ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הישרדות דיגיטלית 
תורת המשחקים של הישרדות - פרקים 1 ו-2 
 
 בול פגיעה. הישרדות    צילום: יח``צ    
הישרדות דיגיטלית |
 
ליאור מורג

מדור חדש ינתח את התככים והמזימות של הישרדות על פי תורת המשחקים. על מגדל השקרים שבנתה נסרין והקשר שבין אסטרטגיה וביקיני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל פעולה מונעת מתוך שיקול אסטרטגי
 כל פעולה מונעת מתוך שיקול אסטרטגי 
 צילום: יח"צ 
 
לפעמים קשה להבחין בכך, אבל מעבר לישבנים החטובים ולגיא זוארץ, "הישרדות" היא, מעבר לכל, משחק. מעבר לצורך להתמודד עם קשיי הקיום על האי ועם הרעב, צריכים המתחרים לנקוט באינספור טקטיקות על מנת לשרוד. כל פעולה, מאיתור מזון ועד ההחלטה עם מי להתחבר, כרוכה בשיקולים אסטרטגיים ובהשפעה על מעמדו של השורד.

מה היא בעצם תורת המשחקים? בפשטות, זו תיאוריה המנתחת את האינטראקציה בין גורמים שונים המונעים על ידי אינטרסים שונים. כל אחד מהמשתתפים במשחק מנסה לקדם את האינטרסים שלו אל מול מתחריו על אותה מטרה; כל אחד מהשחקנים מנסה למקסם את הרווח שלו ולפעול תוך ניסיון לחזות את תוצאות מעשיו אל מול תגובותיהם של יריביו; השחקנים מנסים להשתמש במירב האינפורמציה הגלויה בפניהם, אך גם לקחת בחשבון את הדברים שאינם יודעים ולהפעיל את מיטב שיקול הדעת גם אל מול המשתנים הנסתרים מעיניהם.
 

המתמטיקה של הביקיני

 
התורה מספקת מספר מודלים כלליים באמצעותם ניתן לנתח את האינטראקציות בין השחקנים השונים. הפשטה של המשחק ופירוק שלו למספר מודלים מתמטיים מאפשרים לעקוב אחר החוקיות שלו ובתקווה – אף לצפות את המהלכים הבאים של המתחרים. כך ניתן לנתח התנהגות של בעלי חיים בטבע, פעילות של קואופרטיבים ענקיים ואפילו את הרגלי היציאה לדיג של מתחרי הישרדות.

אל סוגי המשחקים נגיע בשלבים מאוחרים יותר. שמות אקזוטיים כמו "דילמת האסיר" ו"היונה והנץ" מתארים סוגי משחקים שונים המתקיימים בתנאים שונים. אך ניתוח פשוט של הישרדות ניתן לעשות גם מבלי להכיר לעומק את כלי הניתוח השונים. האירוע המשמעותי ביותר בשלושת הימים הראשונים של השורדים על האי (תוכניות 1 ו-2) היה התנהלותה של נסרין ושליחתה לאי הגלות.
 
מועצת השבט. לכאן מתנקז המשחק
 מועצת השבט. לכאן מתנקז המשחק   צילום: יח"צ 
 
 

המשתנה הדומיננטי: אי הגלות

נסרין
 נסרין 
 צילום: דודי חסון 
 
נסרין, חברת שבט "קניבה", נשלחה אל אי הגלות על ידי מתמודדי השבט המתחרה, "בארו". מלבד שמו של האי, לא היו לחברי בארו שום נתונים על משמעות הבחירה לפני שקבעו כי נסרין היא זו שתישלח אליו. חברי בארו פעלו מתוך מספר הנחות יסוד, וכפי שהתברר, חלקן היו שגויות:
1 ) נסרין היתה חלשה במיוחד במשימת החסינות הקבוצתית ולכן הניחו כי היא זו שתועמד להדחה על ידי חבריה לקבוצה;
2 ) מתוך שיקול זה, החליטו כי שליחתה אל אי הגלות תמנע את השתתפותה במועצת השבט הבאה ולכן גם את הדחתה;
3) חברי בארו היו מעוניינים לשמור את הקבוצה המתחרה שלהם חלשה ולכם העדיפו שיודח מועמד הנתפס כחזק יותר מנסרין.

חברי בארו פעלו מבלי שידעו מהן המשמעויות האמיתיות של ההגליה אל האי, ולכן נאלצו לשער את תפקודו. כפי שהתברר, הם החמיצו לגמרי.

לעומת זאת נסרין, שהוגלתה אל האי יחד עם יואב משבט בארו, ניצלה את חוסר הידע של חבריה וכשחזרה משם ביססה לעצמה יתרון המבוסס על חוויותיה מאי הגלות. אף על פי שהפסידה במשימה בה השתתפה באי, סיפרה נסרין לחבריה כי זכתה שם בשני פסלוני חסינות - אחד המספק לה הגנה, ופסלון שני המאפשר לה להדיח כל מתמודד שתרצה.
 

עיקרון אי הוודאות

נסרין ניצלה את חוסר הידע של חברי השבט שלה, במטרה למקסם את הרווח שלה (ואף המשיכה בהצגה זו במשימת החסינות האישית, כשהפסידה בכוונה). פסלון החסינות השני שבדתה אמור היה להבטיח שחברי השבט יחששו לכתוב את שמה על הנייר, מתוך הנחה שפעולה זו תהיה חסרת תועלת. אחרי הכל, לפחות מבחינה תיאורטית, לא רק שהיא לא תודח, היא גם לא תאבד את החסינות שלה ואף תוכל לבחור את מי להדיח.

אלא שנסרין גם היתה זו שהביאה לקריסתו של המגדל הטקטי אותו בנתה. במועצת השבט, המקום המכריע בו מתקבלת ההחלטה מי יודח מהמשחק, היא התוודתה בדבר השקר שלה ואמרה שאין ברשותה שום חסינות. כך, המועמדת הבולטת המחזיקה יתרון טקטי ניכר על חבריה (או לפחות, יתרון תיאורטי, שכן כמה מחברי השבט שלה חשדו בה שהיא משקרת) החזירה את עצמה אל שורת המתמודדים הניצבים שווים אל מול הדחה. למזלה, בסופו של דבר הודחה מתמודדת אחרת.

נסרין בחרה באסטרטגיה מסוימת ולאחר מכן חזרה בה. אלא שכל פעולה וכל בחירה בטקטיקה מסוימת מובילות למחיר שיש לשלם. בשני הפרקים הראשונים של הישרדות עסקו המתחרים בעיקר בגישוש: עיקר המשחק התמקד בהיכרות ובאמידת כוחם של חברי הצוות על מנת לשקול בריתות עתידיות ולהכיר את יתרונותיו וחסרונותיו של כל אחד. בימים הבאים על האי, נראה כי הבריתות יתחזקו, והמשחק ייכנס להילוך גבוה יותר. אז גם יתברר אילו השפעות היו לחשיפת השקר של נסרין.
 
רוצים עוד מהישרדות:איי הפנינה?
עוד כתבות הישרדות דיגיטלית
הישרדות - אתר התוכנית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by