ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
חיים ברשת 
לא רק פך השמן: ניסים טכנולוגיים 
 
 טכנולוגיות    צילום: GettyImages    
חיים ברשת |
 
ליאור מורג

חנוכה הוא תזכורת לניסים שקרו לאבותינו, אך גם לאלו שלנו. מהשוקר החשמלי ועד פצצת האטום ולוויני חלל - על המצאות מופלאות שהיו בגדר מדע בדיוני וכיום הן חלק מהיומיום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זוכרים את נס פך השמן, זה שהיה אמור להספיק ליום אחד אבל הספיק לשמונה? כיום, בעידן דוכני הפלאפל שממחזרים את אותו שמן טיגון במשך שנה שלמה, ההישג של המכבים נראה זעום משהו. אבל מה עם ניסים אחרים, דברים שהשאירו אותנו פעורי פה, חפצים שחשבנו שקיימים רק בסרטי המדע הבדיוני? לאורך ההיסטוריה ובעיקר בעידן של התפתחות טכנולוגית מואצת, הפכו עשרות המצאות - שפעם נראו בדיוניות לחלוטין - לאלמנטים יומיומיים.

כל אחד מהכותבים המוזכרים בכתבה אחראי למספר גדול של תחזיות שהקדימו את זמנן, כמו גם למספר תחזיות שעדיין לא התממשו.
 

1. שוקר חשמלי

שוקר חשמלי
 שוקר חשמלי 
 צילום: רוני שיצר 
 
אחד מגדולי המנבאים של העתיד הוא הסופר ז'ול וורן, שבישר את הופעתן של כמה מההמצאות הטכנולוגיות הגדולות ביותר. לורן היתה היכולת לנבא בדיוק רב את מה שאחר כך יהפוך למציאות יומיומית.

היתקלות בנס יכולה לפעמים להיות שוק אמיתי, או במקרה של "עשרים אלף מיל מתחת למים" הלם חשמלי של ממש, עם זרמים לא סימפטיים שגורמים להתפחמות של איברים חיוניים. בספר מתאר ורן את מערכת ההגנה המתוחכמת של הנאוטילוס, צוללתו של קפטן נמו. הצוללת היתה מוגנת על ידי מערכת של כבלים מתכתיים טעוני חשמל, שחישמלה את האמ-אמא של כל מי שהעז לגעת בהם. מה שתמצאו היום בכל שכונה יהודית אקסקלוסיבית ביפו היה ב-1875 פלא של ממש, והמטרה לה שימש אז היא בדיוק אותה מטרה לה הוא משמש היום – הרחקת הילידים והתושבים המקומיים.
 

2. שיחות וידאו ומצלמות רשת

שיחות וידאו ברשת
 שיחות וידאו ברשת 
 צילום: ASAP Images 
 
ורן חזה גם המצאות גדולות, וחזה אותן בצרורות. בסיפור קצר בשם "יום בחייו של עיתונאי אמריקני בשנת 2889" תיאר הסופר הצרפתי מספר מכשירים שבזמנו היו בגדר פלא וכיום נמצאים בכיסה של כל פקאצה ממוצעת. אחד מהכלים הללו הוא הפונוטלפון – מעין מכשיר פלאי המאפשר לך לא רק לדבר עם אדם הנמצא במרחק גדול ממך, אלא גם לראות אותו בזמן אמת. ורן תיארך את ההמצאה למאה ה-29, זמנו של הסיפור, ולא תאר לעצמו שכבר מאה שנים לאחר כתיבתו יתפשטו בחורות מכל העולם מול מצלמות רשת.
 
 

3. פקסימיליה

פקסימיליה. תמונות משודרות
 פקסימיליה. תמונות משודרות 
 צילום: יח"צ 
 
תמונות משודרות נוספות - לצרכים אחרים ובטכנולוגיה שונה - נחזו על ידי הוגו גרנסבק, סופר אמריקאי שגם הוציא לאור את מגזין המדע הבדיוני הראשון. גרנסבק אחראי לעשרות תחזיות שהקדימו את זמנן, רבות מהן הופיעו בסיפור בהמשכים בשם Ralph 124C 41+, שהחל להתפרסם באפריל 1911. בין ההמצאות הנכללות בסיפור מתוארת מכונה המעבירה כתב יד באמצעות טלפון-תמונות. המכשיר הוא אזכור ראשוני של מכשיר הפקס, כשהמערכת שמתאר הסופר האמריקאי פועלת מיידית ומעבירה את החומר הכתוב בעת כתיבתו.
 

