ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
פלייסטיישן לבוש, ודי לכיבוש! 
 
 אבן נייר ומספריים המנצח בין השניים   
 
עידו קינן

לפני כמה חודשים נכשלה יוזמה סודית שיכלה למנוע את המלחמה בעיראק – קניית מכשיר פלייסטיישן 2 לנשיא ארה"ב, כדי שיהיה לו איפה לפרוק אגרסיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשנת 00' פרסם אתר WorldNetDaily ידיעה מרעישה ומטרידה: עיראק מתחמשת בלא פחות מ-4000 (ארבעת אלפים!) יחידות של פלייסטיישן 2. מקורות מודיעין צבאיים מסרו לאתר כי המכס האמריקאי וה-FBI חוקרים את המשלוח המוזר של הקונסולות, אשר נרכשו בארה"ב. החשש היה שנשיא עיראק, סדאם חוסיין, שאינו יכול לרכוש מחשב-על, מתכוון לחבר את הקונסולות יחד למעין מחשב-על מאולתר, שישמש לפיתוח נשק ולשליטה על מטוסים ללא טייס. אולי זו הסיבה שמייקל רפרז בחר לשלוח לנשיא ארה"ב, ג'ורג' W בוש, רק קונסולה אחת.

רפרז (24), תושב סן פרנסיסקו העובד כמשכתב ובעל טור משחקי מחשב בעיתון "Marin Independent Journal" (ומבקש להבהיר שדעותיו לא מייצגות את העיתון), פתח בשלהי 02' בקמפיין "קנו לבוש פלייסטיישן 2". "בחודשים האחרונים, הפכה יותר ויותר ברורה העובדה כי ממשל בוש נעול על פלישה צבאית מלאה לעיראק. דבר, כך נראה, לא ירתיע את נשיאנו ויועציו מפעולה כזאת", הסביר רפרז במניפסט שלו.
 
 
"כשישבתי והרהרתי יום אחד במניעים של הנשיא, האירה בי לפתע ההכרה שזה מאוד סביר שהמפקד העליון שלנו מעולם לא שיחק ולו במשחק וידאו בודד בחייו. 'כמובן!', קראתי, כשאני מפחיד את חברתי, שנהגה באותו זמן. 'בלי הקתרזיס שמשחקי מחשב מספקים, לבוש אין שום דרך לממש את הפנטזיות המיליטריסטיות שלו מלבד לצאת באמת למלחמה'. דרך הפעולה שלנו ברורה, חברים: אנחנו חייבים לעזור לאיש הזה, ובעשותנו זאת, לעזור לאלו שחייהם יושפע מפלישה בהיקף מלא".

ואיך עושים את זה? "כמובן שאנחנו לא יכולים לסמוך על כך שבוש יגלה בסופו של דבר את משחקי הווידאו בעצמו. הם לא מהדור שלו, והוא איש מאוד עסוק, חוץ מזה. זה תלוי בנו, אמריקה, ולכן אני מציע את הדבר הבא: עלינו לקבץ את המשאבים שלנו ולקנות לבוש פלייסטיישן 2".
 

אחת, שתים ושלוש – לא רוצים עוד מלחמה!

 
"הרעיון הראשון שלי היה ליצור את קמפיין 'קנו לבוש אקסבוקס'", מספר רפרז באתר האינטרנט של המבצע, "אבל אז גיליתי שהאקסבוקס מאוד כבד, ויהיה יקר מאוד לשלוח", לכן נבחרה ה-PS2. הרעיון קנה אחיזה בקהל הגולשים, ולאחר שלינק לקמפיין פורסם באתר חדשות הביזאר Fark, גויס את הסכום הדרוש (כולה כמה מאות בודדות של ירוקים), ואף למעלה מכך, תוך מספר שעות.
 
 
המשימה הושלמה! רפרז עם המכשיר
 המשימה הושלמה! רפרז עם המכשיר   
בכסף העודף, החליט רפרז לקנות עותק של המשחק "Conflict: Desert Storm" (בו המטרה, כמה מתאים, היא לחסל את חוסיין), עותק של "SOCOM: U.S. Navy SEALs", כרטיס זיכרון וג'ויסטיק נוסף, כדי שבוש לא יצטרך לריב על הפלייסטיישן עם סגנו, דיק צ'ייני.

בראיון אימייל לחיים ברשת, הוא מתוודה שבכלל לא התכוון ברצינות: "הייתי מאוד מופתע. התחלתי את האתר בעיקר כמחאה סמלית וסאטירה, ולא ציפיתי באמת שהוא יזכה לכזאת הצלחה".
 
חשבת שהוא באמת ימנע את המלחמה?
"כמובן שלא חשבתי שמחאה טפשית כמו זו שהתחלתי באמת תמנע מבוש לצאת למלחמה. הייתי צריך להיות לא-שפוי כדי לחשוב כך. בסך הכל חשבתי שזו דרך מצחיקה להעביר נקודה. המטרה היא להעלות את המודעות, לגרום לאנשים לחשוב על הסיבות למלחמה תוך כדי הצחקתם".
 

הבחורה שנהרגה מהדחפור למדה איתי בקולג'

למדו ביחד בקולג'. רייצ'ל קורי
 למדו ביחד בקולג'. רייצ'ל קורי   
פעילת השלום האמריקאית, רייצ'ל קורי, נהרגה באמצע החודש מפגיעת דחפור צה"לי, כאשר ניסתה לחסום בגופה הריסת בית ברפיח. מספר ימים לאחר מכן, פרסם העיתונאי דן סאבאג' מאמר נזעם על זן מסוים של מתנגדי המלחמה, שממהרים לאמץ את קורי כקדושה מעונה אף שהם עצמם מוחים רק כשזה לא מצריך מאמץ גדול מדי, שלא לדבר על סיכון חיים. במיוחד יצא סאבאג' נגד ארגון SNOW ("מתנגדי מלחמה לא-אלימים שקולים"), שמארגן ארוחות-מחאה והפגנות נעימות בפארקים ציבוריים.
 
