ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הונאות ברשת 
העוקץ האינטרנטי 
 
 תושבת ``פתח תקוה`` שזכתה זה עתה בלוטו ה``רשמי`` של ``אילינוי``    צילום: Getty Images    
הונאות ברשת |
 
דורון פישלר

הכסף הגדול בענף הרמאויות נמצא באינטרנט. דורון פישלר מסביר מהן שלוש הונאות-האינטרנט הנפוצות, ולמה עדיין יש פראיירים שבכל זאת מאמינים להן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעוד אנשי "העוקץ" מסתובבים בארץ ומארגנים מבצעים מסובכים ומסמרי שיער כדי להוציא מאנשים 200 שקל ומיד להחזיר, האקשן האמיתי בעסקי הרמאות נמצא, כמו כל דבר אחר בימינו, באינטרנט. הונאה באינטרנט היא עסק שמגלגל מיליארדי דולרים בשנה, ועוד הרבה מיליארדים מתגלגלים בעסקי המלחמה בהונאה, כך שלמעשה הוא תורם רבות למען צמצום האבטלה במשק.
 
גרום להם להאמין שהם ירוויחו הרבה יותר
 גרום להם להאמין שהם ירוויחו הרבה יותר 
 צילום: GettyImages 
 
אם תרצו גם אתם להצטרף לתעשייה פורחת זו, אתם יכולים לעשות זאת בארבעה שלבים פשוטים (ההוראות מנוסחות בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד ומכוונות לשני המינים):

שלב א. רוקן את עצמך מכל מוסריות או אנושיות.
שלב ב. השג כמה מיליון כתובות אימייל. שמונה עד עשרה מיליון יהיו בסדר בתור התחלה. זה ממש לא קשה, אגב. אפשר להשיג רשימות כאלה בקלות תמורת תשלום פעוט או להשתמש בתוכנות שסורקות את האינטרנט ובוזזות כל רצף תוים שיש לו שטרודל באמצע.
שלב ג. ??????
שלב ד. רווח!

ג' הוא, כמובן, השלב הבעייתי, אבל גם כאן יש כמה שיטות בדוקות שעובדות כבר שנים רבות ומפרנסות בכבוד מפוקפק אלפי אזרחים ניגריים.כמעט כולן מבוססות על אותו העיקרון: אפשר להוציא מאנשים כסף בקלות יחסית אם הם רק מאמינים שהם עושים עסק טוב – כלומר, שהכסף שהוציאו הוא כאין וכאפס לעומת מה שהם עומדים להרוויח.
 

הקלישאה הניגרית

 
כדי להדגים כמה מהונאות הרשת המפורסמות ביותר ניעזר בשניים מידידינו הטובים, שאותם נכנה לצורך הנוחות ש. קרן ופ. ראייר. ובכן, בוקר צח אחד בודק פ. ראייר את תיבת המייל שלו ומוצא שם מייל ששלח אליו ש. קרן. למעשה סביר להניח שכמו רובנו, הוא מוצא עשרה מיילים כאלה בתיבת המייל שלו כל יום, אבל נניח לצורך העניין שזו הפעם הראשונה שהוא רואה דבר דואר כזה.

"שלום לך" כותב ש. קרן במייל, "אני פונה אליך בשעת צרה כיוון שאתה מוכר כאדם אמין וישר. שמי הוא הנסיך אנדוגו בורטוננגה השלישי מניגריה. אבי נפטר לאחרונה ממחלה קשה, והוריש לי 5,318,008 דולר בזהב. אולם הממשלה הלאימה את הכסף, המופקד כרגע בבנק הלאומי של ניגריה, ובכדי לשחרר אותו אני זקוק ל-10,000 דולר הרשמה, מס בולים ודמי שיכמוט. אם תסכים לסייע לי בהלוואת כסף זה אוכל לשתף אותך ב-30% מהרווחים. אנא, עזור לידיד בעת צרה. שלך בכנות, מה שכתבתי קודם".

