דבר ראשון לפני שיוצאים לקנות משהו באתר בחו"ל, חפשו אותו במחירון המכס. אמנם ישנם כמה מוצרים (דיסקמנים למשל) בהם הפירוט מביש אך מלבד זה, סביר שאפשר יהיה למצוא בו את מחירו של המוצר המבוקש. כך למשל שאם חשקה נפשכם דווקא במכונת כביסה מדגם באוקנכט wa-1330, המחירון ילמדכם לא רק ששיעור המסים הכולל שיש לשלם בעבור מכונת הכביסה הוא 62%, אלא גם שערכה הוא 629$.

חשוב לדעת שהמס שיש לשלם עבור מוצרים שנקנים בחו"ל מחושב על פי ערך זה ולא על פי מה ששולם בעבורם. למרות נטייתנו התמידית לחשוד ברשויות, על פי רוב ערך המוצרים על פי המכס אינו מנופח, ולעתים אף זה יש לחפור לא מעט ברשת על מנת למצוא עסקה בכזה מחיר.

אתר נוסף ששווה להכיר הוא אתר מאסטופ. אנחנו אמנם נזהרים מאוד מלספר כאן על פעילויותיה של נטוויז'ין, אבל כאשר מדובר בקניות בחו"ל לא נצא כדי חובתנו מבלי להזכיר אותו. מעבר לרשימת אתרי מכר מחולקת לנושאים, השירות החשוב שמציע האתר הוא כתובת בארצות הברית אליה אפשר לבקש משלוח של מוצרים, אותם מאסטופ ישלחו לכתובתכם בארץ, תמורת תשלום כמובן. כך שגם אם האתר ממנו מעוניינים לרכוש את המוצר לא מוציא משלוחים למזרח התיכון, אפשר עדיין להזמין את המוצר כל עוד הוא מוציא משלוחים לארצות הברית. גם אם רבים מאתרי המכירות פועלים באירופה, נרשה לעצמנו להניח שרובנו יודעים אנגלית, לא איטלקית גרמנית או הולנדית, ושנמצא את עצמנו משלמים בדולרים ולא באירו.

ועוד מחשבון קטן לדרך: טבלת שערי החליפין של בנק ישראל מתעדכנת מדי יום, ואפשר לסמוך עליה יותר מאשר על יציבות השקל. כך שאם במקרה מצאתם איזה צורב מופלא במחיר מציאה שנקוב בדולר אוסטרלי, קנדי, או בלירות שטרלינג דווקא, לא חייבים לסגור את החלון.
 
מאה דולר ספייר לבזבוזים
 מאה דולר ספייר לבזבוזים   
אין גבול למוצרים שנמכרים באינטרנט בעולם הרחב. בעוד בארץ עיקר הפעילות היא סביב מוצרי האלקטרוניקה והמחשבים, הספרים, ולאחרונה גם ריהוט, בשאר העולם מוצרים כגון אביזרי ספורט, מחנאות, ביגוד, ציוד גינון או דיג, צעצועים, תכשיטים ושעונים, נמכרים בה למכביר. יש הכל מכל וכל – והרבה, רק צריך לחפש. מישהו שאני מכיר רוכש דרך קבע ברשת תרופה שאינה ממומנת על ידי קופת החולים שלו, לה הוא זקוק על מנת להישאר בחיים, וחוסך בכך מאות שקלים על כל חפיסה.

חשוב לקחת בחשבון שבקניית מוצרים שעשויים להתקלקל, ובעיקר מוצרי אלקטרוניקה שתיקונם יקר, האחריות שמקבלים על המוצר היא לא בארץ, ואז זה עשוי להסתבך. עם זאת לפעמים הסיכון מאוד משתלם. קחו למשל מצלמה דיגיטלית, אחד הלהיטים הגדולים של המכירות באינטרנט. למשל פיינ-פיקס 3800 הפופולרית של פוג'י. המחיר בו היא נמכרת ברשת העברית, על פי זאפ, נע בין 2700 ל-3200 שקל. על פי מחשבון המכס המוזכר לעיל מחירה הוא 300 דולר, (טוב, 296 אבל לא חייבים להיות קטנוניים), והיא אינה חייבת במס מלבד מע"מ בשיעור 18%.

