ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
חוק הספאם 
הרווח שלנו 
 
 תיבת הדואר שלנו ננעלה. תודה    צילום: פליקר, Esparta , רשיון CC by    
חוק הספאם |
 

איך נראה חוק הספאם מהצד שלנו, כמשתמשים, מה הבעיות וכמה כסף נוכל להרוויח מזה? כל מה שאתם צריכים לדעת על דואר זבל לקראת החוק החדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החל מהאחד בדצמבר, על הנייר, תהיה לנו לא מעט נחת בתיבת הדואר - האימייל אמור להיות נקי מדואר זבל. החוק, שעבר בכנסת לפני כמעט חצי שנה, אמור להבטיח שכל מי שישלח אליכם דואר זבל יענש קשות.

חשוב להדגיש: החוק לא יפתור את הבעיה לגמרי. בפועל נצטרך לעבוד קצת כדי לקבל את השלווה שהובטחה לנו, ולהזכיר למפרסמים (בין באמצעות אזהרות ובין באמצעות תביעה) שהאימייל - וכמוהו גם מספר הטלפון ומספר הפקס שלנו - הם רכושנו הפרטי, ואין להם זכות בהם.
 

מה אתם, כצרכנים, צריכים לדעת?

רק אל תשלח לי ספאמים. בכלל
 רק אל תשלח לי ספאמים. בכלל 
 צילום: פליקר, brycej, רשיון CC by 
 
1. החוק החדש מחייב כל ספאמר לתנאים נוקשים: אלא אם הסכמתם מראש לקבל דבר דואר פרסומי מהמפרסם, או שרכשתם אצלו מוצר והוא הודיע לכם שישלח דואר פרסומי, אסור למפרסם לשלוח אליכם כלום (סעיפים 30א(ב) ו30א(ג));

2. גם אם המפרסם שלח לכם דואר פרסומי, ההודעה חייבת לכלול את הפרטים המלאים שלו (30א(ד)).

3. כל פרסומת חייבת גם לכלול את הדרך בה תוכלו להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה של המפרסם (30א(ה)). לדוגמה, מען למכתבים, מספר טלפון אליו ניתן להתקשר ולבקש שיסירו אתכם, ומספר פקס. כמו כן, הוא צריך לאפשר לכם להסיר את עצמכם פשוט על ידי תשובה - Reply - למייל ששלח.

כלומר, כעקרון אתם אמורים להיות בטוחים שכל ספאם שישלח אליכם לפי הוראות החוק, ישלח רק פעם אחת, ושנוכל ללחוץ על הלינקים להסרה בלי לחשוש שזה רק יסמן לספאמרים שאפשר לשלוח לנו עוד דואר זבל. אז מנקודת המבט שלנו, מה ה-catch?
 

מה אם ספאמר ממשיך לשלוח לי הודעות?

 
אם תמשיכו לקבל ספאם, תוכלו לפנות לבית המשפט. החוק החדש מאפשר לכל אחד לדרוש עד 1,000 ש"ח ללא הוכחת נזק על כל מייל שנשלח אליו, ואפילו להגיש את התביעה כתביעה ייצוגית (כלומר, לתבוע בשם כל מי שקיבל את המייל).

אגב, החוק אוסר על הספאמר להמשיך לשלוח לכם הודעות לאחר שסירבתם לקבלן (סעיף 30א(י)(5)(א)) ומטיל על הספאמר את החובה להוכיח שהוא אכן שלח את הספאם בהתאם להוראות החוק. כיוון שכך, האפשרות לתביעה ייצוגית יכולה לספק פרנסה ללא מעט עורכי דין, שיוכלו להגיש תביעות כאלה במיליוני שקלים ושכר הטרחה שלהם יהיה כמעט מובטח.

כעקרון, הספאם הופך לעבירה פלילית שקנס בצידה, כך שבנוסף לפיצויים הישירים שתקבלו מבית המשפט, תוכלו גם להגיש תלונה במשטרה ולקנוס את הספאמרים בסכומים גבוהים מאוד.
 
הם לא מפסיקים!
 הם לא מפסיקים!   צילום: פליקר, umm , רשיון CC by sa 
 
 

מה עם דואר זבל מחו"ל?

החוק תקף לכולם. עם זאת, כדאי להבדיל בין מה שכתוב על הנייר לבין מה שיקרה בפועל. מבחינה מעשית, אתם עשויים להתקל באחד משני מצבים:

1. ספאמרים ישראליים ינסו לעקוף את החוק ולשלוח פרסומות מחו"ל - המשווקים יגלו במהרה שלא משנה מאיפה הם שולחים את הדואר, כל עוד יש להם משרדים בארץ וחשבון בנק בארץ, יהיה לכם קל לתבוע אותם. סביר להניח שהספאמרים ינסו למצוא שטחים אפורים אחרים, אך ספק אם אלו יחזיקו מים בבית המשפט.

2. ספאמרים מחו"ל ימשיכו לשלוח לכם דואר - תיאורטית ניתן לתבוע את הספאמרים מחו"ל, אך לנו כצרכנים יהיה קשה יותר לאתר אותם ולפגוע בהם. כמו כן, נראה שמשטרת ישראל לא תהיה להוטה לפגוע בספאמרים בצורה דומה בה היא דולקת אחרי בעלי אתרי הימורים ומנהליהם.

לפיכך, בפועל, החוק החדש ינקה את האימיילים שלנו רק מדואר זבל בעברית. הצעות לויאגרה, התעשרות מהירה בחו"ל והעברת כספים מניגריה ימשיכו להשלח אלינו, אם כי פעילות נגד ספאמרים בחו"ל (כמו זו שסגרה שרת ממנו נשלחו 75% מדואר הזבל בעולם!) תבטיח שגם תדירותן של הצעות אלו יפחתו.

קראו עוד בנושא:
חוק הספאם: כל מה שצריך לדעת
מה זה חוק הספאם?
חוק הספאם ואנחנו
איך מבדילים בין ספאם למייל לגיטימי?
 
* * *

הכתבה נכתבה לצורך הדרכה והתרשמות כללית בנוגע לתיקון האחרון לחוק התקשורת ("חוק הספאם"). אין לראות בה ייעוץ משפטי ואין להסתמך על הכתוב בה לכל פעולה. בכל מקרה בו מתעוררת שאלה משפטית יש לפנות לעורך דין הבקי בתחום ולקבל ייעוץ מקצועי הקשור למטרות העניין.

יהונתן קלינגר הוא עורך דין בתחום דיני המידע והאינטרנט ומייעץ לחברות היי-טק בנושאי זכויות יוצרים, פרטיות ותוכנה. הוא כותב בבלוג Intellect or Insanity בתחומי המשפט, תרבות וחברה, כותב ב"עבודה שחורה" וב"היתוך קר למפגרים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by