ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איזה בעסה! 
 
 היא יפה, והיא גם מחוברת לרשת   
 
אמיר דולב

ביפן, ארצות הברית ואירופה, נהנים בימים אלו מאות אלפי שחקנים ממשחקי וידאו מרובי המשתתפים. אולם עבור שחקני ישראל, המהפכה עדיין רחוקה...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוא רוצה להגיע לארץ, אבל הוא לא יכול
 הוא רוצה להגיע לארץ, אבל הוא לא יכול   
ידוע לכל שציבור הגיימרים מחולק לשני מחנות בולטים ומנוגדים. מדובר פה על מחנות אויבים בסדר הגודל של האורקים ובני האדם או ה-NOD וה-GDI, כאלה ששונאים אחד את השני עד מוות- אני מדבר כמובן על שחקני הקונסולות ושחקני המחשב האישי. על המלחמה בין שתי המחנות הללו יכלו לעשות סדרת משחקים שלמה, רק שכמובן לא היו יודעים להיכן לפתח אותה - למחשב האישי או לקונסולות.

הריב הבלתי פוסק בין שחקני המחשב לגיימרים של הקונסולות מתבטא בוויכוח על איפה נמצאים המשחקים הטובים יותר, איזה סוגי משחק נוח יותר לשחק עם מקלדת מאשר עם בקר, איפה מקבלים חווית משחק יותר טובה וטיעונים נוספים, שהדבר המשותף היחיד לכולם הוא שאין להם תשובה חד משמעית. אולם טיעון אחד ששחקני המחשב בהחלט יכלו לעמוד מאחוריו בהחלטיות, הוא האפשרות הבלעדית של המחשב האישי לספק משחק מרובה משתתפים כנגד שחקנים אחרים על רשת האינטרנט.

לא עוד. עם השקת רשת האקס בוקס לייב של מייקרוסופט והפצת מתאמי הרשת של סוני ונינטנדו, שלוש הקונסולות של הדור הנוכחי מאפשרות לבעליהן לשחק כנגד שחקנים מרחבי העולם על רשת האינטרנט. רחבי העולם? לא מדוייק. מדינות רבות, וישראל בתוכן, רחוקות מלראות את חזון האינטרנט בקונסולות מתממש בתחומן. בעוד ביפן ובאמריקה הכל רץ בחודשים האחרונים באופן חלק, השוק האירופאי התחיל רק השבוע בניסויי המשחקים מרובי המשתתפים של הפלייסטיישן 2, וגם זאת במספר מצומצם של מדינות.


משחקים מרובי משתתפים: סוני לא ממהרת

להבדיל ממיקרוסופט שהזדרזה להשיק את רשת המשחקים מרובי המשתתפים שלה באירופה, סוני לא ממהרת לשום מקום. ארבע המדינות שנבחרו להשתתף בניסוי הרשת של הפלייסטיישן 2 הן אנגליה, צרפת, גרמניה ואיטליה. במדינות אלו הושק, בשקט תקשורתי יחסי, הניסוי אשר מאפשר לכל האזרחים שעומדים בדרישות להתחבר לרשת הניסיונית של סוני ולהתחיל לשחק. בלי הרבה פרסום, הסתפקה סוני בהודעה קצרה לעיתונות שהודיעה כי המשחקים מרובי המשתתפים שלה הגיעו לאירופה.
 
פיו-פיו, פיו-פיו-פיו
 פיו-פיו, פיו-פיו-פיו   
הדרישות להשתתפות בניסוי של סוני הן בעלות על קונסולת פלייסטיישן 2 וחיבור לאינטרנט מהיר. כל מי שעומד בדרישות הללו מוזמן להרשם דרך האתר של סוני לניסוי, ולרכוש ערכת התחברות הכוללת מתאם רשת לפס רחב, סט אוזניות ומיקרופון והמשחק SOCOM, אחד מהמשחקים המובילים אשר מנצלים את האפשרות מרובת המשתתפים ומאפשרים לעד שש עשרה שחקנים להתחרות זה בזה בו זמנית. סגנון המשחק של SOCOM אגב, מזכיר מאוד את זה של משחקי הפעולה מרובי המשתתפים במחשב האישי.