נכון שתפסנו את היבואנים ביום לא טוב, כי רק אתמול הדולר הגיע לשפל שלא ידע זמן רב, אבל גם על פי שער של 4.75 הגבוה מהשער הנוכחי (שער המחאות גבוה, השער הרלוונטי) זה יוצא 1681שקל, לא כולל משלוח. ניתן להניח שאפשר להעביר תמורת כאלף שקל מצלמה מאירופה או ארצות הברית לישראל, ועוד יישאר לכם עודף לחומר לניקוי עדשות, ואפילו לשיחת טלפון בינלאומית או שתיים על מנת לבקש שישלחו לכם את המוצר אל מחוץ לארה"ב. מה שנותר הוא רק למצוא את המצלמה במחיר הזה.

כמו כאשר קונים בעברית, שווה להשתמש במנועי השוואת מחירים. בעוד בארץ יש מנוע השוואת מחירים וחצי, העולם הרחב מלא בהם, והתוצאות שלהם שונות ממוצר למוצר, כך שכדאי לעבור על כמה מהם. ביזרייט הוא מהמובילים שבהם ואפשר גם להשתמש במייסיימון, בדילטיים (אם כי דווקא לגבי המצלמה הספציפית הוא לא מצא מציאות של ממש), ואיך לא – בפרייס.קום. אייביינט למשל מציין האם האתר מוכר מכירות בינלאומיות, מה שעוזר לסננן את האתרים.
 
 
אפשרות נוספת, בעיקר בשלב בו אתם יודעים בדיוק מה אתם מחפשים, היא להשתמש במנועי חיפוש רגילים, דוגמת גוגל או אול-דה-ווב. (כן, אני שם את נפשי בכפי וממליץ על גוגל, המפלצת שכולם אוהבים לשנוא). אמנם אפשר להיבהל ממספר התוצאות, אבל אם מכניסים את שם הדגם ועוד כמה מילים כמו "במבצע", "הצעה מיוחדת ", ואפילו את מחיר היעד שלכם, ניתן לפעמים למצוא כל מיני פינות וחנויות שלא תגיעו אליהם באמצעות אתרי השוואת מחירים בחיים.

האמת היא שמחיר השוק של המצלמה הספציפית ברשת (קרי אמזון) גבוה קצת יותר מהמחיר שמוזכר במכס, כ-350 דולר. עם זאת, עם קצת מאמץ אפשר גם למצוא אותה בפחות, ב-340, ב-330, ב-319, ואפילו ב-300 דולר. מה שחשוב באמת הוא לשים לב טוב טוב מה מגיע עם המצלמה. הנורמה בעולם לגבי המפרט באתרי מכר היא קצת יותר מחמירה מהנהוג בארץ, ולא תמיד מה שעולה הכי מעט כסף הוא גם הזול ביותר.

אם למישהו נדמה שנתפסנו לאיזה דגם שמחירו בעולם נמוך במיוחד, טעות בידו. את האולימפוס C-4000, למשל, שמחיר הפתיחה שלה בפומביות הוא 3200 שקל, ושמחיר 'המחירון' שלה הוא כ-6000 שקל, אפשר למצוא במרחק 3 קליקים בפחות מ-350 דולר, משהו כמו 2000 שקל אחרי כל התוספות והמסים.

הפרשי המחירים בין ישראל לבין חו"ל הם הגבול הבלתי נראה בתוכו אנו חיים, הגדר. העובדה שההפרשים כל כך גבוהים מעידה שעבדים היינו ועבדים נישאר. עבדים בעיקר לפרובינציאליות שלנו. עבדים להזיה שאין שנייה לתרבות המערב ולאמונה הטפלה שאנחנו חלק ממנה, עבדים לשיגיון שאנחנו טבורו של עולם, לאשליה שהארץ עדיין זבת חלב ודבש. ערב פסח מותר (באמת מותר) לצאת קצת אל מחוץ לבונקר, להביט קצת אל מעבר לגדר, לפחות באינטרנט. לפתוח דפדפן ולגלות שיש שם עולם שלם בחוץ, נורמלי, למרות שהוא לא בעברית. חג חירות שמח.

נפגעתם? דפקו אתכם? ראיתם מזימה שמתרחשת ברשת? סתם יש לכם סיפור מרגיז לחלוק? כתבו לנו ונשתדל לפרסם ולעזור. אפשר גם להיכנס לפורום צרכנות ולשפוך את הלב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by