ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
הסוד האפל של אובמה 
 
 Zune. אז יש כזה לאובמה או לא?    צילום: יח``צ    
השבוע ברשת |
 
ליאור מורג

אובמה כבר לא מצביע ל"מפלגת אפל", כולם מורידים Spore, השנה על פי Last.fm, מה מחפשים בגוגל ומה יש למצרים נגד האייפון? השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

סימנים מעוררי דאגה

• ברק אובמה מסעיר את הרשת בימים האחרונים, אבל לא בדיוק מהסיבות הנכונות. עזבו אג'נדה - הגיקים שעקבו אחר הנשיא הנבחר במהלך הקמפיין לנשיאות שמחו מאוד לראות שהוא יודע לבחור את האמצעים הטכנולוגיים שלו. אובמה נצפה מספר פעמים משתמש ב-Macbook, במכשיר אייפון ובאייפוד (בנוסף לבלאקברי ממנו נאלץ להפרד), כלים שללא ספק שידרגו את תדמיתו בעיני הגיק הממוצע.

הזוגיות המופלאה הזו עומדת עתה בפני משבר: בשבוע שעבר הבלוגר ניל סנטוס נדהם לגלות כי הנשיא הבא של ארצות הברית פוזל גם לצדדים, שלא לדבר על שולח ידיים. סנטוס, שנתקל באובמה בחדר הכושר השכונתי בפילדלפיה (כן, זה באמת קרה) הופתע לגלות כי בזמן התעמלות נמרצת על ההליכון בחר אובמה, מכל המכשירים, להאזין למוזיקה דווקא ב-Zune של מיקרוסופט.
 
 
השמועה בדבר התועבה הופצה במהירות באינטרנט, כשהבלוגרים התעניינו במיוחד כיצד מסנכרן הנשיא לעתיד את קבציו בין מכשיר ה-Zune ובין המק והאם הוא שולט בכלי סינכרון מתקדמים כמו Boot Camp או Parallels. הגיקים שבחרו ב"מפלגת אפל" הביעו חשש האם בעליו של מכשיר כזה מסוגל לשלוט בעולם החופשי, והאם לא הפקירו האמריקאים את גורלם בידיו של חובב מיקרוסופט בארון.

הבלוגר, שלא האמין אילו הדים תעורר הפרשה - שזכתה בינתיים לשם Zunegate - נבהל ומיהר לפרסם פוסט הבהרה. בפוסט הוא טען כי אמנם היה בטוח שראה את אובמה אוחז בנגן Zune, אבל ייתכן שבעצם היה מדובר בנגן אחר, או שאולי שהנגן בכלל לא שייך לנשיא לעתיד אלא רק הושאל לו. נכון לרגע זה מצפה העולם החופשי כולו להבהרות נוספות בנושא. אז אם תתקלו בברק במכון הכושר ליד הבית, זירקו לאינטרנט איזו מילה.
 

כולם מסכמים את השנה

• דצמבר הוא לא רק חודש גשום, אלא גם החודש בו מסכמים הגויים את השנה שעברה. גם הרשת התחילה השבוע להתמלא בסיכומים. כך למשל Torrentfreak, אתר חדשות עולם הטורנטים, הציג את רשימת עשרת משחקי ה-PC המורדים ביותר של השנה. בראש המצעד עומד Spore, ואנשי Torrentfreak משוכנעים שהוא נמצא שם לא משום שהרבה גולשים חיכו לו - אלא בגלל שהגולשים העדיפו לעשות "דווקא".

מאזד יצא לשוק בחודש ספטמבר, זכה Spore למספר פנטסטי של 1.7 מיליון הורדות. נראה שרבים מהמורידים עשו זאת כיוון שחברת EA שחררה את המשחק לשוק עם מנגנון הגנה SecuROM. המנגנון מיועד למנוע העתקה לא חוקית של המשחק, אך עורר בעיקר את זעמם של צרכנים רבים, שהעדיפו להוריד גרסה פרוצה של המשחק ולא לרכוש אותו.

• אגב, במקומות הבאים במצעד נמצאים Assassins Creed, סימס 2 ו-Crysis - כל אחד מהם זכה לכמיליון הורדות.
 
 
MGMT. מבטאים את זה "מנג'מנט"
 MGMT. מבטאים את זה "מנג'מנט"   
• גם אתר המוזיקה Last.fm הציג את סיכום השנה שלו. האתר מתייג בזמן אמת את המוזיקה לה מאזינים המנויים בו, כשהמצעד מתבסס על המוזיקה לה האזינו עשרים ואחד מיליון המשתמשים הפעילים במהלך השנה החולפת. הבחירות, איך לומר, שונות מהותית ממצעדי המכירות העולמיים, וזכו ללא מעט טוקבקים כמו "מי שמע עליהם בכלל !!!!111!!!".

הרשימה של Last.fm כוללת שלושה מצעדים: אמנים, אלבומים ושירים. האמן המואזן ביותר בשנה האחרונה הוא MGMT עם קרוב ל-9 מיליון השמעות. במקום השני עם כמעט חמישה מיליון האזנות נמצאים The Ting Tings (ששרים את השיר המעצבן הזה). במקום השלישי נמצאת שרה בריילס (גם אותה אתם מכירים מגלגל"צ, תירגעו) עם 4,245,783 השמעות.
 
