ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגל מציגה: אמת בפרסום, שקר בחדשות 
 
 לא ראיתי, לא שמעתי, קראתי בגוגל   
 
מערכת חיים ברשת

שירות החדשות של גוגל משתמש גם בהודעות לעיתונות, שהן פרסומות לכל דבר, כידיעות חדשותיות, ומעניק להן מעמד שווה לידיעות מכלי תקשורת אחרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אדם שצורך חדשות באתר, בעיתון, במשדר טלוויזיוני, חותם על חוזה מסויים עם האנשים שמספקים לו את הידיעות. האנשים האלה אמורים לנסות להיות בלתי משוחדים. אם יש להם דעות משלהם, הם אמורים להצהיר עליהן מבעוד מועד או במהלך הידיעה עצמה. הם לא בכיס של אף אחד, הם תמיד נכונים להפעיל את חוש הביקורת שלהם ולשאול שאלות.

פרסומות, לעומת זאת, אינן חדשות. כשחברה מסחרית אומרת כי המוצר שלה הוא "הטוב בעולם", הרי שמדובר בתיאור שהסבירות כי הוא שקרי זהה, אם לא גדולה יותר, מהסבירות שמדובר במידע מהימן. בין פרסומת לצופה אין כל חוזה. הפרסומת אמורה להשתמש בכל תכסיס כדי לפתות, לרמות, לעוור אותך, ואתה אמור לקחת את זה בחשבון, ולהחליט אם להתפתות או לא.

רוב האנשים מבינים את ההבדל הזה, שבין פרסומות לחדשות. בטלוויזיה מבינים את זה, כשמפרידים בין שני חלקי המשדר. בעיתונות מבינים את זה, כמסמנים פרסומות טקסטואליות שיכולות לבלבל את הקורא, במילים "מדור פרסומי". גם באינטרנט תמיד ידאגו להזהיר אותך שחצית את הקו.

אבל שירות החדשות של גוגל לא מבדיל.

אתר ה-Register הבריטי מספר היום כי Google News, שירות החדשות ה"אוטומטי" של מנוע החיפוש הסופר-סופר-סופר פופולרי, אוסף לתוכו גם הודעות לעיתונות של חברות, ומדרג אותן כחדשות לכל דבר. נבהיר כאן כי הודעות לעיתונות הן פרסומת לכל דבר. מדובר במידע גולמי, שאין כל וודאות לגבי אמיתותו. הודעה לעיתונות לא תנסה אפילו לענות על תנאי החוזה החדשותי עם הקורא שלה. היא פרסומת.

ובכך שגוגל מצביע על פרסומת כעל ידיעה חדשותית, הוא מפר בעצמו את החוזה עם הגולשים שלו. כך לדוגמא, אם מחר יתברר כי חברת נייקי מעסיקה ילדים בשכר רעב, החברה תצטרך רק לשחרר הודעה לעיתונות הטוענת הפוך, והקורא יצטרך להתלבט בין שתי כותרות, המספרות כל אחת סיפור אחר. אז מה אם רק אחת מהן חסרת אינטרסים ונכונה עובדתית?

כתבי הרג'יסטר ביקשו תגובה מדובר גוגל, שהודה כי "אנחנו משתמשים בהודעות לעיתונות, אבל לרוב אנחנו לא מעלים אותן לראש האתר". כשנשאל מדוע משתמשים בהן בכלל, אמר כי "אנחנו רוצים לסקר מגוון רחב של דעות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by