ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
והשבוע - אישיות העשור בתרבות 

והשבוע - אישיות העשור בתרבות

 
 
אודליה ברקין

נענע מציעה לכם לדרג את נבחרי התרבות הישראלים של העשור. והשבוע: מי תהיה אישיות העשור בתרבות הישראלית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אביב גפן. מוביל חברתי (רויטרס)
 אביב גפן. מוביל חברתי (רויטרס)   
הדבר הכי משמעותי שקרה לנו העשור, היה פריצתו של ערוץ 2 בנובמבר 93 אל חיינו השלווים ונטולי הפרסומות עד אז. יחד עם כניסתם של הכבלים נחשפנו בבת אחת לעולם, ושוגרנו בבת אחת מהעולם בו יצחק שמיר נואם על מצב החסה בשטחים בערוץ היחיד וזוכה לשמונים אחוזי צפיה, לעולם של 40 ערוצים, ומושגים כמו רייטינג ופריים טיים. הפכנו מקהל צופים לקהל צרכנים. כל הזמן ניסו - ועדיין מנסים - למכור לנו משהו, לשכנע אותנו לצפות ולהביא אותנו לשיאים רגשיים ואחרים.

גם האמריקניזציה, או המקדונליזציה, הגיעה לשיאה. בד בבד עם זה שהתחלנו לראות אם.טי.וי וסי.אן.אן ולצרוך את התרבות האמריקאית ישר לווריד, אימצנו ושיכללנו את ז`אנר תוכניות האירוח (מישהו אמר דן שילון?), והראינו שגם אנחנו יכולים להיות צהובים לא פחות מג`רי ספרינגר (טוב, אולי טיפה פחות, אבל אנחנו בדרך).

לקראת סוף שנות ה90- הבידור הפך לפחות שמרני ויותר פלורליסטי. הכל מותר ולגיטימי. דנה אינטרנשיונל היתה זמרת השנה ואחר כך כבשה את האירוויזיון. המוסיקה המזרחית נדדה לאט אבל בטוח מהשוליים, אייל גולן הפך לאמן שהוא לא רק המוכר ביותר בארץ, הוא גם המיינסטרים הישראלי. אה, כן, ו"בטברנה" הפכה ללהיט המפתיע של שישי בערב.

במקביל, עושה רושם שהתרבות הפכה להיות - תאהבו את זה או לא - הרבה יותר שטחית. אם אתה צעיר, פוטוגני, מוכשר במידה זו או אחרת אתה מוזמן להיות דוגמן ואחר כך מנחה בערוץ הילדים ואחר כך שחקן - ובסוף אולי תהיה סנדי בר.

אלה המועמדים שלנו לאישיות התרבות של העשור, אחרי שבשבועות שעברו דירגתם את סרט העשור, ספר העשור ושיר העשור. נבחרי העשור של נענע יפורסמו בסוף השבוע הבא, ערב ראש השנה האזרחית. את האישיות שלכם אתם מוזמנים לדרג במשאל המצורף לכתבה.
 

1 אביב גפן

יעל בר-זוהר. העולם שייך לצעירים (מתוך הטור של בר-זוהר באתר השבועון ראש 1)
 יעל בר-זוהר. העולם שייך לצעירים (מתוך הטור של בר-זוהר באתר השבועון ראש 1)   
המועמד הראשון לתואר האישיות המשפיעה של העשור הוא אביב גפן. זה ללא ספק היה העשור שלו. מעבר לתרומתו למוזיקה הישראלית, היה גפן מנהיג חברתי של דור שלם של צעירים. ילדי אור הירח קראו להם בהתחלה, ואחרי רצח רבין היה מי שהדביק להם את הכינוי ילדי הנרות.

די הרבה בני נוער ראו בו את הדובר שלהם, קול שמבטא את מצוקתם הקיומית ואת הנתק והניכור שחשו ביחסיהם עם הוריהם, עם המדינה ועם הצבא. גפן דיבר על סמים, על בדידות ועל אהבה, ויצא נגד הצבא - בצורה אולי מעט תמימה, אבל בהחלט פרובוקטיבית, ואת הנוער זה שבה. את הקרדיט על הביטוי "דור מזויין", כמובן, צריך לתת לו.


2 מסעודה משדרות

המועמדת השניה היא הגברת מסעודה משדרות - למרות שלמעשה היא לא קיימת. מסעודה היא הצופה הווירטואלית אליה מכוונים כל קברניטי ההחלטות בערוץ 2. מסעודה היא אישה פשוטה וקשת יום, בת עדות המזרח, אין לה כסף והיא כבר לא כך צעירה. היא אוהבת לראות בעיקר שעשועונים, ותוכניות בידור. הדמות הנערצת עליה היא דודו טופז. התוכנית האהובה עליה היא, לצורך העניין, ``פספוסים``.