האם קמפיין ה-PS2 הוא לא עוד אחד מאותם ימי נופש מאורגנים לשמאלני-ספה, שאלנו את רפרז.
"זו שאלה טובה (מעניין שאתה מזכיר את המאמר הזה, אגב; רייצ'ל קורי ואני למדנו באותו קולג' קטן). אני רוצה לחשוב שאינני בלתי-משפיע-עד-גועל כמו SNOW, הקבוצה אליה כיוון סאבאג' את הסרקאזם שלו. אבל הייתי מציב את עצמי יותר ברמה של סאטיריקנים וקריקטוריסטים פוליטיים מאשר בזו של מפגינים אמיתיים. זה קמפיין לגיטימי, אבל כוונתו העיקרית היא הומור פוליטי".

וגם להומור יש גבול – מי שרוצה שרפרז יקנה לו PS2, מוזמן להתחפף:
"אני רוצה פלייסטיישן! האם תקנה לי אחד?
לא. ואני גם לא אקנה אחד ל-500 האנשים האחרים שחשבו שהם שנונים כשביקשו זאת ממני. היי, הנה רעיון; למה שלא תלכו להסתובב בתערוכות של מכוניות ותשאלו את הדוגמניות אם הן באות עם האוטו?"

גם מי שעדיין מעוניין לתרום – ובכן, הכסף שלו לא רצוי פה יותר: "עד כמה שהייתי שמח לקחת את הכסף לכם, ההתרמה נסגרה. הקמפיין גייס את 370 הדולרים הנחוצים בנובמבר, וה-PS2 נקנה ונשלח לבית הלבן". וזה לא שהוא לא חשב על מעילה בכספי התרומות לצרכי הצטיידות אישית: "אני מודה שזה עבר לי בראש, אבל אני מאמין אדוק בלקיים את ההבטחות שלי. וגם בלא ללכת לכלא על הונאה". סיבה נוספת היא, שכבר יש לו את כל הקונסולות הכי עדכניות – PS2, אקסבוקס, גיימקיוב וגיימבוי: "אני כותב ביקורות על משחקי וידאו כעבודה צדדית, לכן הם באמת נחוצים לצורך עבודתי. זה לפחות מה שאני חוזר ואומר לעצמי".
 

אבל אבא הביא לי חתול קטן

 
כראוי לאתר אינטרנט עממי שמכבד את עצמו, מכיל האתר של רפרז תיעוד מצולם וממוסמך של מסע הקניות והמשלוח. החבילה נשלחה בסוף נובמבר, הגיעה ליעדה בתחילת דצמבר, בסמוך לכריסמס ("זה היה רק צירוף מקרים משמח שזה נשלח בתקופה הזאת"), אולם נתקעה בצנרת האבטחה של הבית הלבן. משיחה שקיים בפברואר עם משרד המתנות של הבית הלבן (יש דבר כזה, לידיעת הגולשת שרה נתניהו), גילה רפרז שכל דבר דואר שמגיע אל הנשיא עובר סינון בטחוני. כמה אירוני שמתנה המיועדת למניעת המלחמה לא מגיעה ליעדה בגלל שיקולים בטחוניים. "אנחנו עדיין מקבלים דברים מ-2001", אמרה לו האישה שענתה שם לטלפון, והמליצה להתקשר בתוך מספר שבועות, אף שהוא מודה ש"אני לא מאוד אופטימי שבוש אי פעם יראה את זה".

מאז, כידוע, עברו הרבה טילים בחידקל, ורפרז מספר על תחושותיו: "כועס. כועס על בוש, כועס על האידיוטים עם 'טוגני החירות' שלהם, שרצו כל כך נואשות שהמלחמה הזאת תקרה, למרות שהם ידעו מעט מאוד על המצב (נראה שרבים מהאנשים עימם אני מדבר חושבים שסדאם עמד מאחורי אירועי ה-11 בספטמבר) או על ההשלכות של מלחמה. וגם מפחד, כי אני גר בעיר גדולה וסמלית, שעלולה להיות המטרה הבאה של התקפת 'תגמול' של אל קאעדה או התקפה 'מקדימה' מצפון קוריאה".
 
החלופה האידיאלית למלחמה בעיראק היתה ועודנה טורניר טקן 4, חוסיין ובוש ראש בראש. למרבה הצער, מתנת החג של בוש לא כללה מתאם לחיבור הקונסולה לאינטרנט. "אני בטוח שהוא היה מפיק מזה יותר אם הוא יכול היה לשחק נגד סדאם, אבל היה כמעט בלתי-אפשרי לאתר מתאמים לפני כריסמס, ואני לא הייתי מוכן לעכב את המשלוח יותר מהנחוץ", הסביר רפרז. "תראו, אם בוש רוצה לשחק אונליין, הוא יכול לקנות מתאם בעצמו".

מלאי החירום של המחאות הסאטיריות של רפרז ריק, נכון לעכשיו. "תכננתי לפתוח בקמפיין פיקטיבי לקניית חתלתול לסדאם (בתקווה שזה ירכך את הנטייה הסטליניסטית שלו), אבל הוא בטח יהיה מת עוד לפני שאספיק להשיק את זה". ואנחנו תוהים אם לא עדיף כך – אמריקאי שיראה את חוסיין עם חתול על ברכיו אולי לא ייזכר במנהיג הרוסי האהוב, אבל ד"ר איוול וחתולו הנאמן, מיסטר ביגלזוורת', בטוח יקפצו לו לראש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by