ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
חיים ברשת 
המדריך לסרטי טורנט 
 
 פיראטים    צילום: flickr, Jan Tik, cc by    
חיים ברשת |
 
ליאור מורג

מעותקי Cam ו-Telesync ועד סקרינרים ו-DVD rip: מיפינו עבורכם את שיטות קידוד הסרטים שתוכלו למצוא בתוכנות שיתוף הקבצים ובטורנטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סרט בטלוויזיה
 סרט בטלוויזיה 
 צילום: flickr, Jake of 8bitjoystick.com, cc by 
 
אז הורדתם סרט והתיישבתם מול הטלוויזיה הביתית עם דלי פופקורן - רק כדי לגלות שהפופקורן של מישהו אחר, בתוך הסרט, מסתיר לכם את המסך. כדי למנוע תקריות מצערות כאלו הכנו מדריך המפרט את פורמטי הסרטים שתוכלו למצוא בביטורנט - מעותקים שצולמו בעזרת מצלמה ביתית ועד לסרטים באיכות DVD. פורמט ה-Blu-ray, שעדיין אינו נפוץ מספיק, נשאר מחוץ לסיקור.

כמובן, אין תקן מוסכם להפצת סרטים פיראטיים בטורנט. למרות זאת, ולמרות ריבוי הקבוצות המבצעות ריפים, התגבשה שפה מוסכמת המשמשת את כל המפיצים הנחשבים בסצינה. בסוגריים מופיע השם שיכול להופיע בחלק מהשחרורים.
 
סרט ב-Cam. הכי מעצבנים אלה שקמים לשירותים דווקא בשיא המתח
 סרט ב-Cam. הכי מעצבנים אלה שקמים לשירותים דווקא בשיא המתח 
 צילום: flickr, clgregor, cc by 
 
Cam – עותק של הסרט שנעשה לאחר שמצלמת וידאו צילמה את מה שמתרחש על המסך. לרוב זוהי הגרסה הראשונה של הסרט המופצת ברשת, באיכות גרועה, ורק אחריה מופצות גרסאות איכותיות יותר. נתונים שיכולים לשפר את האיכות הם חצובה עליה תוצב המצלמה, או הגדרת רזולוציית צילום טובה יותר - אבל אלה לא משתנים שניתן לדעת לפני ההורדה.

החיסרון העיקרי: ערוץ האודיו הוא למעשה מה שהוקלט בעזרת מיקרופון המצלמה באולם, כך שמדובר בצליל מיד שניה, וניתן לשמוע בו גם קולות רקע באולם, שיחות של השכנים לשורה, שיעולים ותגובות אחרות של הקהל. בהתאמה, גם המצלמה הניצבת בירכתי האולם (או באמצע השורה, או גרוע מכך - בצד) קולטת פעמים רבות את הקהל ואת זה שיצא להשתין דווקא ברגע השיא והסתיר לכולם.

Telesync (TS) – סרט באיכות Cam, שערוץ הקול שלו הוקלט לא בחלל אולם הקולנוע בו מוקרן הסרט, אלא ישירות ממערכת ההגברה של האולם. לרוב הקלטה כזו נעשית באמצעות חיבור לציוד הגברה המיועד לכבדי שמיעה (כן, יש כזה בחו"ל) ולעיתים באולם ריק, על מנת לנטרל את קולות ההמון לועס הפופקורן.
 
יושבים באולם ריק כדי להקליט את ערוץ האודיו מחדש
 יושבים באולם ריק כדי להקליט את ערוץ האודיו מחדש   צילום: flickr, saipal, cc by 
 
 
Workprint (WP) – עותק של סרט שלא בגרסתו הסופית, שבדרך כלל מודלף לרשת על ידי אחד מעובדי ההפקה. עותק כזה יכול להיות שונה לחלוטין מגרסתו הסופית של הסרט ולא לכלול סצינות מסוימות, או דווקא להכיל סצינות שיחתכו מהסרט לאחר עריכתו הסופית. מאחר שמדובר בגרסאות לא סופיות, הן בדרך כלל לא כוללות אפקטים מיוחדים או ליטושים אחרונים שנוספים לסרט לפני הפצתו. לפעמים מופיע בעותק Time Code, פס זמן הרץ במרכז המסך או בתחתיתו וחשוב לצורך עריכה, אך מפריע לצופה הביתי.

Screener (SCR, DVDSCR) – עותקים של הסרט המופצים למבקרים, בדרך כלל בפורמט DVD, אך לפעמים גם ב-VHS. בעותקים כאלו בדרך כלל מופיעה כתובית, לכל אורכו של הסרט או לסירוגין, המבשרת כי העותק משמש למטרות ביקורת בלבד. בנוסף, מפיצים שונים נוטים להציג חלק מהסצינות בשחור ולבן. לכל מפיץ סרטים טכניקת הפצת סרטי ביקורת משלו, אך לרוב סרטים אלו הם באיכות DVD או באיכות קרובה לה.

R5 - זה אינו שמו של משקה אנרגיה וגם לא יצרנית קונדומים, אלא סרט בפורמט טורנט שקודד משחרור DVD באזור חמש. אזור זה כולל את מזרח אירופה, תת יבשת הודו, אפריקה וקוריאה הצפונית (לשם השוואה, Region 1 היא ארה"ב, ואזור 2 הם סרטים אירופאיים). לרוב סרטים אלו לא מכילים פסקול באנגלית, אלא מודבק להם כזה מעותק אחר של הסרט. בצורה זו מתקבל בדרך כלל סרט באיכות DVD עם פסקול באיכות ירודה יותר.
 
האביר האפל.המורד ביותר השנה
 האביר האפל.המורד ביותר השנה 
 
 

Telecine, DVDrip ו-DVDR

Telecine
 Telecine 
 צילום: flickr, telethon, cc by sa 
 
Telecine (TC) – עותק כזה נוצר על ידי שכפול עותק אנלוגי של הסרט בצורה דיגיטלית, מבלי לאבד מאיכותו, בעזרת מכונת טלסין. ציוד זה יקר מאוד ודורש גם גישה אל עותק מקורי של הסרט, ולכן צורת קידוד זו פחות נפוצה. עותקים המופקים בצורה זו הם בדרך כלל באיכות מעולה.

DVDrip – גרסה של הסרט שקודדה משחרור ה-DVD הרשמי של הסרט. גרסאות אלו הן ריפים של הסרט המקורי, לרוב באיכות מעולה, כשההבדלים ביניהם נובעים מכישורי הריפ של הקבוצות השונות.
רובם של סרטי ה-DVDrip מקודדים לגודל של כ-700 מגה, בכדי שיוכלו להיצרב על דיסק ריק סטנדרטי באותו הגודל.

DVDR – ריפים של סרט ה-DVD המלא כולו, ללא כל כיווץ או ויתור על תוספות. סרטים כאלו הם בגודל של כמה ג'יגות. בדרך כלל סרטים בפורמט DVD-9, שהם בגודל של יותר משמונה ג'יגה, כן עוברים כיווץ כלשהו או שמסירים מהם את התוספות, על מנת שיהיו בנפח קטן יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by