ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
במבה מסוכנת לתיבת האי-מייל 
 
 סתם. התינוק של במבה    צילום: צילומסך    
השבוע ברשת |
 
ליאור מורג

האוסטרלים שולחים צווי עיקול דרך פייסבוק, המעסיקים לא רוצים שחקני WOW, והישראלים? מטפחים היסטריה דיגיטלית סביב במבה. סיכום אירועי השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהומה רבה על לא במבה

הרשת היתה מלאה השבוע באיסורים, הגבלות ופאניקות מיותרות. עד שהעולם ילמד מה לעשות עם האינטרנט המוזרה הזאת, נעשים כל מיני ניסיונות לאלף אותה, כשהתוצאות גורמות לנו לפעמים להתגעגע לעידן האבן.

• האירוע המסעיר ביותר השבוע, לפחות מנקודת המבט הפרובינציאלית שלנו, היה בהלת הבמבה. הרבה מיילים מסתובבים ברשת וקוראים להחרים חברות ועסקים בטענות שונות ומשונות. רובם לא ממש מביאים לפעולה אמיתית או לחרם צרכנים ומקסימום מהווים טריגר לעוד שיחת סלון המתחילה ב"שמעתם ש...." ומסתיימת בצקצוק לשון ובמילים "פשוט נורא מה שקורה כאן במדינה".

אבל האדישות נגמרת כשזה מגיע לתמותת תינוקות, ואופן התגלגלות הפרשה האחרונה מוכיח את זה. הפרשה, למי שהלך לישון אחרי גמר "האח הגדול" ורק עכשיו התעורר, התפוצצה ביום חמישי כשמייל שהופץ ברשת טען כי נתגלה קשר ישיר בין החטיף של חברת אסם למקרי תמותת התינוקות מהשבועות האחרונים. המייל הופץ במהירות ברשת ובעקבותיו הוצפו הפורומים גם הם בשמועות, כשהפרשה הולכת ותופסת תאוצה.

• הראשון לשלול את הדיווח היה משרד הבריאות, שהודיע כי אין קשר בין תמותת התינוקות לצריכת במבה. בעקבותיו יצאה גם חברת אסם בהודעה משלה, אך הנזק כבר נעשה, כשהמניה שלה צנחה באותו היום.
 
 
• בדרך כלל קשה עד בלתי אפשרי לאתר את מקורה של שרשרת ההפצה - האדם הראשון שלחץ על ה-Send. אלא שבמקרה זה, המייל המקורי אותר תוך יום והצביע על עובדת בחברת HP. בבוקר יום רביעי הופץ המייל, כשכבר באותו ערב פרסמה העובדת מכתב התנצלות, שאמור היה לסתום את הגולל על הפרשה (אסם מצידה, מתכוונת לתבוע אותה על הוצאת דיבה).

• בהלת הבמבה לחצה על מספר נקודות רגישות ומעניין לבחון כיצד התמודדו איתו הגורמים המעורבים. שתי חברות ענק נאלצו ביום רביעי להתמודד, במישרין או בעקיפין, עם קשירת שמן לתמותת תינוקות. אסם, הנפגעת הראשית בפרשה, פעלה נחרצות והפעילה לחץ גדול על משרד הבריאות על מנת שיטהר את שמה. במקביל, שכרה החברה חוקר פרטי - שאמור היה לפעול במקביל למשטרה, למקרה שזו לא תאתר את המקור לשמועות. עם זאת, נראה שעובדת HP נחשפה ללא קשר לשתי החקירות.

החברה שדרך מערכותיה הופץ המייל השקרי, HP, הגיבה בצורה מעט היסטרית, שלא לומר לא עניינית: היא הזכירה לעובדיה ששליחת מיילים פרטיים בזמן העבודה היא מעשה אסור, ושמדובר בהפרת קוד ההתנהגות העסקי של החברה. בנוסף טענה HP בפני העובדים שהפרשה פגעה בעסקיה של החברה בארץ. מתגובתה השתמע כי בכוונתה לפטר את המהנדסת - אך לא משום שגרמה נזק לשתי החברות, אלא בטענה כי שלחה מייל פרטי באמצעות משאבי החברה, ועשתה זאת לכל מכותבי החברה - 800 איש במספר.
 

Wow , אתה מובטל

לא טרנדי. מנהיג
 לא טרנדי. מנהיג 
 צילום: יח"צ מתוך Wrath of the Lich King (ההרחבה השניה של  
 
• בכלל, עושה רושם שאסור לקחת לעבודה אנשים שיודעים להשתמש במחשב. השבוע התברר שיחד עם המסוממים, האלכוהוליסטים ואלה שסתם עצלנים, גם שחקני World of Warcraft הם קבוצה לא רצויה בקרב המעסיקים. מחפש עבודה, שציין במפורש את אהבתו למשחקי רשת, קיבל תשובה כי מעסיקים רבים נמנעים מלהעסיק שחקני World of Warcraft, מאחר שהם אף פעם לא נמצאים כל כולם בעבודה, ונוטים למקד את עצמם דווקא במשחק.

