ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בין פשע ללינק 

בין פשע ללינק

 
 
עו``ד חיים רביה

פסיקה תקדימית של בית משפט אמריקאי קובעת שבעלי אתרים שמקשרים לאתרים שמכילים יצירות לא חוקיות מכל סוג שהוא הם פושעים. מה זה אומר ולמה זה חשוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפרו את זכויותיהם. נזירים מורמונים בפעולה (רויטרס)
 הפרו את זכויותיהם. נזירים מורמונים בפעולה (רויטרס)   
באדיבות law.co.il

ב- 6.12.1999, קיבל בית המשפט הפדראלי של סולט לייק סיטי, יוטה, החלטה הקובעת כי הפניה באמצעות URL (כתובת אינטרנט) ליצירה המפרה זכויות של קניין רוחני, מהווה סיוע אסור להפרת זכות יוצרים.

לפסיקה יכולות להיות השלכות מרחיקות לכת על קישוריות ב- Web, מה גם שבית המשפט הוסיף וקבע כי כל משתמש באינטרנט הצופה ביצירה פיראטית מבצע בעצמו מעשה של הפרת זכויות יוצרים מפני שבמטמון שבמחשבו (ה- Cache, תיעוד אוטומטי של האתרים האחרונים בהם ביקר המשתמש) נוצר עותק מן היצירה. ההחלטה התקבלה במסגרת בקשה לצו מניעה זמני, בסכסוך שבין הכנסייה המורמונית למפעילי אתר אינטרנט המותח ביקורת על הכנסייה.

בני הזוג טאנר הנם הבעלים והמפעילים של אתר אינטרנט בשם "כנסיית המגדלור", אתר הכולל ביקורת על כתבי ומעשי הכנסייה המורמונית. בני הזוג הציבו באתר קטעים ממדריך של הכנסייה המורמונית, והצטוו על ידי בית המשפט להסיר את הקטעים האמורים בנימוק שהם מפרים את זכויות היוצרים של הכנסייה בספר.

בית המשפט אסר על בעלי האתר לכלול בו כתובות URL של אתרים בהם פורסמו עותקים מספר הדרכה לאנשי הכמורה של הכנסייה המורמונית, שפורסמו תוך הפרת זכויות היוצרים של הכנסייה במדריך. על אף שהכתובות לא לוו ביצירת לינק, הגיונה של ההחלטה תקף אף ביתר שאת למקרים של קישוריות לאתר המחזיק יצירות מפרות.
 
פסיקה תקדימית. בית העירייה של סאלט לייק סיטי
 פסיקה תקדימית. בית העירייה של סאלט לייק סיטי   
לא ניתן להבין מההחלטה האם ה- URL שבמחלוקת הפנה ישירות אל העמודים הלא-חוקיים או אל אתר המחזיק יצירות לא חוקיות. עם זאת, המטרה הייתה הפניה אל החומר הלא חוקי.
לאחר מתן הצו בהליך הראשון הציבו בני הזוג באתר האינטרנט שלהם הודעות דואר אלקטרוני של צדדים שלישיים, שהפנו את קוראי האתר לאתרי אינטרנט אחרים בהם ניתן לקרוא את המדריך. גם אתרים אלה העתיקו את המדריך שלא בהסכמת הכנסייה המורמונית, בעלת זכויות היוצרים בו.

בני הזוג עודדו את המשתמשים באתרם לקרוא את המדריך ולשלוח עותק אלקטרוני שלו לחבריהם. הכנסייה המורמונית פנתה איפוא לבית המשפט בבקשה לקבל צו זמני שיאסור על בני הזוג טאנר לכלול באתרם את הכתובות המפנות אל האתרים שכוללים את היצירה המפרה את זכויות היוצרים שלהם.

בית המשפט קבע כי בני הזוג אינם מפרים ישירות את זכויות היוצרים של הכנסייה, והיות שאין כל קשר בין הנאשמים לבין האתרים שאליהם הפנו, לא ניתן להטיל עליהם אחריות בגין סיוע להפרת זכויות יוצרים (אותה מבצעים האתרים האחרים).

אבל, מחומר הראיות הסיקה השופטת קמפבל כי בני הזוג עודדו את המבקרים באתר האינטרנט שלהם לגלוש לאתר אחר ולקרוא את המדריך של הכנסייה, ובכך סייעו להפרת זכויות היוצרים שביצעו המשתמשים באותם אתרים באמצעות העיון בהם.
 
הפרת זכויות? ג`ון הינקלי, ראש הכנסייה המורמונית
 הפרת זכויות? ג`ון הינקלי, ראש הכנסייה המורמונית   
ומה בישראל? הוראות בדבר אחריות מסייעת קיימות למסייע בדין האזרחי: סעיף 12 לפקודת הנזיקין קובע כי - "המשתף עצמו, מסייע, מייעץ או מפתה למעשה או למחדל, שנעשו או שעומדים להיעשות על ידי זולתו, או מצווה, מרשה או מאשרר אותם, יהא חב עליהם". במילים פשוטות - אדם שיודע על פשע (למשל, הפנייה ליצירה פיראטית) שעומד להתבצע, הוא פושע בעצמו.

האחריות נובעת מכך שפעולת האדם שידע על הפשע, בצירוף פעולותיו של האדם שביצע במישרין את הפשע, יוצרות מעשה אסור. לצורך הטלת אחריות על פי הסעיף יש צורך במודעות, אך די גם בחוסר תשומת לב וברשלנות בלבד.

כאשר מפעילי אתר אינטרנט יודעים או צריכים לדעת על ההפרה המתרחשת באתר שאליו הם מקשרים, הם עלולים (לפי הגיונו של פסק הדין בעניין הכנסייה המורמונית) להיחשב כמסייעים לפשע שהוא מבצע - לדוגמה, פגיעה בזכויות יוצרים של הזולת. עם זאת, הפסיקה בישראל טרם דנה באחריותם של אתרי אינטרנט במקרים כגון זה.
 
 
בבוא הרגע יהיה על בית המשפט בישראל לשקול שיקולים כבדי משקל, כדוגמת החשיבות שבעידוד הפצת המידע, ולאזן ערכים סותרים - כדוגמת חירות הביטוי מצד אחד כנגד הזכות לקנין מצד שני - כדי להגיע לתוצאה הראויה. שיקולים ואיזונים אלה יכולים לגרום לכך שהטלת אחריות על אתר מקשר תצומצם למקרים שבהם אין ספק כי בעל האתר ידע או היה עליו לדעת שהוא מקשר במישרין ליצירה מפרה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by