ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מדריך 
מדריך לבחירת טלוויזיה בקלות 
 
 איך יודעים מה לבחור?    צילום: GettyImages    
מדריך |
 
ליאור מורג

מדריכי קניית הטלוויזיות הרגילים ידרשו מכם לשים לב לניגודיות, בהירות וזמן תגובה - ואתם בסך הכל רציתם טלוויזיה גדולה יותר. ליאור מורג יסביר לכם איך לקנות טלוויזית LCD טובה בלי לקבל כאב ראש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טלוויזיה על הקיר. לרוב מדובר ברכישת טלוויזיה שניה
 טלוויזיה על הקיר. לרוב מדובר ברכישת טלוויזיה שניה 
 צילום: flickr, Iain Cuthbertson, cc by sa 
 
נראה שלכולם כבר יש טלוויזיה שטוחת מסך. בחודשים האחרונים הורגשה ירידה חדה במחיריהם של המסכים, ואלו נמכרים גם ברשתות הסופרמרקט ובדילים של אחד פלוס אחד. בין אם זה עבור הסלון, חדר השינה, חדר הילדים ואפילו המטבח - המגמה כיום היא לרכוש מסך שני לבית.

במלחמה בין הטכנולוגיות נראה שידה של ה-LCD על העליונה. עמית בלומקין, מנכ"ל רשת עולם הקולנוע, אומר כי רק 20% עד 25% מהטלוויזיות שנמכרות בארץ מבוססות על טכנולוגיית הפלזמה, כשרובן המכריע הוא בגדלים מעל ל-42 אינץ'. מדריך הקנייה הבא יתייחס במיוחד למסכי LCD, המובילים בפופולריות, אך נתונים רבים בו נכונים לצגים משני הסוגים.

מדריכי הרכישה המקצועיים דורשים מהצרכן לשים לב לנתונים כמו בהירות, יחס ניגודיות, רזולוציה וזמן תגובה, כשרוב הנתונים הללו הם תיאורטיים בלבד עבורו ולא ניתנים לתרגום במונחים של חווית צפייה מיידית. מכשול נוסף הוא המוכר בנקודת המכירה, הפועל על פי אינטרסים שאינם תמיד שקופים לצרכן ומשתמש במספר טריקים של מכירה אליהם כדאי להגיע מוכן מראש.
 

תקציב וגודל מסך

 
ראשית, דעו מה הסכום שאתם עומדים להוציא - לשם כך, ניתן להכנס לאתרי השוואת מחירים באינטרנט, להתרשם מטווחי המחירים ולנסות לשקלל מחיר ממוצע. עתה קבעו לעצמכם תקציב מסגרת, אך התירו לעצמכם חריגה של עשרים אחוזים מתקציב זה. ההחלטה איזה סכום להוציא צריכה להסתמך על פרמטרים אותם תדעו מראש עוד לפני הרכישה - למשל, גודל המסך והטכנולוגיה הרצויה (Full HD או HD Ready), אספקטים אליהם נתייחס בהמשך.

גודל המסך - גודל המסך הוא נגזרת ישירה של מרחק הצפייה, כיוון שמסך גדול או קטן מדי יכול לפגוע בצורה קריטית בחווית הצפייה שלכם, ולא משנה כמה חד יהיה. לפני שתיגשו לחנות, מדדו את המרחק שבין מיקום הטלוויזיה המשוער לנקודת הצפייה שלכם. למרחק צפייה של מטר וחצי עד שניים, יתאימו טלוויזיות של 20 עד 27 אינץ'; טלוויזיות של 32 עד 37 אינץ' יתאימו למרחק צפייה של שניים עד שלושה מטרים, כשמסכי 42 עד 46 אינץ' יתאימו למרחק צפייה של שלושה מטרים עד ארבעה וחצי.
 
מה מרחק הצפיה שלכם מהטלוויזיה?
 מה מרחק הצפיה שלכם מהטלוויזיה?   צילום: flickr, -William Hook, cc by sa 
 

לבחור באמצעות העין

בחרו לצפות בתכנים שאתם צופים בהם בדרך כלל, ולא במה שהחנות מציגה
 בחרו לצפות בתכנים שאתם צופים בהם בדרך כלל, ולא במה שהחנות מציגה 
 צילום: flickr, cpchannel, cc by 
 
איכות התמונה - לאחר שהתמקדתם בגודל המסך הרצוי, כלי העבודה הטוב ביותר שלכם הוא העין. זוהי הסיבה בגללה עדיף לקנות מסך בחנות ולא דרך האינטרנט. כל אחד אוהב ומתחבר לתמונה אחרת, כשהרבה פעמים אין תמונה "טובה" יותר, אלא רק את התמונה שמוצאת חן בעיניך. בהתאם לכלל הזה, בחרו לראות את התכנים אותם אתם רואים בדרך כלל – אם אתם צופים בעיקר בספורט, בחרו לצפות באחד מערוצי הספורט. בכלל, רוב האנשים צופים בעיקר בשידורי טלוויזיה ולא בסרטים, ולכן הדרך הטובה ביותר לבחור את המכשירים היא באמצעות צפייה בערוצים האהובים עליכם (אבל אם אתם מעדיפים, הביאו סרט משלכם לחווית צפייה אובייקטיבית)

