ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
בחירות 
המחשבים הכריעו את הבחירות 
 
 ביבי נתניהו    צילום: רויטרס    
בחירות |
 
דורון פישלר

הפריימריז בליכוד: איך בעיה בעיצוב ממשק משתמש השפיעה על השלטון, ועל העתיד של מדינה שלמה, ואיך זה קשור לסבתא צילה שעדיין לא למדה לשלוח SMS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המחשבים אשמים. כמו ב"שליחות קטלנית", המחשבים התעוררו לחיים והחליטו לקחת את העניינים לידיים, והם התחילו מלמעלה, מהכנסת. בעבודה זה היה רצף של תקלות טכניות שאילץ את המפלגה לבטל את הבחירות הפנימיות ולערוך אותן מחדש, יומיים לאחר מכן, בשיטה ידנית. בליכוד המחשבים עיכבו את ההצבעה וגרמו לאחוז הצבעה נמוך. בקדימה לא לקחו סיכונים והחליטו לוותר על ההצבעה הממוחשבת ולעבור מראש להצבעה ידנית, עם פתקים ומעטפות, כמו פעם. למה להסתבך.
 

משק כנפי פרפר

הצבעה ידנית
 הצבעה ידנית 
 צילום: רויטרס 
 
הפאשלה בהצבעה הממוחשבת של הליכוד היא הפרפר הדרום-אפריקאי המפורסם ההוא, שגורם במשק כנפיו להוריקנים. המערכת הממוחשבת הלא ידידותית מספיק גרמה להארכת זמן ההצבעה הממוצע, מה שהביא לתורים ארוכים ומייאשים, מה שגרר אחוז הצבעה נמוך, מה שתרם לעליית הפייגלינים והימין הקיצוני ברשימת הליכוד לכנסת, מה שהביא ל- מה? לך תדע. אולי לאיבוד קולות של הליכוד לטובת קדימה, ואולי לכינון הממשלה הימנית ביותר בתולדות המדינה. ולאן אלה יובילו, אלוהים גדול. בכל מקרה, בעיה בעיצוב ממשק משתמש השפיעה על השלטון של מדינה שלמה. ולא בפעם הראשונה.

בבחירות 2000 הידועות לשמצה בארה"ב, מכונות ההצבעה בפלורידה נחשבו למבלבלות וגרמו לאחוז גבוה מאוד של קולות פסולים. בסופו של דבר, הבחירות האלה הוכרעו על חודם של פחות מ-600 קולות – מספר קטן בהרבה ממספר הטפסים שנפסלו. ארה"ב נתקעה עם הנשיא השנוא ביותר בתולדותיה, והסתבכה בעיראק – וייתכן שכל זה היה בגלל עיצוב פגום של טפסי הצבעה. חיים ומוות (של 4,500 חיילים אמריקאיים, לכל הפחות) ביד הממשק.
 

הדרך המהירה ביותר היא גם האיטית מכולן

 
שאלה במתמטיקה: איך מגיעים מחיפה לתל אביב מהר יותר, ברגל או במכונית? רוב האנשים ההגיוניים יטענו שמכונית היא התשובה ההגיונית. הפלא הטכנולוגי של העגלה ללא סוסים מאפשר לעשות את הדרך בשעה בערך, אם אין פקקים, בעוד בהליכה ברגל זה ייקח משהו כמו יומיים. כל זה נכון, אבל רק בהנחה שאתם יודעים לנהוג. אם במקרה לא ראיתם אף פעם מכונית, תאלצו להחשיב גם את הזמן שייקח לכם ללמוד לנהוג – נאמר, שלושה-ארבעה חודשים עד לטסט ראשון. ובמקרה הזה, עדיף כבר ללכת ברגל, או לנצל את הזמן לחופשה באילת.

במבט הגיוני, אין שום ויכוח על כך שהצבעה אלקטרונית היא קלה, מהירה, חסכונית וידידותית יותר לסביבה מהצבעה ידנית. אבל מה שההגיון הזה לא לוקח בחשבון הוא שכאשר זה מגיע למחשבים, רבים מהמצביעים הם "רוכבי סוסים" שמעולם לא ראו מכונית, או ליתר דיוק, מחשב, וצריכים ללמוד להשתמש בו. אף אחד לא ביקש מהמצביעים ליצור הדמיה של טיל בליסטי על המחשב, או להגיע לניקוד של 120 אלף נקודות בטטריס. ביקשו מהם להשתמש בממשק פשוט של בחירה בעזרת מסך מגע. אבל זה היה יותר מדי בשביל רבים מהמצביעים.
 
פתאום הוא צריך ללמוד איך להפעיל מסך מגע
 פתאום הוא צריך ללמוד איך להפעיל מסך מגע   צילום: רויטרס 
 
 

ללמד את סבתא להשתמש באינטרנט

רבים מהמתפקדים בשתי המפלגות הם אנשים לא צעירים. חלקם עדיין זוכרים איך הצביעו לבגין או לגולדה, וחלקם כבר לא זוכרים את זה כל כך טוב. הדיווחים ממוקדי ההצבעה דיברו על רבים מהמתפקדים ש"לא מסתדרים עם המחשב", ועל כך ש"הסיבה נעוצה כל הנראה בהצבעה הממוחשבת אשר לא מעט אנשים, בעיקר מבוגרים, מתקשים בה". כל מי שסבא שלו ניסה להשתמש פעם במחשב מכיר את היכולת המופלאה של אנשים "מבוגרים" – בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה - לא להסתדר עם מחשבים. היכולת והרצון ללמוד להתמודד עם טכנולוגיות חדשות נמוגה בדרך כלל בסביבות הגיל הזה.

לדרוש מסבתא צילה, שעדיין לא הצליחה ללמוד איך לשלוח SMS, להשתמש בצג מגע בפעם הראשונה בחייה, ועוד לסיים את כל העניין תוך דקה כי יש עוד אנשים בתור - זה קצת מוגזם. מערכת ההצבעה של הליכוד נבדקה בוודאי לפני הפריימריז, אבל היא נבדקה, אפשר להניח, על ידי אנשים שמשתמשים במחשב מדי יום. אף אחד לא חשב להביא ל-QA את סבתא.

אז מי פישל כאן? לא המחשבים, שעבדו כפי שציפו מהם. גם לא הבוחרים. הפאשלה היתה, ככל הנראה, של מעצבי ממשק ההצבעה – ואולי של מי שהחליט לעבור להצבעה ממוחשבת מראש. פתקים ומעטפות, את זה כולם מכירים וזה תמיד עובד. קשה להביא שיטת הצבעה חדשה לעולם ישן: כשפונים אל ההמונים, שבינהם גם בעלי אייפונים וגם כאלה שעדיין חושבים שטלויזיה צבעונית היא חידוש מדהים, חייבים לפנות אל המכנה המשותף הנמוך ביותר.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by