ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
עיבוד תמונה 
משטרת הפוטושופ, ג'ים קארי ופמלה 
 
 מתוך הפוסטר הישראלי של ``יס מן``. שתי רגליים שמאליות?    צילום: יח``צ    
עיבוד תמונה |
 
דורון פישלר

ג'ים קארי קופץ מגשר, פמלה אנדרסון מפרסמת את גוגל, וגם פקק תנועה אחד ממש, ממש ארוך. משטרת הפוטושופ עונה למכתבים שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

הפיסקה הזאת נמצאת בדרך כלל בתחתית המדור, והיא לא נמצאת שם לקישוט. אנחנו באמת מתכוונים לזה - גם אם לפעמים קורה, במשטרה כמו במשטרה, שתיקים נדחים ופניות אזרחים נותרות ללא מענה. אז מכל מי ששלח לנו מיילים לאחרונה ולא קיבל תשובה עדיין - סליחה. ועכשיו לקצת ניקוי מדפים בתיבת האימייל, עם פניות שהגיעו מהציבור בשבועות האחרונים.
 

פמלה אנדרסון שווה אלף מילים

פמלה אנדרסון, הדוברת החדשה של גוגל
 פמלה אנדרסון, הדוברת החדשה של גוגל 
 צילום: Worth1000 
 
נמרוד רצה לדעת האם התמונה הזאת של פמלה אנדרסון אמיתית. טוב, לא של פמלה אנדרסון עצמה - כולנו יודעים שככל שזה נראה לא סביר, היא קיימת - אלא השמלה שהיא לובשת, שמנצלת באופן יצירתי את הלוגו של גוגל. פרסומת יצירתית של גוגל, הומור עצמי מצד פמלה, או סתם פוטושופ?

לא היה צריך הרבה בילוש כדי לגלות שהאפשרות השלישית היא הנכונה. הלוגו בפינת התמונה מספר את כל הסיפור. Worth1000 הוא אתר מגניב של תחרויות פוטושופ: הם מציבים בכל פעם אתגר כגון "סלבריטיז שהם למעשה רובוטים" או "גיבורי על ברנסנס" ומזמינים את ציבור המפטשפים לשלוח יצירות שלהם. כשהן מוצאות מהקשרן, לפעמים התמונות האלה אמינות מספיק כדי להטעות אנשים - טעות מקבילה לפרסום ידיעה "חדשותית" מ-The Onion בתור חדשות אמיתיות. צעד ראשון בבדיקה האם תמונה היא אמיתית או מזויפת: בדקו אם הלוגו של Worth1000 נמצא עליה.
 

ג'ים קארי קופץ מגשר? כן! כלומר, לא

הפוסטר הישראלי של "יס מן"
 הפוסטר הישראלי של "יס מן" 
 צילום: יח"צ 
 
יוסיפון שלח מייל ובו סיפר לנו על הפוסטר של הסרט "יס מן" עם ג'ים קארי. רשות הדיבור ליוסיפון:

"1) חבל הבאנג'י רופף. נכון, באנג'י אמור להיות רופף, אבל בתחילת הקפיצה ולא בסופה. בד"כ החבל נמתח במרחק בטוח מספיק מעל פני האדמה על מנת למנוע פגישות לא נעימות בין הקופץ לאדמה. לפי מצב החבל, קארי אמור לסיים את הקפיצה איפה שהוא בקרקעית האוקיינוס.

2) עדיין לא הבנתי מה בדיוק קורה לחולצה הכחולה שג'ימי [אנחנו חברים] לובש, באזור המפגש שלה עם המכנסיים בצידי הגוף, היא מתמוססת,ולא מתחברת לשאר החולצה, כדרכן של חולצות אחרות.

3) אם תסתכלו על תמונות באנג'י אחרות, תיווכחו לדעת שאת הקופץ מאבטחים בקצת יותר מאשר חוטים שמלופפים מסביב לרגליים. חוץ מזה, למיטב הבחנתי, שום דבר לא מחבר בין רגל ימין לרגל שמאל של קארי..

ובכלל...מילא כל הדברים הנ"ל... אפשר להבליג עליהם... אבל למה לכל הרוחות ג'ים קארי נועל נעל ימין על רגל שמאל ונעל שמאל על רגל ימין?!"

עד כאן יוסיפון. הוא צודק, כמובן, אבל אנחנו חושבים שהתמונה הזאת ממילא נועדה להיות איור, ולא להיראות אמיתית. בסרט, ג'ים קארי באמת קופץ באנג'י (ועשה את זה בעצמו), אבל הוא לבוש בבגדים אחרים וקופץ מגשר שונה לחלוטין.