4. תחבורה מודרנית

 
גם ה. ג'י. וולס עסק בניבוי העתיד, כשניתן לזקוף לזכותו מספר תחזיות מוצלחות כמו מערכת התחבורה המודרנית, ודעיכתה של מסגרת המשפחה המסורתית. הסופר האנגלי פרסם בשנת 1901 תחזית לגבי מראה העולם כמאה שנים לאחר מכם. הספר, שנכתב בתקופה הויקטוריאנית, חזה את הירידה בחשיבותן של מסילות הברזל והציג עתיד בו כלי רכב יוזנו ממנוע פנימי ויזכו לשימוש נרחב. כמו כן טען וולס כי בעידן זה יהיו רכבות שינועו מתחת לאדמה, וכן יהיה שימוש במדרכות הנעות בכוחות עצמן. רק את הפקק התמידי בגינות סחרוף וולס שכח, משום מה, להזכיר ולא תזמן שם ארבעים דקות.
 
נס: תחתית בתל אביב
 נס: תחתית בתל אביב   צילום: GettyImages 
 

5. פצצת אטום

ה. ג'. וולס כתב בשנת 1914 את הספר The World Set Free שם טבע את המונח "פצצת אטום", פצצות אותן מטילים ממטוסים. פצצות האטום של וולס מתבססות גם הן על רעיון האנרגיה המתפרצת בעת ביקוע האטום. הוא בחר לתאר אותן בפצצות בקנה מידה של פצצה רגילה, כשההבדל הוא שהביקוע האטומי גורם לכך שהפצצות ממשיכות לפעול ולהתפוצץ במשך ימים ארוכים. זוהי תחזית מצמררת לפצצות האטום שהוטלו על יפן כשלושים שנים לאחר מכן, ואמנם לא התפוצצו במשך ימים - אך הנשורת והקרינה שהותירו אחריהן השפיעו על יפן וסביבותיה עוד שנים ארוכות אחר כך.
 

6. לווין חלל

לווין בחלל. צריך הרבה מהם כדי ליצור רשת אפקטיבית
 לווין בחלל. צריך הרבה מהם כדי ליצור רשת אפקטיבית   
ב-1945 פרסם ארתור סי קלארק, סופר המד"ב המפורסם, מאמר בכתב העם Wireless world בו הציג לראשונה את לווין החלל. הרעיון, שלא קיבל יחס רציני בזמנו, התממש לאחר כעשרים שנים עם שיגורו של לוויין התקשורת הראשון לחלל. במאמר, מתאר הסופר את לווין התקשורת ואת רשתות הענק אותן יש להקים בכדי לספק כיסוי תקשורתי לכלל העולם. קלארק היה הראשון להציג רשת הממוקמת בחלל והיכולה לספק מידע מהיר לכל אחד, ללא תלות במיקומו הפיזי.
 

7. אינטרנט וצ'אטים

אינטרנט. מ-1863
 אינטרנט. מ-1863 
 צילום: GettyImages 
 
לא רק וורן ו-וולס ניחנו בכושר נבואי. סופרים רבים עסקו בנבואה טכנולוגית החל מהמחצית השנייה של המאה ה-19, כשאחד מהם הוא הראשון שחזה את האינטרנט. סמואל באטלר, הסופר הבריטי, פרסם ב-1863 מאמר בעיתון ניו-זילנדי המציג עתיד בו האנשים קולטים את המידע בזמן אמת, ללא כל תלות במקורו הפיזי או במיקומם. הטכנולוגיה, על פי באטלר, תאפשר לסוחר המתגורר בעיר-ספר לעקוב בזמן אמת אחר מכירת תוצרתו בלונדון ואף לדבר בעצמו עם הקונים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by