ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סטיות של עכברים 
 
 הילד הירוק. קומיומי   
 
עידו קינן

ניוזלטר קומיקס יומי בשם "קומיומי" יושק בעוד מספר שבועות; כמו סמים, הוא יהיה חינם – רק עד שתתמכרו; דודו גבע, אחד המשתתפים: "אינטרנט? מה פירוש?"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אבא שלי, הוא בנה את העיר הזאת!" שבתאי של פינק
 "אבא שלי, הוא בנה את העיר הזאת!" שבתאי של פינק   
האמריקאים מקבלים את מנת הקומיקס שלהם, "funnies" בלעז, בעיתון של יום ראשון, עם כל המוספים והברושורים של הסופרמרקטים המוזלים וחנויות הציוד המשרדי. עכשיו גם אנחנו נוכל לקבל הזרקת צבע יומית, עם ההשקה הצפויה של הניוזלטר "קומיומי", בו יככבו בין השאר יצירות של דודו גבע ואורי פינק, מהאבות המייסדים של הקומיקס בישראל.

סצינת הקומיקס הישראלית מראה בזמן האחרון סימני חיים משמחים, כמו השתתפותה של קבוצת דימונה בפסטיבל אנגולם, וכנס היסוד של קבוצת A4. כניסתה (סוף סוף) לעולם הקיברנטי, ועוד כתוכן בתשלום, היא לא פחות ממהפכה. נקווה שהיא לא תגמור כמו שר ההסברה העיראקי, מוחמד סעיד א-סחאף, שכנראה נואם עכשיו בפני מסיבת עיתונאים של מעלה.
 
 
"זה עצמאי כרגע. אנחנו מעוניינים שזה ישווק בהמשך דרך חבילות אינטרנט", אומרת מפיקת קומיומי, גליה בכרך. עורך קומיומי, עיתונאי המחשבים עידו אמין (דוח אמין, ניוזלטר חיים ברשת), סיפר לא מזמן ברשימת הדיון "דואר זבל" על החלטתו הוותיקה להפסיק לצייר, אולם הוא עשוי לטפטף לקומיומי "כמה דברים ישנים שלי שלא נס ליחם". עוד יציירו שם תמיר שפר, ניר מטרסו, ניר מולד וגילה קפלן, כמו גם מאיירים אנונימיים שיקבלו במה להציג בה את עבודותיהם. כל קומיומי יכיל דף של יוצר אחד מוביל או ערימה של סטריפים של מספר יוצרים זוטרים יותר. יהיו שם גם יצירות פלאש, קריקטורות וקומיקסים עלילתיים בהמשכים.

בכרך מעריכה שהוא יושק בתוך חודש. אמין מסביר שהוא פתח תיבת פנדורה (חיובית) של קומיקס: "אני דוחה את זה כרגע כי יש הפתעה – המון יוצרים שיוצאים מהמחילות והמערות. החוויה הכוללת של ללכת בין יוצרים ולשאול מה יש להם במגירה היתה מדהימה – יש להם הרבה מגירות. פרויקטים שלמים שנעשו ושוכבים כבועה שאין לה הופכין, כי אין במה בתקשורת המיינסטרים. כל חומר ויזואלי בישראל, לדעתי, מוקצה. העם היהודי עוד לא התנער מ'לא תעשה לך פסל ומסכה'".

"יוצא שיש המון דברים שאנשים עושים ואין לזה מקום להתבטא. אני מקווה שכשאנשים יראו את הדבר הנפלא הזה, התקשורת תשנה את דעתה. דבר שנורא חסר בישראל זה שאין מקום של funnies. אז יש כזה דבר, ואני רוצה לנסות לפחות פעם-פעמיים בשבוע ערמה של סטריפים קצרים [של קומיקס – ע"ק]. כשאתה רואה כזה דבר, אין לך אנטגוניזם, כי אם בתוך חמישה דברים יש אחד שאתה אוהב, זה מספיק".
 

אני לא טקסט פוליטי

"אני פרובוקטיבי?" אמין בדיוקן עצמי
 "אני פרובוקטיבי?" אמין בדיוקן עצמי   
כדאי להירשם באתר, כי בשלב הראשון הניוזלטר יחולק חינם, במסגרת מבצע "קודם תתמכרו - אחר כך תשלמו!" בכרך אומרת שכשתתמכרו הניוזלטר יעלה "סכום סמלי", ואמין מדבר על "מחיר בסדרי גודל של ניוזלטרים שאנחנו מכירים".

תשלמו ליוצרים?
בכרך: "כרגע לא, אבל ברגע שזה יתחיל לרוץ – ברור. זה יכול להגיע למימדים מאוד גדולים, ואם כל מנוי שם 10-20 שקל, זה יכול להיות שווה. כרגע כולנו עובדים מתוך האמונה, אבל אתה יודע, לא הולכים עם זה למכולת. אנחנו מקווים שבקרוב נוכל ללכת עם זה למכולת".
 
 
זה יהיה פרובוקטיבי?
"זה אמור להיות לכל המשפחה. הרעיון יהיה שהדתי מבני ברק, שחובב קומיקס, יוכל להיות מנוי, וגם ילדים שאוהבים קומיקס".

זה לא יהיה פוליטי?
"I doubt it".

