ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תפסיקו לצעוק שם! 
 
 
מערכת חיים ברשת

"תגביר את הקול, אני לא שומע!" – כמעט כל שיחה בפלצפון נגמרת בעצבים כי אי אפשר לשמוע אחד את השני. חברת פיליפס טוענת כי היא מצאה את הפתרון (וזה לא ניתוח למיתרי הקול)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשהיינו ילדים הבטיחו לנו שבשנת 2000 נטייל לנו בחלליות לכל מקום, ולא יהיו יותר עוני ומלחמות. זה לא קרה. אך העתיד נראה היום ורוד מתמיד: חברת פיליפס הודיעה כי היא עובדת על טכנולוגיה שתאפשר לנו להפסיק לצעוק כמו מטורפים כדי שיוכלו לשמוע אותנו כשאנו מדברים בטלפון הסלולרי.

ענקית האלקטרוניקה ההולנדית, פיליפס, מצאה דרך לרכך את רעשי הרקע שבדרך כלל מפריעים בשיחות הטלפונים הניידים, הנעשות תוך כדי תנועה (ע"ע: תגביר את הקול אני לא שומע כלום!). הוצאת רעשי הסביבה מקלים על שני האנשים המשתתפים בשיחה להקשיב למה שנאמר בה, במקום לצעוק האחד על השני (מעניין מתי תיושם הטכנולוגיה הזו בחברי כנסת?)

הטכנולוגיה תיושם בתחילה בטלפונים המשתמשים באוזניות, ואם הכל ילך כמו שצריך, ימצאו עצמן בשוק הטלפונים הנישאים האישיים בתוך כשנתיים.


צליל מכוון

פיליפס פיתחה מספר רוטינות תוכנה (אלגוריתמים, אם אתם מתעקשים), המנתחות את הצלילים הנכנסים למיקרופון של האוזנייה. המערכת זקוקה לקלט משני מיקרופונים נפרדים, האחד על גבי גוף הטלפון והשני מחובר לאוזנייה עצמה.

דיטר ט'רסן, מנהל פרוייקט המחקר של פיליפס בנושא מערכת הסינון האקטיבית, אמר ל-BBC כי האלגוריתמים משווים בין הקלט משני מקורות הצליל, ומחשבים אילו מהצלילים הוא דיבור אסלי ואילו הם רעשי רקע (ע"ע: פארש).

"עיבוד שני הצלילים הופך את האות המכוון להרבה יותר דומיננטי על רעשי הרקע", אמר ט'רסן. הפילטר מעביר את מה שהוא מזהה כצליל דיבור ומשמיט את רעשי הרקע. המערכת, שזכתה לשם LiveVibes, כבר נוסתה בהצלחה רבה בתערוכות הומות אדם והצליחה לסנן את קולות הקהל, ולעמעם את המוזיקה שהושמעה מסביב ואת הצעקות של אנשים בסביבה שניסו לדבר בפלצפונים שלהם.

ט'רסן אמר שמכיוון שהמערכת זקוקה לקלט משני מיקרופונים, ייקח זמן עד שיצליחו ליישמה למכשירים אשר בדרך כלל יש בהם אך ורק מיקרופון אחד בלבד.
 
 
לא רק בגלל העיניים היפות

"התלונה השכיחה ביותר של לקוחות היא בעיות הרשת שהם נתקלים בהם", אמר ט'רסן. "השנייה היא חוסר הבהירות והעובדה שהם נאלצים לצרוח ולא יכולים לשמוע את מה שהצד השני מנסה לומר להם".

קו ברור יותר משמעותו שיותר אנשים יבצעו עוד שיחות ולפרקי זמן יותר ארוכים (כי הם יוכלו לתקשר במקום להתעצבן). מחקרים הראו כי שיחות רגילות מתארכות ב-20% כאשר האנשים יכולים לדבר בקלות, אמר ט'רסן. (מה שמראה כי לפעמים אנשים רגועים זה עניין רווחי לחברות).

מערכות לניטור רעשים מותקנות בכלי טיס רבים כיום, כדי להבטיח שהצליל של מנועי הסילון של המטוס לא יבלעו לחלוטין את פס הקול של הסרטים המוקרנים לנוחיות הקהל. מערכות אלו לביטול הצלילים עובדות ע"י ייצור צלילים שמשמשים כתמונת מראה לרעשי המנוע, ובכך בעצם מבטלים את צלילים אלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by