ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
זכויות יוצרים 
די לתביעת המשתפים 
 
 הפיראטיות עדיין לא חוקית - אבל כבר לא יתבעו אתכם. כנראה    צילום: GettyImages    
זכויות יוצרים |
 
דורון פישלר

ה-RIAA, איחוד תעשיית המוזיקה האמריקאי, מכריז: אנחנו מפסיקים לתבוע משתפי קבצים. האם זה אומר שעכשיו הכל פרוץ והפיראטיות בטוחה? לא ממש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
התאחדות תעשיית ההקלטות האמריקאית, ה-RIAA, טוענת שהיא מפסיקה את המדיניות הותיקה של תביעת משתפי קבצים - מדיניות שהיעילות שלה מוטלת בספק, והפכה את הארגון לשנוא נפשם של גולשי האינטרנט ומשתפי הקבצים בעולם.
 
 
בחמש השנים האחרונות זה הפך לשגרה: ה-RIAA תובעת משתמשי תוכנות שיתוף קבצים שחלקו שירים או סרטים מוגנים בזכויות יוצרים, על סכומים מופרכים – אלפי דולרים לכל שיר. ברובם המכריע של המקרים, הנתבעים הם אנשים פשוטים שאין להם את היכולת להשיג לעצמם הגנה משפטית יקרה, והם נבהלים מהתביעה ומסכימים להגיע להסכם פשרה עם הארגון מחוץ לכתלי בית המשפט, על פיו הם עדיין משלמים אלפי דולרים. עוד תופעה שהפכה לשיגרה היא תביעות מופרכות נגד אנשים שלא היה להם כל קשר להורדות - חסרי אמצעים, ילדים, קשישים, ובמקרה אחד אף תביעה של אדם מת; זאת משום שלארגון אין דרך לדעת מי באמת עשה שימוש בחיבור האינטרנט של כל משתמש. בסך הכל הארגון תבע בחמש השנים האחרונות 35,000 אנשים – מספר מרשים אמנם, אבל הוא עדיין מהווה טיפה בים של מיליוני ההורדות הבלתי חוקיות. היעילות של שיטת התביעות כהרתעה מוטלת בספק, ולא הוכח שהיתה לה השפעה כלשהי על נפח תופעת הפיראטיות בעולם.

כעת מכריזה RIAA – כפי שפורסם לראשונה בוול סטריט ג'ורנל - שהיא זונחת את מדיניות תביעת המשתמשים, ושלמעשה התביעות הפסיקו כבר לפני מספר חודשים.
 

השיטה החדשה: שיתפת - נותקת

ה-RIAA, כמובן, לא זונחת את המאבק במשתפי הקבצים, אלא מחליפה אסטרטגיה. במקום התביעות יבוא שיתוף פעולה הדוק יותר עם ספקיות האינטרנט. לדברי הארגון, כבר נחתמו הסכמים עם מספר ספקיות אינטרנט בארה"ב, ובשיטה חדשה זו ה"שיטור" עובר מידי הארגון לידי הספקיות: עם גילוי פעילות לא חוקית, הן ישלחו מכתבי אזהרה למשתמש הסורר, ואם לא ייענו – יאטו את מהירות החיבור שלו או אפילו ינתקו אותו מהרשת. השיטה דומה לחוק שעבר בצרפת בחודש נובמבר.

הארגון שומר לעצמו את הזכות להמשיך ולתבוע "עבריינים כבדים", אולם לא יפזר תביעות באלפים, כפי שנעשה עד היום.

לשיטה החדשה בעיות משלה: גם עכשיו ספקיות האינטרנט אינן יכולות לדעת שמשתמש כלשהו אכן "אשם" בהורדות הקבצים שנעשה דרך החשבון שלו, ועלולות להעניש משתמשים תמימים – אם כי העונש עכשיו חמור הרבה פחות. כמו כן, התהליך בשיטה החדשה לא עובר דרך מערכת המשפט בכלל; ה-RIAA עצמה, דרך ספקיות האינטרנט, משמשת שוטר, שופט ותליין, מבלי שלמשתמשים תינתן האפשרות להתגונן.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by