מצעד האלבומים דווקא סולידי יותר, כשמובילים אותו קולדפליי עם "ויוה לה וידה" ויותר משתיים עשרה וחצי מיליון האזנות. אחריהם מגיע האלבום " Oracular spectacular" של MGMT המככבים עם כמעט תשעה מיליון האזנות. במקום השלישי נמצא, כמה אירוני, התקליט Third של פורטיסהד.

השיר "ויוה לה וידה" של קולדפליי זכה למספר ההאזנות הגדולות ביותר השנה, עם מעט יותר משלוש מיליון האזנות. לשבע מאות אלף האזנות פחות זכה שיר אחר של הלהקה, "ויולט היל", שהגיע למקום השני. למקום השלישי הגיע Time To Pretend של MGMT - אם ראיתם את הסרט '21' על רמאי הבלאקג'ק, אז זה שיר הנושא.
 

וירטואלי-דיגיטלי

• אם כבר עוסקים במוזיקה, מחקר חדש טוען כי בשנת 2013 נגיד למצב בו 41 אחוזים מהמוזיקה תימכר בפורמטים דיגיטליים נטו. חברת המחקר ג'וניפר טוענת כי מכירות הדיסקים הפיזיים, המהוות כעת 64 אחוזים מהשוק, יתפסו ב-2013 רק 40 אחוזים מסך המכירות הכולל. המחקר טוען כי המכירות הכלליות של מוזיקה בכל הפורמטים ירדו ב-0.8 אחוזים בחמש השנים הבאות, אך מכירות המוזיקה הדיגיטלית רק ימשיכו ויעלו, עד שב-2013 יעברו את מכירות הפורמטים הפיזיים.

• רק בשביל לסבר את האוזן, התחזית אומרת כי בעוד חמש שנים תימכר מוזיקה, בכל הפורמטים, בכ-9.8 מיליארד דולר. iTunes, אמזון ודומיהם ימכרו מוזיקה דיגיטלית ביותר מארבעה מיליארד דולר באותה השנה.
 

מה הישראלים מחפשים בגוגל

google zeitgeist
 google zeitgeist   
• גוגל פרסמה השבוע את רשימת מילות החיפוש הפופולריות של שנת 2008. הנתונים מתבססים על גוגל צייטגייסט (Zeitgeist), שירות העוקב אחר החיפושים הפופולריים ברשת ומנתח אותם.
מילת החיפוש הפופולרית ביותר בישראל השנה היתה "משחקים". במקום השני מופיע המילה "וואלה", כשבשלישי נמצא אתר האינטרנט הפופולרי "נענע". במקומות הרביעי והחמישי מופיעים "מקושרים" ו-Youtube.

• גוגל Zeitgeist מאתר גם את החיפושים החמים ביותר - ביטויים שבחיפוש אחריהם חל גידול משמעותי במיוחד. במקום הראשון ברשימה זו מופיע, איך לא "האח הגדול". אחריו בחיפוש מופיע דווקא "ערוץ 10" כשבמקום השלישי נמצאת תוכנית הטלוויזיה "מתי נתנשק". במקום הרביעי מופיעה "הישרדות", ורק במקום החמישי מתנתקים סוף סוף מהטלוויזיה (אבל לא ממש) עם iPhone.
 
• גוגל הוסיפה השבוע פיצ'ר חדש לממשק תיבת הדואר שלה, הג'ימייל. השירות החדש מאפשר שליחת SMS מתוך תיבת הדואר והוא נמצע כעת עדיין בשלבי ניסוי. השירות ניתן לבחירה מהתפריט של התיבת הדואר ואינו זמין כברירת מחדל. גוגל כבר הכריזו על השירות לפני כחודש, אך יציאתו נדחתה מסיבות טכניות ורק השבוע הוא חזר להיות זמין. לעת עתה, רק תושבי ארצות הברית יכולים לשלוח הודעות SMS.
 

בקטנה

• אפל תסיר את פונקציית הפעלת ה-GPS במכשירי הדור החדש של האייפון שהיא מוכרת במצרים, לאחר שהשלטון שם טען כי רק לצבא יש זכות להשתמש בשירות. לטענת המצרים, המכשיר מאפשר הכנסה ושמירה של קואורדינטות מדויקות של כל אתר ובכלל זה מתקנים צבאיים, דבר שיפגע בביטחון המדינה. אפל קיבלה את בקשת השלטונות ללא סייג, אך האירוניה היא בכך ששירותים אחרים, כמו גוגל ארת', זמינים לכל גולש במצרים בצורה חופשית ודרכם יכול כל אחד למצוא קואורדינאטות של כל נקודה במדינה.

• מי שלוקח ברצינות את גוגל ארת', ובדרך שוכח קצת מזכויות הפרט, הם ההודים. לאחר מתקפת הטרור בה נהרגו 171 בני אדם, הופנו אצבעות מאשימות אל השירות, ועכשיו גם מגיעה התביעה. חוקרי התקפת הטרור הגיעו למסקנה כי המפגעים השתמשו בשירות של גוגל על מנת לאתר את מקומות הפיגוע ולתאם את פעולותיהם. עורך הדין ההודי אמית קרחאני תובע מגוגל שתסתיר תמונות של מתקנים בטחוניים ומבנים רגישים אחרים בהודו, על מנת למנוע חשיפה שלהם לגורמים עוינים בעתיד. גוגל, מצידה, הגיבה ואמרה כי היא בטוחה שהיתרונות שבשירות יקר הערך שהיא מספקת עולים על החסרונות. התביעה תתברר בבית המשפט במומביי בשמונה עשר בחודש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by