הפרטים והניסוח משתנים, אבל הרעיון תמיד זהה: סכום גדול מאוד תקוע אי-שם; כדי לשחרר אותו, יש צורך בסכום משמעותי אך קטן יחסית שאותו אתה מתבקש להלוות לחברך החדש; בתמורה תקבל אחוזים נכבדים מהשלל. השקעה משתלמת בלי כל ספק. רק אידיוט (או אדם בעל מעט הגיון בריא) יסרב להצעה כזו.

רובנו לא לגמרי פתאים, ולא ישלחו עשרת אלפים דולר לאדם זר לחלוטין שבדרך פלאית כלשהי השיג את כתובת המייל שלנו ואנחנו נראים לו אמינים. אם תציע הצעה כזאת לאדם חולף ברחוב, יש לך סיכויים טובים יותר לקבל סטירה מאשר צ'ק. אבל אם תשמיע את אותה הצעה לעשרים מיליון אנשים, יש סיכוי מצוין שמבין כולם יהיה לפחות אחד שהוא מספיק קלולס כדי ליפול ברשת. "העוקץ הניגרי" הוא כל כך מוכר שזה נשמע כמעט לא יאומן שאנשים עדיין נופלים בו, ובכל זאת זה עדיין קורה, והתעשיה הזאת עדיין פורחת. פראיירים, כמאמר הפתגם, רק מתחלפים, והספאם הופך אותם לקלים יותר לאיתור.
 
 

מזל טוב, זכית! עכשיו תשלם

מלא את פרטי כרטיס האשראי שלך ותזכה. באת!
 מלא את פרטי כרטיס האשראי שלך ותזכה. באת! 
 צילום: GettyImages 
 
הונאת הלוטו היא הונאה אחרת, נפוצה מאוד גם היא, שנראית שונה על פניה, אבל למעשה עובדת על אותו עיקרון בדיוק. בגירסה הזאת, המייל שמר ראייר מקבל נראה ככה: "מזל טוב! אנחנו שמחים להודיע לך שזכית בהגרלת הלוטו של אילינוי ב-5,318,008 דולר! אנא היכנס לאתר fakelotto.com ואמת את פרטיך בכדי שנוכל לשלוח לך את הכסף".

מר ראייר אפילו לא זכר שהוא השתתף בהגרלת הלוטו של אילינוי. מר ראייר גם מעולם לא ביקר באילינוי, ולמעשה מעולם לא עזב את פתח תקוה, אבל נפלאות הן דרכי הבורא, ואם החיים נותנים לך חמישה מיליון דולר, לא תיקח?

לכן, על פי דרישת המייל, הוא ניגש לאתר הרשמי (המזויף, כמובן) של מפעל הפיס של אילינוי ושם ממלא את פרטיו ואת פרטי כרטיס האשראי שלו כדי לשלם את דמי המשלוח ואימות הזהות שלו, בסך 14 דולר. כן, הוא מכיר בכך שהוא לוקח סיכון מסוים, אבל אלה רק 14 דולר. במקרה הכי גרוע הוא יוכל לחיות בלעדיהם. מה כבר יקרה?

התשובה היא, כמובן, כלום. שום דבר לא יקרה, חוץ מזה שמר ראייר (ואלפים אחרים כמוהו) זה עתה איבד 14 דולר, והפקיר את מספר כרטיס האשראי שלו בידי אנשים שלא הייתם רוצים לתת להם את כרטיס האשראי שלכם. את דמי הזכיה הוא כמובן לא יקבל, כיוון שהוא לא זכה בכלום.

שלא כמו אנשי העוקץ הניגרי, שמנסים להשיג סכומים גדולים בכל פעם, כאן דווקא הסכום הקטן והלא משמעותי משמש כפיתוי. מעט אנשים יסכימו להעביר עשרות אלפי דולרים מכספם לאיזה ניגרי עלום, אבל הרבה יותר אנשים יסכימו לשלם 14 דולר כדי - אולי - לקבל סכום גדול. כמה אלפי קורבנות בחודש יעניקו למר ש. קרן הכנסה נאה, שלא לדבר על הרבה מספרים של כרטיסי אשראי שאפשר לנצל בדרכים נלוזות במיוחד.
 
