ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הישרדות דיגיטלית 
תורת המשחקים של הישרדות - פרקים 5 ו-6 
 
 גל מאבד את שיווי משקל    צילום: גיא קרן    
הישרדות דיגיטלית |
 
ליאור מורג

למה גל הלך ואנסטסיה לא? שמירה על שיווי המשקל אמנם חשובה - אבל לפעמים דווקא שיקולים ריגשיים מפרים אותה. על שווי משקל נאש והקשר שלו לשורדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גל לאחר הפגיעה
 גל לאחר הפגיעה 
 צילום: אתר התוכנית 'הישרדות: איי הפנינה' 
 
לשרוד זה לא פשוט: מלבד הריחוק מהבית, הקור, הרעב ומאיר, כרוכה ההישרדות גם בהתמודדות עם תנאים משתנים. למציאות הפתעות משלה, והשילוב שלהן עם טוויסטים בעלילה שמארגנת הפקת התוכנית, דורשים מכל שורד לשקלל את צעדיו ואת דרך פעולתו מיום ליום.

שתי הפתעות גדולות נכונו לחברי בארו וקניבה בשבוע האחרון: האחת, מעשה ידי ההפקה, היתה ההחלפה בין נטע לי ומאיר והשניה, כפי שאבחן במומחיות דוקטור בשבקין, התקפת דג הסטינגריי על גל. שורדים יקרים, חשבתם שכבר הצלחתם לבנות את המחסה שלכם? חשבו שוב.
 

שווי משקל נאש

 
אחד השיקולים החשובים ביותר בתכנון אסטרטגיה הוא הערכת מידת שיתוף הפעולה של שאר המשתתפים. ג'ון נאש, המתמטיקאי המפורסם שהתקבע בזיכרון בעיקר בזכות הסרט "נפלאות התבונה" העוסק בחייו, ביסס עיקרון בתורת המשחקים הנקרא על שמו, "שיווי המשקל של נאש". החוק מתייחס למשחקים בהם אין שיתוף פעולה בין השחקנים (כלומר, הם לא ינצחו כקבוצה אלא כל פרט בה מתחרה מול חברו) וכל אחד מהם מכיר את תוכניות הפעולה של חבריו או נדרש לשיתופי פעולה תועלתניים. במקרה כזה, שינוי באסטרטגיה של פרט אחד לא משתלם לו, אלא אם משתתפים אחרים ישנו את אופן הפעולה שלהם באותה הצורה. כל עוד המשתתף לא יכול להפיק רווח משינוי חד צדדי של דרך פעולתו, ומבלי להשיג את תמיכתם של חבריו, עדיף לו להשאיר את המצב כפי שהוא. שמירת הסטטוס קוו הוא שיווי המשקל של נאש.

חשוב לציין ששיווי המשקל של נאש לא מניח את הסטטיות כמצב מועדף, כיוון שבמקרים רבים שבירה שלו יכולה להועיל למספר שחקנים במידה שיתאגדו. שיווי המשקל מתנדנד תמיד בין הרצון לשמור על הסטטוס-קוו ובין הרצון לשבור אותו ולשפר את הרווח של המתמודד - רווח החושף אותו לסיכון מצד המתמודדים האחרים.
 
 

משחק הדיקטטור של תורת המשחקים

סטינגריי
 סטינגריי 
 צילום: GettyImages 
 
על פניו, נראה כי הרצון לשבור את שיווי המשקל של נאש נובע משיקולים אופורטוניסטיים לגמרי. הקידום האישי קושר את המתחרים יחד, כשכל פעולה המאפשרת רווח אישי - מבורכת. למעשה, וכפי שמוכיחה פציעתו של גל, לשיקולים אנושיים ומוסריים ישנה השפעה עמוקה על אופן הפעולה, עד ששיקולים לא אנוכיים הם אלה שבסופו של דבר מפרים את שיווי המשקל.

אחת הדוגמאות המפורסמות למקרה כזה במסגרת תורת המשחקים היא "משחק הדיקטטור". הכללים של המשחק פשוטים: שני שחקנים שלא מכירים זה את זה משתתפים במשחק, כשלאחד מהם ניתן שטר של חמישים שקלים. על השחקן להחליט האם יחלוק עם השחקן השני את הסכום שהופקד בידיו. לכאורה, מתחרה השואף לרווח מקסימלי ישאיר את כל הסכום בידיו, אך רוב השחקנים בחרו לחלוק את הסכום שבידם עם המתחרה השני, ללא כל תמורה.

תמונתו של גל המפונה מהאי כשהוא נאנק בכאבים ערערה ללא ספק את שיווי המשקל בשבט קניבה. מבחינה אסטרטגית, גל היה מתמודד חזק שידע לתמרן את חברי שבטו והיה מאיים עליהם בהמשך המשחק. אלא שערכו הרגשי של פינויו של גל מהאי השפיע על חברי השבט הרבה יותר מאשר השיקול האסטרטגי.
 

כולם אוהבים את גל

אנסטסיה. ניצלה בינתיים
 אנסטסיה. ניצלה בינתיים 
 צילום: דודי חסון 
 
אל מועצת השבט הגיעו חברי קניבה - או לפחות הקבוצה הדומיננטית בשבט - במטרה להדיח את אנסטסיה. הצעתו של גל, שיבחרו פה אחד להדיח אותו, הדגישה את הצד הרגשי, הלא תועלתני, של אופן הפעולה האנושי: האפשרות שגל, לאחר שיבריא, יחזור לשבט היתה יוצרת מצב תועלתני יותר עבור כולם, מאשר השארה של אנסטסיה "המעצבנת", לדבריהם.

אלא שחזרה תיאורטית כזו של גל לשבט היתה מערערת אף יותר את מאזן הכוחות, שכן הוא היה מגיע לאחר שעבר זמן רב מספיק כדי שהדינמיקה בין חברי השבט תשתנה, ולאחר שהחסיר מידע רב בעצמו. למעשה, לא היתה ברירה אחרת אלא להדיח את גל ונדמה כי כל חברי קניבה הבינו זאת. הדחתו של גל משמעה פגיעה פוטנציאלית במורל השבטי ובמערכי הכוחות שנרקמו בו טרם הפציעה, אך בסופו של דבר היא בוצעה משיקולים רגשיים ולא ממניעים אסטרטגיים טהורים - לפחות לא כלפי חוץ.

לאתר הישרדות
תורת המשחקים של הישרדות
עוד תכנים במסגרת הישרדות דיגיטלית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by