מעבר לאיכות התמונה, ביחנו את הצג מזוויות צפייה שונות , בהתאם לזוויות מהן תתבוננו במסך בבית. הנקודה הזו חשובה במיוחד מאחר שהתמונה של מסכי ה-LCD משתנה ומתעוותת ככל שהצופה יושב בזווית ולא בצורה ישירה מול המסך, וחבל יהיה אם לא כולם יוכלו ליהנות מחווית צפייה מקסימלית.
 
 

מונחים טכניים שחשוב להכיר

שמים לב להבדל? אם לא, אז אל תוציאו כסף סתם על HD מלא
 שמים לב להבדל? אם לא, אז אל תוציאו כסף סתם על HD מלא 
 צילום: flickr, LinksmanJD, cc by nd 
 
ישנם כמה מונחים טכניים שכדאי להכיר, כי הם אלה שבאמת ישפיעו על איכות התמונה שלכם. המושג הראשון הוא HDMI . זהו חיבור דיגיטלי באבחנה גבוהה, שיספק לכם, במסגרת המסכים הסטנדרטיים, את איכות התמונה הגבוהה ביותר שתוכלו לקבל היום. אמנם כל מסך שתרכשו כיום יכלול לפחות חיבור אחד כזה, אך רצוי לוודא את הפרט החשוב הזה ובנוסף, להתעקש על טלוויזיה בעלת יותר מחיבור אחד. ה-HDMI הופך לסטנדרט בשנים האחרונות כשעוד ועוד מכשירים, מקונסולות משחקים ועד מגברים, תומכים בחיבור. חבל יהיה לבזבז חיבור יחיד אך ורק על הממיר הדיגיטלי של הוט או יס (במידה שהם תומכים) כשאפשר לחבר את כל ההתקנים בבית בחיבור איכותי. למי שמעוניין גם לחבר מחשב אל מסך הטלוויזיה, שימו לב שישנו גם חיבור VGA (הנקרא גם D-Sub). שאר החיבורים הם סטנדרט גם במסכים הזולים ביותר.

שני מונחים טכניים נוספים שכדאי להכיר הם HD Ready ו-Full HD. מבלי להיכנס לפרטים טכניים, אלו תקנים המצביעים על רזולוציית התמונה שהטלוויזיה מציגה, כש-Full HD נחשב לבעל הרזולוציה הגבוהה יותר. אבל - וזה חשוב – לשם צפייה באיכות האופטימלית של הטלוויזיה נדרשים גם שידורים באיכות כזו. כיום רק ערוצים מעטים, גם בכבלים וגם בלווין, משודרים באיכות HD, כששאר הערוצים דווקא נראים טוב יותר בטלוויזיה בעלת הרזולוציה הנמוכה יותר (תהליך עיבוד התמונה לאבחנה הגבוהה רק מדגיש את פגמיה).

אז מה לקנות? מי שלא מתכוון להתחבר לשידורי ה-HD (הדורשים תשלום) בקרוב, כדאי שיסתפק ב-HD Ready , כשה-Full HD מיועד לחדי העין במיוחד.
 

כבלים ושיקולים נוספים

נושא חשוב שתמיד נזנח הוא הכבילה. הרי אין טעם בטלוויזיה בעלת אופציית תצוגה מעולה, המקבלת את התמונה שלה באמצעות כבלים גרועים. כדאי מאוד להימנע מהכבלים שיסופקו לכם עם מכשיר הטלוויזיה, שלרוב לא יהיו איכותיים במיוחד, ולרכוש כבלים בנפרד. זו הוצאה של כמה מאות שקלים שיכולה לשפר בצורה קריטית את איכות התמונה שלכם. עדיף לרכוש כבלים בעלי קונקטורים מצופים זהב ויכולת בידוד טובה מהפרעות חיצוניות.

אבל לא רק המכשיר עצמו חשוב אלא גם השירות הנלווה אליו – וודאו מהי האחריות שתקבלו עם המסך החדש, מה היא כוללת ולכמה זמן היא תקפה. עדיף לרכוש מכשיר מיבואן רשמי, כזה שיש מאחוריו גב, כדי להמנע ממצב בו נתקעתם עם מכשיר מקולקל שהאחריות עליו התפוגגה.

למתקדמים - המדריך הטכני לבחירת טלוויזיה

הכתבה הוכנה בסיוע עמית בלומקין, מנכ"ל רשת "עולם הקולנוע"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by