הנעקץ מסכים כי "זה רק 14 דולר"
 הנעקץ מסכים כי "זה רק 14 דולר"   צילום: GettyImages 
 

יש לך עודף מ-100,000?

כרטיס אשראי (אבל גם צ'ק זה בסדר)
 כרטיס אשראי (אבל גם צ'ק זה בסדר) 
 צילום: פליקר, The Consumerist, רשיון cc by 
 
כדי שגם אנשים שיש להם מסנני ספאם לא יקופחו, פותח עוקץ הקניות, שהוא מתוחכם יותר משום שבו הקורבן, כביכול, הוא זה שעשה את הצעד הראשון.

פ. ראייר זה עתה פרסם מודעה בלוח אינטרנטי: הוא רוצה למכור את המכונית שלו. הוא מקבל בתשובה מייל מש. קרן, שרוצה לקנות את האוטו במחיר הוגן לכל הדעות. "אבל יש רק בעיה קטנה" אומר ש. קרן, "לפני שבוע ניסיתי לקנות מכונית אחרת, טיפה יותר יקרה, וכבר הוצאתי צ'ק בנקאי על הסכום, אבל התברר שההוא ניסה לרמות אותי. יש רמאים נוראיים באינטרנט, אל תשאל. בקיצור, אני תקוע עכשיו עם צ'ק בנקאי בערך של 6,000 דולר יותר ממה שהאוטו שלך שווה. תגיד, מר ראייר, מה דעתך שאני אשלח לך את הצ'ק הזה, ואתה פשוט תחזיר לי את העודף?"

"אני לא יודע", עונה פ. ראייר, "זה נשמע קצת מסוכן".

"או, אבל אני כל כך אוהב את האוטו שלך, ואתה נשמע לי אדם ישר" עונה קרן. "יודע מה, רק בשביל הטירחה שלך - אני אתן לך עוד אלף דולר. הנה, תראה מה זה, הרווחת אלף דולר בלי לעשות כלום. תחזיר לי רק 5,000. איך זה?"

"נהדר!" עונה ראייר, מרוצה נורא מכך שמצא קונה כל כך פתי, ומיד שולח לש.קרן צ'ק על סך 5,000 דולר ובתמורה מקבל קדחת בצלחת.

בגירסה מתוחכמת יותר של אותה הונאה, מר קרן באמת ישלח לראייר את הצ'ק, בשם חברה אמריקאית גדולה ומכובדת שבה ראייר עובד, כביכול. הצ'ק מזויף, אבל לבנק ייקח זמן להבין את זה. הסכום המלא יופקד בחשבונו של ראייר, שיתרצה ויעביר לקרן את העודף שעליו סיכמו, וגם את המכונית. רק מספר ימים או שבועות לאחר מכן, כשהחברה תגלה את התרמית ותבטל את הצ'ק, הבנק ימשוך חזרה את הכסף שהופקד, וראייר יישאר בלי כסף, בלי אוטו, בלי עודף ובלי רצון לחיות.

אם אתם רוצים לשמוע עוד עשרות דרכים להתעשרות מהירה באינטרנט באמצעות הונאה, עליכם רק להזמין את "מדריך ש. קרן המלא להונאות באינטרנט - עשה זאת בעצמך". אם בתוך חודש לא תהפכו למיליונרים - כספכם יוחזר במלואו. היכנסו לאתר thissiteiscompletelylegithonest.info, מלאו את פרטיכם האישיים, כתובתכם המלאה, פרטי חשבון הבנק שלכם, מספר זהות, כרטיס אשראי והקומבינציה של הכספת הפרטית שלכם. בהצלחה!

נעקצתם? שתפו אותנו והזהירו מפני נוכלים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by