ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מפרטים וחומרה  
עידן קונה מחשב - פי.סי. סנטר 
 
 לוח אם סולידי. Gigabyte GA-EP45-DS3    צילום: יח``צ    
מפרטים וחומרה  |
 
עידן דקל, העולם על פי אינטל

בחיפושיו אחר מחשב הגיימינג האולטמטיבי נקלע עידן דקל לאיזור הדמדומים של ראשון לציון, נכנס לפי.סי.סנטר ויצא עם הצעה לא רעה בכלל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עידן דקל רוצה מחשב חדש - וזה צריך להיות מחשב גיימינג, בתקציב של 7000-8000 שקלים. עתה הוא מבקר בחנויות שונות ומבקש את המלצתם של המוכרים. המטרה: לבדוק עד כמה המוכרים בארץ מבינים את הצרכים שלו, עד כמה הם בקיאים בחומרה שהם מוכרים ועד כמה ינסו לדחוף לו דברים שהוא לא צריך (או להפך, ישכנעו אותו לקנות מחשב "חלש" מדי).
 

פחד ותיעוב בראשון לציון

 
התחנה השנייה שלי בגיחה הראשל“צית היתה פי.סי. סנטר.

יצאתי מגולדטופ בעשרה לשבע, כשבשבע פי.סי. סנטר נסגרת. למזלי, שתי החנויות מספיק קרובות זו לזו, והצלחתי אפילו למצוא חניה בקרבת מקום.

לקח לי קצת זמן עד שמצאתי את קניון ערי החוף, בו נמצאת פי.סי. סנטר. לאחר מה שהיה בטח שתי דקות אבל הרגיש כמו, אהם, יותר (נגיד, ארבע), מצאתי את המקום. עברתי מהר את השומר והשתחלתי לתוך החנות, נושם לרווחה.

החנות עצמה היתה אכזבה ביחס לחנות ממנה בדיוק יצאתי. היא נראית אפורה למדי ולא ממש מזמינה אנשים פנימה. כמה מסכים כבויים, לצד מספר דומה של מארזים, ציוד היקפי גנרי ומאווררים. סולידית. אין שם שום דבר שמושך את העין, ואני מאמין שאם לא הייתי מתכנן להגיע אליה מראש, וסתם הייתי במקרה באיזור, הייתי חולף על פניה בלי מחשבה שנייה.
 

סופרנו יארוז אותך

שחור וסולידי. הסופרנו של ת'רמלטייק
 שחור וסולידי. הסופרנו של ת'רמלטייק 
 צילום: יח"צ 
 
התיישבתי מול נציג מכירות, ואמרתי לו שאני רוצה לקנות מחשב. מאחר ששנינו היינו קצרים בזמן (הוא רצה ללכת כבר הביתה, ולי היתה עוד חנות לעבור דרכה. וללכת הביתה), לא בזבזנו זמן על שיחות חולין, או על היכרות. אני חושב שקראו לו יוני או ברק. הצעת המחיר לא ממש ברורה בקטע הזה.

אמרתי לו שאני מחפש מחשב לגיימינג, לא במחיר ספציפי. משהו שייבנה סביב ATI 4870, ויתאים לו מבחינת הביצועים. יוני/ברק בנה לי מחשב מאפס, ועבר איתי רכיב רכיב – שאל אותי לדעתי, ואז אמר על מה הוא ממליץ. בסופו של דבר, תמיד הלכתי על ההמלצה שלו. זו הפעם הראשונה שנציג המכירות לא הציע לי מפרט מוכן ואמר את דעתו עליו רק בדיעבד, ואני הרבה יותר אוהב את הדרך הזו מאשר את הקודמות. למרות שהתוצאה הסופית יכולה להיות זהה בשתי הדרכים, אני מרגיש הרבה יותר מעורב בדרך הזאת, ולכן גם יותר שלם עם המפרט.

ברק/יוני התחיל עם המארז. מאחר שאני ממשיך עם גישת ה“אין לי מושג במארזים” שעבדה כל-כך טוב עד עכשיו, אמרתי לו שאין לי שום העדפה. הוא הציע את ה-Thermaltake Soprano VX VD6000BNS. זה מארז שחור וסולידי, כמו החנות, עם הרבה מקום לכוננים, כרטיסים ואוויר שיזרום. אמרתי לו שבסדר.
 