תמיר שפר, עידו אמין ודודו גבע, וזה לא יהיה פוליטי? אני לא מאמין לך.
בכרך: "בגלל זה אני אומרת לך לא בנחרצות. זה לא יהיה פרובוקטיבי שיפסלו אותנו על סמך התוכן שלנו. אני לא יכולה להבטיח שכשנריץ את זה, לא נתייחס למה שקורה סביבנו".
אמין מוסיף: "הפרובוקציה היא שלא הולכות להיות פרובוקציות. אם היו שואלים אותי באופן פרטי אם אני רוצה להיות מנוי על ניוזלטר קומיקס, הייתי שואל אם אמיתי סנדי [מחברי פנזין הקומיקס המחתרתי המנוח "סטיות של פינגווינים", היום חבר קבוצת דימונה – ע"ק] יהיה שם".

והוא יהיה שם?
אמין: "לא, אבל אני עדיין עובד על זה".

והאתר שלכם, אתם מתכוונים לשדרג אותו? כרגע יש שם רק את הלוגו של הילד הירוק. בינתיים אתם מוכרים לנו ברווז בשק.
אמין: "יהיו דוגמאות של הקומיקסים באתר. אני מקווה שבקרוב תהיה אפשרות לשלוח גלויות של יצירות שהיוצרים עשו".
 

ברווז אופליין

שתוק, ברווז. יצירה של גבע
 שתוק, ברווז. יצירה של גבע   
"כל מה שאני יודע זה שהוא ביקש ממני ציורים, ושהוא שם אותם באינטרנט", אמר לחיים ברשת דודו גבע, ש"שתיקת הברווז" שלו זכה במקום הראשון בסיכום שנת 2002 של מיקסר. "אין לי מחשב".

אין לך אינטרנט?
"אינטרנט? לא. מה פירוש?"
 
אנחנו צוחקים. "מה אתה צוחק, בחור צעיר? הכוח שלי הוא העט והנייר, ועידו [אמין] עושה מזה זהב. אני סומך עליו" (מסתבר שגבע מעולם לא פגש באמין, וחושב שמדובר בפסבדונים).

איך אתה מרגיש עם זה שאנשים מקבלים את הקומיקס בפורמט שאתה לא תזכה לראות?
"אני מרגיש טוב מאוד, שהחומר הגיע גם לחברות לא מפותחות" (גבע צוחק).

עכשיו אתה צוחק עלי.
"אתה התחלת".
 

למי אכפת מהילדים?

היכן ילדי לארסון החטופים? שער ספרו של לארסון
 היכן ילדי לארסון החטופים? שער ספרו של לארסון   
פעם, בראשית ימינו באינטרנט, חיפשנו קריקטורה של יוצר Far Side, גארי לארסון. לא הצלחנו למצוא ולו אחת, רק מכתב מלארסון, שנשלח כנראה למנהל אתר אחד והדביק כמו וירוס את שאר אתרי ההערצה: "אני הולך כאן על קו דק מאוד. מצד אחד, אני מודה שאני מוצא את זה מאוד מחמיא שחלק ממעריצי יצרו אתרי אינטרנט שמציגים ו/או מפיצים את העבודות שלי באינטרנט. מצד שני, אני נאבק למצוא את המילים שיעודדו את מעריצי ה-Far Side, בצורה משכנעת אבל רגישה, להפסיק ולחדול, לפני שהם יצטרכו לשמוע את המילים הללו מאיזה עורך דין".

הוא ממשיך ומסביר שלמרות שזכויות היוצרים שלו חשובות לו, הן אינן העיקר: "בבקשה, בבקשה הימנעו מלשים את Far Side באינטרנט. הקומיקסים האלה הם 'הילדים שלי', בערך, וכמו הורה, אני מודאג בקשר למקומות אליהם הם הולכים בלילה בלי לומר לי. ולראות אותם באתר של מישהו זה כמו לקבל שיחה ב-2:00 בבוקר שהולכת, "אה, אבא, אתה לא הולך לאהוב את זה, אבל תנחש איפה אני".
 
היום, האינטרנט הרבה יותר מרושע. שאלנו את גבע אם אין לו בעיה עם זה שבפורמט דיגיטלי, ה"ילדים" שלו יגיעו לאתרי אינטרנט.
"שום בעיה. שיסתובבו, לא איכפת לי. הבעת את דעתך, היא פורסמה בעיתון ובספר והיא ממשיכה להיות מופצת. מצדי שיחליפו חתימה אפילו. זה לא קשור לשם שלי".

גבע נתקל כבר ב"ילדים" שההורים שלהם הביאו לו מכות, מטאפורית לפחות – חברת וולט דיסני, שבשנת 91' דיווחה על הכנסה של שישים אלף דולר מגבע, פיצויים על שהשתמש בדונלד דק ביצירתו המופתית "מובי דק".

"אני שונה מוולט דיסני", מסביר גבע. "הגישה שלי היא שבאומנות זה לא קשור ליחסי מסחר – כולם משתמשים ומצטטים, במיוחד בעידן הפוסט-מודרניסטי שלנו. לפי דעתי, את החוק צריך לעדכן. הרבה מבקשים ממני רשות להשתמש, ואם זה למטרה אומנותית – אני מרשה".

אז אולי יהיה, סוף סוף, אתר הערצה לברווז, או אפילו לדודו גבע.
"רק שאני לא אדע על זה ולא אהיה מעורב. מה שאני לא יודע – לא קיים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by