מתי יסתיים הניסוי של סוני? האם הוא יתרחב למדינות נוספות מעבר לארבע המדינות ההתחלתיות? מתי יושקו לשוק האירופאי בצורה מסודרת משחקים נוספים שמנצלים את יכולות הרשת של הפלייסטיישן 2? סוני לא מתיימרת לענות על אף אחת מהתשובות הללו, מעבר לתשובה הלאקונית כי החברה נחושה בדעתה לאפשר לכל בעל פלייסטיישן 2 להתחרות כנגד שחקנים ברשת.


משחקי הרשת בעולם: יש למה לחכות

בסופו של דבר, מה שבאמת משנה לנו אלו המשחקים. מתאם המחבר בין הפלייסטיישן 2 לרשת האינטרנט לא יעזור לנו בדבר, אם לא יהיה לנו במה לשחק. מאז השקת רשת האינטרנט של הפלייסטיישן 2 בארה'ב שוחררו לחנויות מספר משחקים שבוודאי ימצאו את דרכם גם אלינו לאחר שהניסוי יסתיים. כבר הזכרנו בכתבה זו את SOCOM, אשר נחשב כמשחק המוביל בתחום זה מבין כל משחקי הפלייסטיישן 2. למרות ש- Socom לא יחדש הרבה לשחקני המחשב האישי, הרי שהוא מציע חווית משחק מהנה לשחקני קונסולות שלא נתקלו בסגנון משחק זה בעבר.

מעבר ל-Socom ישנו גם Tribes: Aerial Assault, מעין גרסה מופשטת של משחק הפעולה מרובה המשתתפים במחשב האישי, Twisted Metal: Black Online, משחק מרוצים אלים שההבדל היחיד בינו לבין המשחק הקודם בסדרה הוא האפשרות למשחק ברשת, ו-Auto Modelista של חברת קאפקום, משחק מרוצים מציאותי עם סגנון גרפי ייחודי אשר מציג גרפיקה מצוירת בדיוק כמו בסרט אנימציה יפני. כמובן שאי אפשר בלי משחקי ספורט וסדרות הספורט של סגה ואלקטרוניק ארטס, אשר יתמכו החל מהשנה הבאה ביכולות הרשת של הקונסולה. היכונו לפיפ'א און-ליין...
 
 
זרם המשחקים צפוי רק להתגבר עם הגידול במספר שחקני הוידאו המחוברים לרשת. פיינל פנטזי 11 הוא כותר מרובה משתתפים המונטי מאת חברת סקוור, אשר מצליח בימים אלו מאד ביפן ובוודאי ישמח את מעגל המעריצים הקרוב של הסדרה. משחק הפעולה רזידנט אוויל אונליין ייתן לעד ארבעה שחקנים לשחק אחד לצד השני כאשר הם מנסים לברוח מעיר מלאה זומבים ומפלצות בסגנון משחקי הסדרה. המשחק הבא בסדרת הפעולה האווירית Ace Combat יתמוך במשחק מרובה משתתפים אף הוא, ואין ספק כי חברות רבות ינקטו בצעד דומה וכי משחקים כגון סדרת EA Big , המשחק הבא בסדרת הפעולה Timesplitters, ומשחקים רבים אחרים יתמכו בעתיד הקרוב ברשת הפלייסטיישן 2.


ובישראל: מחכים למשיח

אולם עבור הגיימרים הישראלים, אלו שחטאם היחיד היה להיוולד בארץ ישראל, הרי שהאמת המרה היא שיש עוד זמן רב לחכות עד שנפלאות הרשת יגיעו אלינו. 'אין טעם אפילו לדבר על זה כרגע', פותח איתן דרורי מחברת ישפאר את השיחה במילים אופטימיות. 'סוני בחרה מסיבותיה שלה לאפשר רק לארבע מדינות להשתתף בניסוי נכון לעכשיו. אנחנו נחושים לאפשר לגיימרים ישראליים להשתמש בפלייסטיישן 2 ברשת, אבל כרגע לא ברור לנו בכלל מתי ייפתרו בעיות הלוקליזציה, התאמת והעברת התכנים לקהל הישראלי, וכל שאר הבעיות בהנחת מערכת מורכבת של שרתים בארץ'.

אני מניח שנוכל לראות את רשת האינטרנט של סוני בישראל סמוך להשלמת מיזם הנתב'ג החדש, אם לא קצת אחרי. וגם אם אני מגזים טיפה (טיפונת), צפויים לנו לפחות כמה חודשים בהם הכי קרוב שנגיע למשחק מרובה משתתפים על קונסולה, זה קרבות של ארבעה שחקנים בטיימספליטרס 2.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by