ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
שבוע מלחמה. בהומואים 
 
 הלסביות לא רצויות בבית. מישהו רוצה אותן?    צילום: GettyImages    
השבוע ברשת |
 
ליאור מורג

סוני נגד הומואים ויהודים, בריטניה ואוסטרליה נגד חופש הדיבור, בית המשפט נגד RIAA ופלסטין נגד מיץ. השבוע ברשת לוחמני במיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 

צנזורה מטופשת

הגויים היו עסוקים השבוע בעיקר בלתלות גרביים על עצים ולחכות שיצמחו שם מתנות, אבל לחלקם היה יותר מדי זמן פנוי, והם התקיפו במספר חזיתות כדי לצנזר את הרשת.

• קחו לדוגמה את סוני Home, העולם הוירטואלי של סוני, שגם ככה נתקל בחבלי לידה קשים. סוני לא רצתה שמי שייכנס לצ'ט שלה ייתקל בכינויים שיגרמו לו להסמיק, או יעליבו אותו, או ווטאבר. כך שהיא לקחה את המלחמה על טוהר הצ'ט צעד אחד רחוק מדי וצנזרה מילים לגיטימיות כמו "הומו", "לסבית" ו"יהודי" (לידע כללי, זו דת שאנחנו מקווים שתככב בקרוב בעוקץ הניגרי).

אנשי סוני טענו שמדובר בשלב בטא של העולם ושהם עדיין בוחנים את התנהגות המשתמשים, אך לנו נדמה כי זה סתם תירוץ ושהם מפחדים מדי מפני תביעות.
 
צנזורה זה כואב
 צנזורה זה כואב 
 צילום: GettyImages 
 
• בבריטניה הגיעו למסקנה שאם הניסיון לצנזר סרטים הלך כל כך טוב, למה שזה לא יעבוד עם האינטרנט? שר התרבות הבריטי הודיע השבוע על יוזמה חדשה לדירוג אתרי אינטרנט, בדומה לדירוג שניתן לסרטים. לדברי השר, בכוונתו לפנות אל ממשל אובמה החדש על מנת ששתי המדינות יכפו דירוג שכזה על אתרי האינטרנט דוברי האנגלית. הכל, כמובן, למען הילדים.

• אוסטרליה, לעומת זאת, נעה יותר ויותר לכיוון של צנזורת רשת. הפאניקה שלהם מפני האינטרנט גרמה לממשלת אוסטרליה לתכנן שתי רשימות שחורות, שיכפו סינון של כל התוכן אליו נחשפים הגולשים האוסטרלים. הרשימה הראשונה אמורה לכלול תוכן "לא חוקי", והשניה - לחסום חומרים שלא ראויים לצפייה לילדים.
 

RIAA אכל אותה

בית המשפט לא פראייר
 בית המשפט לא פראייר 
 צילום: GettyImages 
 
• איגוד חברות התקליטים האמריקאי (RIAA) שינה החודש את אסטרטגיית הפעולה שלו והודיע כי לא יתבע יותר גולשים פרטיים. במקום זאת יחל הארגון לאיים על משתפי קבצים באמצעות ספקי האינטרנט שלהם. גולש שיזוהה על ידי RIAA כמשתף קבצים ידווח לספק, שמצידו יזהיר את הגולש, ובמקרה של חוסר היענות יגביל את רוחב הפס שלו ואף ינתק אותו מהרשת.

הדבר עורר את רוגזם של מספר ספקי אינטרנט קטנים, הטוענים שהם לא עובדים עבור איגוד חברות התקליטים, ודורשים מהאיגוד שישלם להם עבור העבודה הסיזיפית שהם נדרשים לבצע.

• RIAA מעוררת מחלוקת גם בבית המשפט. תביעה של האיגוד שהגיעה לבית המשפט נדחתה השבוע. איגוד חברות התקליטים האמריקאי תבע עד היום כעשרים ושישה אלף בני אדם בטענה ששיתפו קבצים. התביעה המפורסמת ביותר היא זו נגד ג'אמי תומאס, אישה ממינסוטה שהואשמה בשיתוף של 1,700 שירים, והיא היחידה שלא הסתיימה בפשרה (אם כי מרבית המשתמשים מפחדים להגיע לבית המשפט ולכן הם מסכימים לפשרה). בתחילה פסק בית המשפט לטובת RIAA, ועתה, לאחר שתומאס ערערה, דחה את טענות RIAA. השופט קבע כי עצם השיתוף של הקבצים אינו מהווה עבירה על חוקי הגנת זכויות היוצרים וכי על RIAA להוכיח כי משתמשים אחרים אכן הורידו את השירים מתומאס.
 