מסעודה השפיעה על תרבות הטלוויזיה ועל כל התרבות של שנות התשעים. אביה מולידה הוא אלכס גלעדי, לשעבר מנכ"ל זכיינית הערוץ השני "קשת". במאי `93 עוד לפני שהוחלט מי יהיו הזכיינים שיהיו אחראים על שידורי הערוץ השני, אמר גלעדי בראיון לירחון התקשורת: ``אני עושה טלוויזיה בשביל מסעודה כהן משדרות וגם בשביל משה רבינוביץ` מיבנאל``. ואכן, כשהערוץ עלה, מהר מאוד התמצבו רוב השידורים שלו על המכנה המשותף הנמוך ביותר. נכון אותו מייצגת הגברת מסעודה משדרות. אותה לא מעניינים תוכניות תעודה, סרטי איכות או תחקירים מעמיקים, אותה מעניין בידור זול וסנסציות ואם אפשר, שדודו יתפשט. מאז הזכיינים התבגרו קצת, והיום מילת המפתח היא פילוח - כל קהל יעד מקבל את התוכנית שלו, ואת הפרסומות שמיועדות אליו. אבל מסעודה כקונספט הוטבעה טוב טוב לתוך התרבות שלנו.
 
 

3 יעל בר-זוהר

דנה אינטרנשיונל. רביץ יכול לקפוץ (רויטרס)
 דנה אינטרנשיונל. רביץ יכול לקפוץ (רויטרס)   
מועמדת מספר שלוש היא יעל בר-זוהר, שמייצגת את מגמת ``העולם שייך לצעירים`` בכלל, ולכוכבי ערוץ הילדים בפרט. בכל העולם וגם בארץ הולך גילן של הדוגמניות והסלבריטאיות ונעשה צעיר יותר. בר-זוהר התחילה מדוגמנות, עברה להיות מגישה בטלוויזיה ושחקנית בסבונייה ``רמת אביב ג`` - ואת כל זה הספיקה עוד לפני שמלאו לה עשרים. כל תנועה שלה סוקרה בעיתון ומימדי גופה וחייה הפרטיים נדונו בהרחבה. יעל היתה בפי כל, הילדים אהבו אותה, הבחורים חשקו בה, ההורים ראו בה דמות חיקוי חיובית ובחורה סימפטית ומוכשרת, והבנות קינאו בה.

4 קובי אוז

מועמד מספר ארבע הוא קובי אוז, סולנה של להקת טיפקס. הגיע כבחור צעיר, ממושקף וננסי היישר משדרות (אולי הוא מכיר את מסעודה?), ומהר מאוד כבש את המיינסטרים. המוסיקה שלו משלבת סגנונות מערביים ומזרחיים עם קריצה מודעת ומתחכמת, ובאופן כללי עושה שמח. הבחור הוא סופר, מוסיקאי, הוגה דעות לעת מצוא, מוביל קמפיין של חברה גדולה ואף בעל טרי. בקיצור, הפוסט מודרניזם הישראלי בהתגלמותו.
 

5 דנה אינטרנשיונל

 
מועמדת מספר חמש היא דנה אינטרנשיונל. רגע, היא גבר או אישה? יש לה או אין לה? דנה הוכיחה, ובגדול, שהאושר האמיתי נמצא ביכולת להיות מי שאתה ובאומץ ללכת עם זה עד הסוף. בניינטיז, הכל הולך. זה לא משנה מה אתה ומי אתה כל עוד אתה מוכשר ושלם עם עצמך. מי היה מאמין שמדינה שמרנית כמו ישראל, תשלח כזאת דיוה לייצג אותה באירוויזיון, ושדנה גם תביא לנו גאווה לאומית. חבל שאת הקריירה הבינלאומית המבטיחה שניבאו היא (עדיין) לא מימשה, אבל בכל זאת, היא תרמה לא מעט לפלורליזם התרבותי בישראל, והרב רביץ יכול לעשות שפגאט מצידה.
 
המועמדים הפעם נבחרו בזכות העובדה שהם שינו משהו בתרבות הישראלית. לכל אחד מהם הייתה איזושהי השפעה על מה שקרה כאן בעשר שנים האחרונות. עכשיו תורכם לבחור במשאל המצורף מי הכי השפיע על התרבות שלנו.

בשבוע הבא, סוף השבוע האחרון של השנה, נפרסם כאמור את הבחירות של גולשי נענע.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by