• בהקשר הזה, נזכיר את נמרוד רייס, זוכה העונה הראשונה של "היפה והחנון", שהודה כי לקח שבועיים חופש מהעבודה (לא אישרו לו יותר מזה), על מנת לשחק בהרחבה השניה של WOW (עליה הוא גם כתב).

• באופן מפתיע, שחקנים רבים הסכימו עם הקביעה הזו, וכמה מביניהם צייינו עד כמה ההתנסויות שלהם בעולם המשחק יכולות לתרום להתנהגותם בעולם האמיתי ולתרומה חיובית למקום העבודה. לטענתם, המשחק עוזר בפיתוח תכונות כמו כושר מנהיגות ויכולות ניהול פרויקטים.
 
 

חדשות מהצד השני של העולם

משהו עובר על האוסטרלים
 משהו עובר על האוסטרלים 
 צילום: GettyImages 
 
• פרשת הבמבה מוכיחה שאולי לפעמים צריך קצת פיקוח על הרשת, אבל יש מקומות שבהם ממש מגזימים עם זה. באוסטרליה עצרה המשטרה גבר כבן שישים לאחר שזה העלה לאתר שיתוף קבצים קליפ שלדבריהם מוצגת בו התעללות בילדים. באופן אירוני, מדובר בקליפ שהוצג לפני כן בטלוויזיה האמריקאית ואף הועלה ליוטיוב וזכה לעשרות אלפי צפיות. בקליפ מוצג תינוק כשהוא מטולטל על ידי אביו. אף על פי שהילד צוחק בסוף הקטע, רשויות החוק האוסטרליות חשבו שהטלטול חזק מדי וגובל בהתעללות. האוסטרלי, שהעלה את הקליפ לאתר בשם LiveLeak.com, נעצר. בסרטון הבא מתארים את השתלשלות הפרשה, כולל קטעים מהקליפ המדובר, אך כאלה שלא כוללים התעללות בילדים.
 
• עוד באוסטרליה: איך מודיעים לבן אדם שמעקלים לו את הבית? משאירים הודעה בפרופיל הפייסבוק שלו. לאחר שזוג אוסטרלים לא עמד בתשלומי המשכנתא, ושרשרת של עורכי דין לא הצליחה לאתר אותם, הגו התובעים רעיון גאוני. התובעים שכנעו את כבוד השופט כי פרופיל הפייסבוק הוא דרך לגיטימית לתקשר עם השניים.

מהפרשה לא ברור אם את ההודעה הם התכוונו לשלוח במייל הפייסבוקי או לפרסם את העיקול על קיר הפרופיל, בין תמונות החתולים לקליפים של בריטני. התובע היה חכם מספיק כדי לוודא שפרופילי הפייסבוק של השניים תואמים את המידע שבידי הרשויות (כדי לא לשלוח את ההודעה לזוג אחר באותו שם), אבל בדבר אחד הוא פספס: את ההודעה הוא לא הספיק להשאיר. בני הזוג ביקשו למחוק את פרופיל הפייסבוק שלהם זמן קצר לפני כן.


 
גם היא בפייסבוק. זה אומר שהיא קיימת?
 גם היא בפייסבוק. זה אומר שהיא קיימת? 
 
הסינים. שוב מצנזרים
 הסינים. שוב מצנזרים 
 צילום: GettyImages 
 
• הממשל הסיני, שהעמיד פנים שהוא נחמד לכמה ימים בתקופת האולימפיאדה, שב לסורו. מי שחשב שהאולימפיאדה תביא לצמיחה של פתיחות חדשה במעצמת הענק, התאכזב לגלות השבוע שהסינים שבו וחסמו מספר אתרים שהיו פתוחים לגלישה בזמן המשחקים. בין האתרים החסומים נמצא האתר במנדרינית של ה-BBC, וכן אתרים שמקורם בהונג-קונג כמו Asiaweek. הסינים, מצידם, טוענים שהאתרים שנחסמו עוברים על החוק הסיני ושאין מה לבוא דווקא אליהם בטענות מאחר שבכל העולם ישנן הגבלות על הרשת.
 

אמריקה? דמוקרטיה?

• מי שדווקא נמנע השבוע מלצנזר את הרשת הם האמריקאים. ה-FCC, המקבילה האמריקאית לרשות השידור שלנו, גנזה תוכנית לאספקת פס רחב מצונזר לכל אמריקאי. הרשות עמדה להוציא מכרז שיבטיח כיסוי Wi-Fi לכל נקודה בארצות הברית. אך אליה וקוץ בה - הרשות התכוונה שהשירות יהיה מהוגן ולא יכיל אתרי פורנו ואתרים בלתי הולמים אחרים. ארגוני זכויות הפרט יצאו, כצפוי, כנגד התוכנית כשמתנגד נוסף ובלתי צפוי היה הבית הלבן, שהתנגד לכך שהפרטת תדרי ה-Wi-Fi תהיה כרוכה בהגבלה כלשהי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by