 

החזית הווירטואלית

 
• בעוד הגויים היו עסוקים בלסכם את השנה לעייפה (היי, גם אנחנו!), אצלנו סיכמו בעיקר את התקיפה - שעדיין נמשכת - בעזה. צה"ל גילה במלחמת לבנון השנייה את התעמולה האינטרנטית ומאז משתמש בערוצים שונים כמו יוטיוב במידות שונות של הצלחה. לכבוד המלחמה בלבנון פתח דובר צה"ל ערוץ באתר הסרטים הפופולרי, אליו העלה בעיקר סרטוני תקיפות של צה"ל - וגם סרטון אחד המציג הגשת עזרה הומניטרית, למירוק המצפון.

אבל מתברר שחלק מהסרטונים נעלמו מיוטיוב, ככל הנראה עקב תלונות גולשים. בעמוד התפרסמה תגובת דובר צה"ל, האומרת ש"עצוב להם על ההסרה". בתחילה איים הדובר כי יעביר את סרטיו לאתר אחר, ידידותי יותר, אך לאחר מכן - לאחר התערבות של צופים ובלוגרים - הוחזרו חלק מהסרטונים שהוסרו. אנחנו ממשיכים להמשיך ולעקוב.

• גולשים פשוטים יותר הגיבו כמו שגולשים תמיד מגיבים במקרים כאלה, כשנדמה שכל אדם שני אחראי לפתיחת קבוצת פייסבוק מתלהמת זו או אחרת.


• ועוד קצת: יפה שבזמן מלחמה יש לפלסטינים זמן גם לאג'נדה קולינרית (צולם ב-28 לחודש, בהפגנה פרו-פלסטינית במנהטן).
 

תובעים את כל מה שזז

 
• גם בחזית המלחמה בספאם יש התפתחויות: השבוע הוגשה תביעה נגד חברה המפיצה דואר זבל. התובע, עורך דין במקצועו, טוען שזו התביעה הראשונה שהוגשה (ואנחנו אומרים: הראשונה שזכתה לסיקור) ומגולל את סיפור המקרה: הוא קיבל הודעת דואר פרסומי לתיבתו, כשאליה מצורפת גם אפשרות להסרה מרשימת התפוצה. אף על פי שביקש להסיר את כתובתו מהרשימה, קיבל התובע כיומיים לאחר מכן דואר פרסומי נוסף. עורך הדין תובע את החברה על משלוח שני מכתבי דואר זבל, וכן על כך שבמכתב הראשון שקיבל לא היה מצוין כי מדובר בדואר פרסומי, כפי שמחייב החוק.

• בשורות לכל מי שמשתתף במכירות פומביות באינטרנט: עובדים עליך. חברת סיטי ספורט, המוכרת מוצרי ספורט באתר אולסייל, הודתה השבוע כי הפעילה משתתפים פיקטיביים במכרזים - אך זהו רק קצה הקרחון. בתביעה ייצוגית נגד כשבעים אתרים וספקים בטענה שהם מפעילים משתתפים פיקטיביים כאלה, 34 מהם לא הכחישו את הדבר. הדיון בעניינם יתקיים בקרוב, כששאר הספקים, שהכחישו הפעלת מקפיצי מחירים בצורה פיקטיבית, יזכו לדיון במועד מאוחר יותר. סיטי ספורט תתוגמל בזכות הודעתה ולא תידרש לפצות את הלקוחות שנפגעו בעקבות המעשה.

• שימו לב שחצי מהחנויות העוסקות במכירות פומביות לא טרחו להכחיש את התופעה, ואפילו לא את השימוש שלהם בה. הקפצת המחירים נועדה להבטיח מחיר גבוה למוצר ופוגעת במראית העין של מכירה אובייקטיבית לכל המרבה במחיר. עד כה היה הנושא סוד גלוי, אך זו הפעם הראשונה בה מודה ספק בפה מלא שהפעיל את השיטה.
 

מרוב מחשבים צפוף כאן

ישראל ראשונה, Canda  שנייה
 ישראל ראשונה, Canda שנייה 
 צילום: צילומסך 
 
האקונומיסט הבריטי פרסם השבוע טבלה המציגה את מספר המחשבים על כל מאה אנשים בכ-180 מדינות. במקום הראשון, למרבה הפליאה, נמצאת ישראל עם 122.1 מחשבים על כל מאה איש, כשבמקום השני בהפרש ניכר נמצאת קנדה (הם אייתו זאת כ-Canda) עם 87.6 מחשבים למאה איש.

הסקר נראה מעט תמוה, אך התגובות אליו משעשעות במיוחד. למשל, באתר BoingBoing הועלתה התמיהה האם העניין קשור לכשרות, והאם הישראלים מחזיקים מחשב אחד למטרות פורנו ואחר למטרות עבודה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by