ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הישרדות דיגיטלית 
תורת המשחקים של הישרדות - פרקים 3 ו-4 
 
 משימת החסינות האישית    צילום: מתוך התוכנית    
הישרדות דיגיטלית |
 

תורת המשחקים מלמדת אותנו כיצד לנהוג במקרה של עימות. אם נסרין מוציאה אתכם משיווי משקל, כדאי שתבדקו האם הגבתם כמו נץ או כמו יונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גל. אסטרטגיית פעולה מורכבת
 גל. אסטרטגיית פעולה מורכבת 
 צילום: אתר התוכנית 'הישרדות: איי הפנינה' 
 
שלב הגישושים הסתייים. לאחר שבוע על האי מיצב כל אחד מהשורדים דמות אותה הוא מציג בפני המתמודדים האחרים. לכאורה, קל מאד לסווג את חברי השבטים לטיפוסים ולבעלי מוטיבציות. בשבט קניבה, שהפסיד בשתי תחרויות חסינות ונאלץ להדיח עד כה שני מועמדים, נראה שהחלוקה בין משתתפים דומיננטיים ופסיביים, קלה וברורה. על פי תורת המשחקים, המשתתפים הדומיננטיים מכונים ניצים, ואילו הפאסיביים - יונים. על פי חלוקה סכמטית, שאינה בהכרח תואמת למציאות, בצד היוני של המשוואה נמצאים נטע לי, אריק, איתי, גיא, אנסטסיה - ונסרין, שמרבית הזמן נראתה כשהיא מסתובבת לבדה על החוף, ואינה מתגבשת עם השבט. המשתתפים הדומיננטיים הם נתן בשבקין, אפרת מעוררת המחלוקת - וגל, שאסטרטגיית הפעולה שלו מורכבת יותר ואותה נבהיר בהמשך.

לכאורה, נדמה שבסיטואציה של משחק, עדיפה התנהגות תוקפנית: למה לשבת ולספוג, אם אפשר להיות זה שמניע את המשחק ומבצע מהלכים? אך תורת המשחקים מלמדת אותנו כי האסטרטגייה המבטיחה את סיכויי השרידות הגבוהים ביותר, מורכבת בהרבה.
 

מודל "היונה והנץ"

הניצים: אפרת, בשבקין וגל
 הניצים: אפרת, בשבקין וגל 
 צילום: מתוך התוכנית 
 
תורת המשחקים מציגה את מודל "היונה והנץ", המנסה להסביר את אחת מאסטרטגיות הפעולה הנפוצות בטבע. בצורתם הקיצונית, מייצגים הנץ והיונה שתי דרכי פעולה. הנץ תמיד יוזם פעולה ושואף לכבוש את הטריטוריה של שכנו, ואילו היונה נכנעת מיד עם גילוי סימן התוקפנות הראשון ומוותרת על מקומה. אבל הבחירה להיות נץ גובה מחיר: מלחמה מתמדת כרוכה בסיכונים לא מעטים, מהם היונה מעדיפה להימנע ובלבד לשמור על בריאותה.

בכדי לשמור על איזון ומינימום פגיעות, התפתחה נוסחת שיווי משקל, לפיה יש להחליף מדי פעם בין תפקידי הנץ והיונה. כשהטריטוריה שלך היא הנפלשת – נהג כנץ. המחיר האפשרי של אובדן הטריטוריה שלך גבוה במיוחד ושקול לפגיעה הקשה שאתה עלול לחוות במהלך המאבק. התוקף, מצד שני, נוטה לנהוג בשלב כלשהו כיונה – מחיר התוקפנות שלו עלול להיות גבוה מדי עבורו ולכן עדיף לו שלא להאריך בקרב, ולא להשאר בו בכל מחיר. במידה שהיריב מתגלה כשקול או חזק ממנו, עדיף תוקף לפרוש מהקרב. המאזן הזה מאפשר לגורמים השונים לחיות זה לצד זה, כשהתפקידים הכפולים מאפשרים לכל אחד לשמור על מקומו.