מה שכן, עיון בפוסטרים של הסרט ממדינות אחרות מעלה תופעה מעניינת: בפוסטר האמריקאי, קארי מקפץ מאושר בשדות פרחים. בפוסטר הקוריאני הוא קופץ באויר. בפוסטר הגרמני הוא סובל מהתקף אפילפסיה על קטנוע מאחורי זואי דשנל - ובכולם, וגם בפוסטר הישראלי, הוא לובש את אותם הבגדים בדיוק. הפוסטרים הקוריאני והאמריקאי משתמשים באותה תמונה של קארי, ורק הרקע הוחלף. אותה תמונה גם מאוד דומה לפוסטר הישראלי - רק, כמובן, הפוך. קארי הצטלם מן הסתם לסט אחד של תמונות אולפן עבור הפוסטרים, ונתן אחר כך לאמני הפוטושופ לעשות לו מה שהם רוצים, למקם אותו פה ושם או לגרום לו לקפוץ באנג'י.
 
הפוסטרים האמריקאי, הקוריאני והגרמני של "יס מן" (מתוך impawards.com
 הפוסטרים האמריקאי, הקוריאני והגרמני של "יס מן" (מתוך impawards.com 
 
 

באמ-אמא שלי איזה פקק

הלו, מותק, אני עלול לאחר הביתה בשנתיים-שלוש
 הלו, מותק, אני עלול לאחר הביתה בשנתיים-שלוש   
טליה שלחה לנו תמונה של מה שנראה כמו פקק תנועה מהגיהנום, וכתבה:
"היי,
מדי פעם נשלחות מצגות עם תמונות מדהימות ומאלפות, שאתה חייב להיות חשדן. בזאת שאני שולחת לך מיד התפתיתי לשחק "מצא את הדומה" ושולחת לך עם מספר דוגמאות (עד שנגמרה לי הסבלנות לחפש)...
שבוע טוב!"

כמו שטליה הדגימה, הדבר השני שצריך לעשות בניסיון לזהות האם תמונה מרובת פרטים היא אמיתית (אחרי שמוודאים שאין עליה לוגו של Worth1000), הוא לחפש פרטים שחוזרים על עצמם, שיעידו על כך שחלקים מהתמונה שוכפלו שוב ושוב. מכוניות, כשמסתכלים עליהן מרחוק, נראות די דומות זו לזו ממילא, ולכן לא קל לומר האם כל מכונית לבנה בתמונה היא אותה מכונית לבנה, או מכונית לבנה אחרת. אבל אפשר לזהות קבוצות של מכוניות שחוזרות שוב ושוב: למשל, חמש מכוניות לבנות שעומדות זו לצד זו בצורת מעין צלב (אגב, האמצעית נראית קצת כמו גולגולת. קריפי). יש בתמונה שתי קבוצות זהות כאלה. כנראה היה מדובר במקור בתמונה אמיתית של כביש עמוס מאוד, שמישהו שיפץ והפך לעמוס עוד יותר, כשהוא ממלא את הקטעים הפנויים בכביש בעותקים של מכוניות מנקודות אחרות בתמונה.

אגב, העובדה שהתמונה הזאת לא אמיתית לא אומרת שלא קיימים בעולם פקקים אמיתיים מהגיהנום.
 
אחרי שעות בפקק, כל המכוניות נראות אותו דבר
 אחרי שעות בפקק, כל המכוניות נראות אותו דבר 
 

זה מטוס? זה ציפור?

 
ברק אובמה יכול להביא שלום למזרח התיכון תוך שבוע, לפתור את המשבר הכלכלי בעולם בתוך יומיים, ולעוף. הזיעה שלו מרפאת סרטן. מה, לא שמעתם? ההערצה לנשיא הנכנס של ארה"ב קצת יצאה מפרופורציה ("קצת" במובן של "שני מיליון איש נסעו במיוחד לוושינגטון כדי לצפות בהשבעה שלו? הם דפוקים או מה?!"). לכן התמונה הזאת שמסתובבת במייל נראית כמו פארודיה מוצלחת. אובמה עצמו לא באמת היה עושה מעצמו סופרמן, נכון?
 
ברק אובמה לא מחקה את סופרמן. סופרמן מחקה אותו (צילומסך)
 ברק אובמה לא מחקה את סופרמן. סופרמן מחקה אותו (צילומסך) 
 
בניגוד לצפוי, התמונה הזאת דווקא אמיתית. היא צולמה בעיירה באילינוי שנקראת, משום מה, מטרופוליס, כשם עירו של סופרמן. כיוון שאין למטרופוליס כנראה הרבה להציע מלבד השם שלה, התושבים הקימו בעיר פסל של האזרח המפורסם ביותר של העיר. ברק אובמה ביקר בעיר באוגוסט 2006, הרבה לפני שהיה הנשיא או אפילו הנשיא-הבא, ובין השאר הצטלם לצד הפסל בפוזה הולמת.
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by