ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל אחד נהיה לי פה צנזור 
 
 פטריוטיות שמחממת את הלב   
 
רויטרס

בגל הפטריוטיות השוטף את אמריקה בימים אלו של מלחמה, מצא עצמו אתר חדשות קטן תחת צנזורה מכיוון לא צפוי – החברה שמארחת את האתר על שרתיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זהירות: הצנזורה מעוורת!
 זהירות: הצנזורה מעוורת!   
הצנזורה האמריקאית עוברת בימים אלו תהליך של הפרטה ככל הנראה – חברה לאירוח אתרים מפלורידה הורידה מהרשת אתר חדשות קטן, לאחר שזה העז לפרסם את התמונות השערורייתיות של השבויים האמריקאים. בעקבות כך עלה גל של האשמות כי חברות פרטיות מצנזרות את חופש הביטוי (הדבר הזה שפעם האמריקאים חשבו שהוא קדוש).

במשך מספר שעות ביום ג', היה האתר www.YellowTimes.org מוחשך, והכיל את ההודעה "חשבון הדומיין של YellowTimes.org הושעה". מאוחר יותר באותו יום התאפשרה הגלישה לסירוגין.

הצעד הנ"ל מעלה פחדים כי ככל שתמשך המלחמה ומראות הזוועה הכרוכים בה יתרבו, אתרי חדשות עצמאיים המנסים לבסס את שמם, יאלצו לצנזר את עצמם ואת הכיסוי העיתונאי הנאות (דבר שענקי התקשורת שכחו מזמן מה הוא) על מנת שלא לגרום לניכור בינם לבין קהל הגולשים, ובעיקר שלא להרגיז את החברות שמארחות את האתר שלהם ומשאירות אותו באוויר.

אריק מרקווט, עורך YellowTimes, מסר לרויטרס כי חברת האירוח Vortech, קרקעה את האתר לראשונה ביום ראשון בלילה לאחר שהוא העלה לרשת שש תמונות של שבויי מלחמה אמריקאים, שאותם לקח מצילומי הווידאו ששודרו לראשונה בתחנת הטלוויזיה הערבית אל ג'זירה.

רשתות הטלוויזיה האמריקאיות צייתו להוראת משרד ההגנה האמריקאי שהורה להן שלא להציג את הצילומים. "אני חושב שאנחנו היינו אתר האינטרנט הראשון שהראה את הצילומים", אמר מרקווט. "אך האתר הורד לאחר מספר שעות, ללא כל אזהרה מוקדמת".

מרקווט אמר כי Vortech, אשר לא הגיבה לפניות מרויטרס, ציינה כי הגיעו תלונות רבות מצד הצופים וטענו כי התמונות מהוות הפרה של הסכם ההתקשרות בין החברות. "הם טוענים כי הפרנו את הסעיף המדבר על תוכן למבוגרים (ע"ע איסור הצגת פורנו)".

"שום תחנת טלוויזיה בארה"ב לא מרשה להראות חיילים אמריקאים הרוגים או שבויי מלחמה וגם אנחנו לא נתיר זאת. אנו מבינים את המושג של חופש העיתונות וכל זה, אך אנו לא רוצים שהמשפחות של מישהו מהאנשים יראו אותם באיזה אתר. זה חסר כבוד, מרושל ומגעיל" כך נרשם בהסבר האי-מייל שקיבל מרקווט והעביר לידי רויטרס.
 
 
ספקי חדשות קטנים הפורסים את מרכולתם ברשת בלבד (להבדיל מהרשתות הגדולות), המבטיחים דיווחי חדשות לא סטריליים, נתקלים בקשיים הולכים וגדלים להוציא לאור את דברם ככל שקהל הקוראים שלהם גדל.

בשנה שעברה, ביקש ה-FBI ממפעילי אתר הזוועות Ogrish.com ומהחברה שמארחת את האתר Pro Hosters, להסיר מהרשת את הווידאו הבלתי ערוך, שאורכו ארבע דקות, שתיעד את רציחתו של כתב הוול-סטריט ג'ורנל, דניאל פרל. שירות האירוח הסכים בתחילה לבקשה, אך לאחר מכן השיב את הווידאו, שנשמר בארכיון האתר.

ובשבוע שעבר, בארצנו הקטנטונת, הצנזורה הצבאית הודיעה כי היא עובדת עם אתרי החדשות ברשת וספקיות האינטרנט (שזה גם אנחנו, בעצם), כדי לוודא שהללו לא יפרסמו און-ליין מידע רגיש הנוגע למלחמה, כגון מקום נחיתתם של טילים (באם אלו יחליטו לקפוץ לביקור).

הפעולה של חברת Vortech, אומרים מומחים משפטיים, אינה הפעלת צנזורה. אך הם מזהירים כי הצעד יכול להוכיח עצמו כיקר מאוד עבור חברות שאלו, שבארה"ב זכאיות להגנה משפטית על חומר המפורסם על רשתותיהם ע"י גורם צד שלישי (אתר YelloTimes לדוגמה) כל עוד הן לא נוקטות כל צורה של עריכה על התוכן.

"אם אתה חברת אירוח או ספק אינטרנט ואתה מוריד חומר בשל שיקול עריכתי, אתה נמצא בסכנה של אובדן הגנתך החוקית. זה לא צעד חכם במיוחד", מסר גלן ריינולדס, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת טנסי.

הסכמי שימוש נכתבים לרוב בצורה גורפת, כזו המאפשרת לשירות האירוח או לספקית את הזכות להסיר אתר המפרסם תוכן פוגע או חסר טעם על הרשתות שלה.
ספקיות אינטרנט וחברות אירוח רבות ממאנות להתערב בשיקולי עריכה, בטענה שהם לא מעונינים לשחק את תפקיד השופט וחבר המושבעים. אך ככל שרגשות הציבור האמריקאי הולכים וגואים, החברות הללו עשויות להרגיש לחץ גובר לרדת מהגדר, מוסרים מומחים בתעשייה.

ובינתיים, מרקווט אומר כי האתר, אשר ראה התנפחות משמעותית בקהל הקוראים, שבדרך כלל עומד על כ-200,000 איש, יוחזר לאוויר ביום חמישי הקרוב, והפעם בחסות שרות אירוח מחברה קטנה בסן-פרנסיסקו. מי יודע, אולי לשם ידה של הצנזורה התאגידית לא יגיעו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by