אפרת, בשבקין וגל
בהישרדות, צריך כל משתתף ללכת על הקו הדק שבין נץ ליונה. בשלב המוקדם בו נמצא המשחק, כשמתמודדים רבים עוד לא הוכיחו שהם נחוצים לתפקודו התקין של השבט, כל ניסיון ללכת ראש בראש, יכול להוביל לכך שיהיה זה אתה שיכבה את הלפיד במועצת השבט. בשיטה זו, דווקא המועמדים החלשים יותר הם בעלי סיכויי שרידה גבוהים יותר - "חומקים מתחת לרדאר" (אסטרטגיה ששימשה מספר מועמדים בעונות השונות של "הישרדות" האמריקאית).

אפרת, שהסתבכה עם השקר שלה בעקבות ההדחה של אירית ושעוררה את זעמם של חברי שבטה במשימת הפרס מול בארו (כיוון שנהגה בשחצנות שליבתה בבארו את רוח הקרב והובילה לזכייתם), היא בבירור נץ תוקף - ולכן גם מושכת אש. נתן בשבקין נוהג בצורה דימיננטית מדי וקולנית, ומודיע לאחרים שהוא לא יכול להיות דבר פרט לנץ תוקף (הגם שמול גל, הרחק מעיני אחרים, הוא השיל מסכות והתברר כגוזל יונים רך).

גל, לעומת זאת, הוא מתמודד המגן בחוכמה על המשבצת שלו, אך גם יודע לתקוף כשצריך. בימים הראשונים על האי הוא המתין והתבונן מהצד, עד שגיבש אסטרטגיית משחק נבונה. גל אינו תוקף בצורה ניצית את יריביו, אלא יודע להפעיל את חברי השבט להשגת מטרותיו, ואת מלחמות הראש בראש שלו הוא עורך דרך אחרים.
 
נסרין. יונה שמתנצחת כמו נץ
 נסרין. יונה שמתנצחת כמו נץ   צילום: מתוך התוכנית 
 
 

נסרין מאבדת שיווי משקל

 
אז מה עם נסרין? אף על פי שנדמתה מבחוץ כיונה פסיבית, הרי שנסרין נקטה באסטרטגיה לפיה היא נץ הן בבית והן בחוץ, הן כשהיא תוקפת והן כשהיא מותקפת. מעבר לדיון הלאומני שנופח מעבר לכל פרופורציה, נסרין הודחה פשוט משום שלא ידעה לשמור על איזון. היא אמנם הצטיירה כמועמדת לא דומיננטית, אך יצאה במודע לקרבות חזיתיים גם במקרים בהם היה ברור שהתשלום יהיה גבוה. גל, שהיה מעוניין בהדחתו של בשבקין הניצי ובשמירת נסרין כבעלת ברית לעתיד, הבין כי עיקר האש מופנית לנסרין (אפילו יותר מהאש שמשכה אפרת). הבקשה שלו ממנה "להוריד פרופיל", במילותיו, היא בעצם פניה אליה בלשון תורת המשחקים, לשמור על שיווי המשקל ולהתנהג כיונה מדי פעם, במיוחד בעימות מול אויביה הישירים.

אלא שנסרין, שסומנה כבר לאחר הכישלון במשימה הצוותית הראשונה, התעקשה לנקוט בשיטת הנץ התוקפני. החל מהסירוב שלה להכין אורז, ועד להתנצחות שלה עם בשבקין שבנה סולם לצורך הורדת הקוקוסים מהעץ. שחקנים אחרים, ניצים ככל שיהיו, ידעו לשמור על המשבצת שלהם ולא יצאו להתקפות חזיתיות חסרות פרופורציה - ולכן גם לא איחדו את כל השבט נגדם. כל מה צריך זו קצת גמישות, לא יותר.
 
רוצים עוד מהישרדות: איי הפנינה?
עוד כתבות הישרדות דיגיטלית
הישרדות - אתר התוכנית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by