ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סלולרי 
טיפים לצילום בטלפון הסלולרי 
 
 צילום עצמי בסלולרי    צילום: GettyImages    
סלולרי |
 

גם אם הטלפון הנייד שלכם מצו'קמק ולא כולל יכולות דור שלישי, תתפלאו לגלות בו הגדרות מתקדמות שיעזרו לכם לצלם תמונות טובות. כך תהפכו את הטלפון הסלולרי שלכם למצלמה איכותית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המכשירים הסלולריים הולכים ומשתכללים, וכיום מצלמות הסלולר מהוות תחליף זמין ונוח למצלמות הדיגיטליות. כדי לנסות להוציא את המקסימום וכדי שאתם תצאו עם התמונות הטובות ביותר, ביקשנו מיורם פרימרמן, סמנכ"ל טכנולוגיה והנדסה ביורוקום-נוקיה, ומשימי ביטון, רכז תמיכה טכנית, לספר לנו איך אפשר להשיג זאת.

רכיב המצלמה בסלולרי, על פי פרימרמן, דומה – ואפילו כמעט זהה – למצלמות דיגיטליות. כך שהמשתנה החשוב ביותר עבור איכות התמונות הוא סוג המצלמה שנמצאת במכשיר, כלומר איכות העדשות, וכן מספר המגה פיקסלים שהמצלמה מציעה (משתנה שחשוב במיוחד אם לא מדובר בעדשה ממותגת). כאשר מדובר בשילוב בין השניים – לדוגמה, עדשת קרל זייס, או כל יצרן איכותי אחר, ומצלמת 5 מגה פיקסל – מובטחות לכם תמונות טובות.
 

הגדרות הטלפון

מסך הגדרות המצלמה (נוקיה 6120)
 מסך הגדרות המצלמה (נוקיה 6120) 
 צילום: מחשבים nana10 
 
הטלפון הנייד של רובנו כולל מצלמה פשוטה, אך גם טלפונים אלו מסוגלים ליותר ממה שאנו משערים. ניתן לסחוט מהמצלמות שלהם את המיטב, בעזרת כמה טיפים פשוטים – והדבר נכון במיוחד לטלפונים מבוססי מערכת סימביאן. הכירו, אם כן, את הגדרות המצלמה:

1. גודל הקובץ – ככל שהקובץ גדול יותר, כך נשמרים בו יותר פרטים. במרבית הטלפונים הסלולריים ניתן לבחור צילום באיכות בסיסית, רגילה או גבוהה, כשלרוב מוגדר צילום באיכות רגילה. עבור תמונות שחשובות לכם, בחרו באיכות גבוהה.
כמו כן, במקביל להגדרת האיכות, ניתן להגדיר את רזולוציית הצילום. העדיפו את הרזולוציה הגבוהה ביותר.
 
גודל הקובץ - הגדרת איכות התמונה ורזולוציית צילום (נוקיה 6120)
 גודל הקובץ - הגדרת איכות התמונה ורזולוציית צילום (נוקיה 6120)   צילום: מחשבים nana10 
 
 
2. תאורה – ברירת המחדל במרבית הטלפונים הסלולריים היא צילום עם פלאש אוטומטי (כלומר, חיישני המצלמה בוחנים את רמת האור ובהתאם לכך הצילום ייעשה עם – או בלי – שימוש בפלאש). אלא שניתן להגדיר ידנית האם ברצונכם לצלם ללא פלאש, תמיד עם פלאש – או לחזור למצב הצילום האוטומטי. כמו כן, הגדרה נפוצה אחרת כוללת "מצב לילה", שמבהיר את התמונה מראש. בדגמים המתקדמים אף ניתן לשחק עם אורך החשיפה.

בהקשר זה כדאי להבהיר מהו, בעצם, אותו פלאש שאנחנו משתמשים בו: מצלמות הסלולר כוללות שני סוגי פלאש – פלאש קסנון ופלאש לד. פלאש הקסנון הוא מה שאנו מכירים כפלאש "אמיתי" – ההבזק שהוא מספק משתווה בעוצמתו לאור יום, אלא שחסרונו העיקרי הוא צריכת האנרגיה הגבוהה שלו, שתבוא לידי ביטוי בחיי סוללה קצרים. פלאש הלד לא מספק מקור אנרגיה גדול במיוחד, אך צריכת האנרגיה שלו קטנה מאד ולפיכך הוא חסכוני יותר מבחינת חיי סוללה. הפשרה המקובלת כיום היא פלאש לד כפול, שפותח במיוחד עבור המצלמות הסלולריות – התאורה שלו אפקטיבית יותר מפלאש לד רגיל, וצריכת האנרגיה שלו נמוכה יחסית.
 
פלאש קבוע, ללא פלאש או מצב אוטומטי בהתאם לרמת האור (נוקיה 6120)
 פלאש קבוע, ללא פלאש או מצב אוטומטי בהתאם לרמת האור (נוקיה 6120)   צילום: מחשבים nana10 
 
 
צילום בגווני ספיה
 צילום בגווני ספיה 
 צילום: flickr, futureshape, cc by  
 
3. כוונון בהירות – המצלמות הפשוטות מאפשרות לכוון עד גבול מסוים את בהירות התמונה. כך, לדוגמה, ניתן לצלם את התמונה (או לערוך אותה לאחר מכן) במצב מואר, שיקנה לה מראה בהיר יותר. דגמים שונים יאפשרו לעיתים מצבי תאורה נוספים, ואף להגדיר את בהירות התמונה באופן ידני.

