ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אפל מציגה: רקוויאם בתשלום 
 
 פרי עץ הבלי-דעת   
 
צביקה בשור

אם סטיב ג'ובס כזה גדול, אז למה המצב של אפל גרוע כל-כך? ולמה נדמה לו שמה שיציל אותה זו רכישה של חברת תקליטים דינוזאורית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השמועות המבוססות למחצה על התעניינותה של חברת המחשבים Apple ברכישת חברת התקליטים Universal Records אינן יכולות אלא לעורר תמיהה. הידיעות מספרות כי האמא של המקינטוש מוכנה להוציא עד שישה מיליארד דולר על מנת להחזיק בחברה בה חתומים אמינם ו-U2. שישה מיליארד דולר, והאנליסטים פשוט אינם מסוגלים להבין מה עובר למנכ"ל סטיב ג'ובס בראש.

האינטרס של Vivendi, חברת האם של יוניברסל, המציעה אותה עכשיו למכירה, ברור לחלוטין. חברות תקליטים הן העסק של אתמול. באופן עקבי מצליחות החברות הללו להכניס פחות, להרוויח פחות, ולעצבן את הצרכנים שלהן יותר. תוכנות שיתוף הקבצים, הנחשים הבלתי נדלים שיצאו מראשה הכרות של נאפסטר, הולכות וצוברות משתמשים. החיבור המהיר לרשת הפך את תהליך הורדת השירים לקל עוד יותר. הזמן שנדרש אתמול להורדת שיר אחד מספיק היום להורדת אלבום שלם.

ומה עושות חברות התקליטים? תובעות את כל מי שזז. מה זה עוזר להן? זה לא. וועדה מיוחדת של הסנאט האמריקני המליצה לאחרונה לחברות התקליטים להפסיק ולהלום בפיראטים באמצעות תביעות, ולנסות להציג מודל חדש ואטרקטיבי למכירת מוזיקה. ככל הנראה, זה בדיוק מה שאפל עשתה.

וכל הכבוד לאפל על הפיתוח, שאמנם איש אינו יודע עליו דבר, אבל מניסיון הוא צפוי להיות מרשים, לכל הפחות. אבל למה לרכוש חברת מוזיקה? האנליסט מייקל הילימייר מ"מריל לינץ'" שלח ללקוחותיו הודעה לפיה "למעשה, אין כל שילוב נראה לעין בין חברת מוזיקה וחברת מחשבים אישיים, אפילו אם מדובר בחברה יצירתית כמו אפל".

כלומר אפל, הלכודה כבר היום במעגל אימה של שוק מצטמצם, ההולך ופוער פער טכנולוגי בינה ובין מחשבי ה-PC, פער שיצמצם את השוק שלה עוד יותר וכן הלאה, תתקע עם עוד עסק כושל, ותהייה ממילא עניה בשישה מיליארד דולר.

אז איזה הגיון מדריך את סטיבן ג'ובס? קשה להבין. כרגע, מנקודת מבטם של המביטים מבחוץ על המהלך הזה, הוא נראה הגיוני כמו הצעה לרכוש את הטיטיאניק, רגע אחד אחרי שפגעה בקרחון. ומה עוד שהמציע משייט בעצמו בספינת הצלה רעועה למדי. ומה פלא שמרגע שנודע על הרכישה האפשרית ועד סיום יום המסחר בבורסה הניו-יורק, קוזז ערכה של אפל בעוד שמונה אחוזים ומעט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by