4. כוונון צבע – אין הכוונה לכוונון מקצועי של הצבעים והגדרת הרוויה שלהם (Hue, Saturation), אלא ברוב המקרים מדובר במספר אפקטי צבע פשוטים. לדוגמה, בחירה בצילום בצבעי חום-ספיה, צילום תמונה בשחור/לבן או צילום התמונה בצבעי תשליל (נגטיב).
 

מצבי צילום מיוחדים

במידת האפשר, התאימו את מצב הצילום לתנאי השטח, כדי להמנע מתמונות עגמומיות
 במידת האפשר, התאימו את מצב הצילום לתנאי השטח, כדי להמנע מתמונות עגמומיות 
 צילום: flickr, minor9th, cc by nd 
 
בדיוק כמו במצלמות רגילות, גם במצלמות הטלפונים הסלולריים ניתן להגדיר מספר מצבי צילום מיוחדים. הדבר נכון במיוחד בטלפונים המתקדמים, אך שימו לב כי ישנם טלפונים של יצרנים מסוימים, או דגמים מסוימים, שאינם מאפשרים גמישות רבה בצילום תמונות או עריכתן.

1. מצבי צילום בהתאם לתנאי אור ושטח – הכוונה היא לצילום על פי הגדרות מובנות מראש, כמו "מצב לילה" שהוזכר קודם לכן. הגדרות אחרות, לדוגמה בטלפונים של סמסונג, כוללות מצבי צילום בשמש, במזג אוויר מעונן, מצב נורת ליבון וכו'. באופן כללי ניתן לומר שהגדרות אלו מתייחסות לתוספת או הפחתת בהירות התמונה, והניגודיות (קונטרסט) שלה.

2. צילום ברצף – במצב זה המצלמה מצלמת ב"צרורות", כך שתקבלו רצף תמונות שצולמו בהפרשים קצרים מאד זו מזו.
 
בחירה במצב הצילום המתאים, לעומת זאת, תוביל לתמונה מלוטשת (נוקיה e61i)
 בחירה במצב הצילום המתאים, לעומת זאת, תוביל לתמונה מלוטשת (נוקיה e61i) 
 צילום: flickr, osde8info, cc by sa 
 
3. פנורמה – מצב צילום זה דומה למצב צילום רצף תמונות, בהבדל חשוב אחד: בחירת המקטעים לצילום והדבקתם לתמונה אחת נעשים באופן אוטומטי. כלומר, המצלמה אינה מצלמת את שלוש התמונות בהפרשי זמנים קבועים, אלא מחכה שתזיזו את מסגרת התמונה ו"מבינה" לבד מתי התקדמתם למסגרת הצילום הבאה. כמו כן, בסיום התהליך תקבלו תמונה שהודבקה לכדי תמונת פנורמה – אפשרות שלא קיימת במצלמות רגילות, שם יהיה עליכם להדביק את התמונות יחד באופן ידני, בתוכנת עיבוד.

4. מצלמה משנית – בטלפונים סלולריים שיש בהן שתי מצלמות, אחורית וקדמית, ניתן להגדיר את הצילום כך שיתבצע באמצעות המצלמה הקדמית. אפשרות זו מתאימה, לדוגמה, לצילום עצמי או שיחות וידאו בטלפון.
 

פעולות עריכה

טלפונים מסוימים מאפשרים הוספת אפקטים לתמונה (סוני אריקסון w600i)
 טלפונים מסוימים מאפשרים הוספת אפקטים לתמונה (סוני אריקסון w600i) 
 צילום: flickr, half empty, cc by nd 
 
הטלפונים המתקדמים מאפשרים לבצע מספר מניפולציות בתמונה, עוד לפני שמעבירים אותה למחשב או מעלים אותה לאתר אינטרנט. אפשרות זו קיימת לרוב גם במצב צילום סרטון וידאו. זהו יתרונם של הטלפונים הסלולרים על פני מרבית המצלמות הדיגיטליות בשוק.

1. עיבוד תמונה – אפשרויות העריכה בטלפונים הסלולריים מספקות כלים בסיסיים לשיפור התמונה. לאחר כניסה למסך עריכה (או החלת אפקטים, או כל שם מקביל), תוכלו לבצע מספר מניפולציות על התמונה, לדוגמה סיבוב התמונה, חיתוך שלה, שיפור חדות התמונה, וכו'.

2. הוספת אפקטים – בנוסף לאפשרויות עיבוד ושיפור, ניתן לבצע מניפולציות קיצוניות יותר על התמונה, כמו החלת אפקט "קריקטורה", הוספת תמונות clipart, הוספת מסגרות שונות ועוד.

3. תיוג – המכשירים המתקדמים בעלי ה-GPS מאפשרים לתייג את התמונות על פי מיקום גאוגרפי (גאו-תאגינג). לאחר מכן ניתן להעלות את התמונות באופן אוטומטי לאתרים כמו פליקר, פייסבוק או לגוגל מפות, שם ניתן יהיה להציג את התמונות על גבי המפה.
 
עכשיו, אחרי שיש בידיכם את הכלים, כל מה שנשאר זה ללמוד את הטכניקה – למשל, טיפים לצילום טוב יותר.

כתבות רלוונטיות נוספות:
רוצים למצוא את טלפון החלומות שלכם? ארכיון הדגמים
15 טיפים לצלם הדיגיטלי
פנקו את התמונות שלכם בפליקר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by