 

מלת המפתח: סולידי

סולידי. Core 2 Duo
 סולידי. Core 2 Duo   
הספק שהוא המליץ עליו הוא ה-Thermaltake 550W W0134RI. גם עם ההמלצה הזאת הסכמתי. עם זאת, במבט לאחור, לאחר בדיקה באתר של Thermaltake, אני חושב שהייתי צריךך ללכת על ספק מסדרה שונה. לאו דווקא חזק יותר, אבל יותר מותאם לגיימרים. Purepower, לדוגמא. הספק הזה הוא מסדרת ה-TR2 של Thermaltake, שמיועדת יותר לשוק המיינסטרים ופחות לגיימינג. יש לה PFC פסיבי, בניגוד לאקטיבי של סדרת Purepower, וזרם נמוך יותר באופן יחסי.

אחר-כך הגיע זמנו של לוח האם. ברקוני הציע את ה-Gigabyte GA-EP45-DS3, בדיוק אותו אחד שהציע לי אופיר מגולדטופ, חצי שעה לפני-כן. שוב, אין לי הרבה מה להגיד עליו – לוח אמצע הדרך שכזה. לא זוהר, לא מציע פיצ‘רים נוצצים. סולידי. מה שכן, עכשיו אני שם לב שכרטיס הקול שלו, ALC889A HD audio, מציע תמיכה מלאה ב-Blu-ray, מה שאומר 7.1 ערוצי קול לא מכווצים (או בכיווץ lossless, לחובבי הניטפוק), שזה טוב לתוכניות שלי לעתיד.

אחרי לוח האם בא המעבד. בריוני תפס אותי לא מוכן, כשבניגוד לכל הקודמים לו המליץ לי לקחת מעבד כפול ליבה, ולא מרובע ליבות. אין להם תמיכה אמיתית נכון לעכשיו, והתוספת במחיר לא שווה את זה, לטענתו. חוץ מזה, תמיד אפשר לשדרג בעתיד. המעבד שהוא המליץ עליו הוא ה-Core 2 Duo E8400. יש לו מהירות שעון של 3GHz, מטמון של 6MB וכאמור – זוג ליבות. מה המילה שאני מחפש? אה, כן. סולידי.
 

הדובדבן שבקצפת: ויסטה פרימיום

טייפון משודרג. Big Typhoon VX CL-P0310
 טייפון משודרג. Big Typhoon VX CL-P0310   
לקירור המעבד המליץ בוני על Big Typhoon VX CL-P0310 של Thermaltake, גרסא משודרגת של ה-Big Typhoon P0114 מהמפרט שהוצע לי בגולדטופ. זה נשמע לי אחלה. אישרתי.

ועכשיו – זכרון. יונרק הציע קיט בן שני סטיקים של OCZ OCZ2G8004GK, שמהווים 4GB של זכרון בסה“כ, CL-5 במהירות של 800MHz. אני, כרגיל, אישרתי.

כשאמרתי לו שאני רוצה דיסק של 500 ג‘יגה, כבר ידעתי שהוא יציע לי את ה-ST3500320AS של Seagate. זה הדיסק שכולם מציעים, כל הזמן, כאילו אין חברות כמו WD או Maxtor יותר. אבל הי, אם כולם ממליצים עליו, כנראה שהוא לא יכול להיות גרוע.

למפרט הזה התווסף מאוורר Zalman ZM-F3 לקירור המארז, כרטיס מסך Sapphire ATI RADEON 4870 512MB (שוב, נראה שזו החברה היחידה שמייצרת כרטיסי מסך של ATI. כל חנות שלא עובדת עם יצרן ספציפי מציעה את הכרטיס הזה) וצורב AD-7200S של חברת Sony NEC (אותו אחד מהמפרט הראשון של גולדטופ).

כדובדבן על הקצפת, ביקשתי מבני שיכניס גם רשיון ל-Vista Home Premium להצעה. הוא הכניס, בלי שאלות או הצעות אחרות.
 

אז מה היה לנו:

מארז: Thermaltake Soprano VX VD6000BNS
• ספק: Thermaltake 550W W0134RI
• לוח אם: Gigabyte GA-EP45-DS3
• מעבד: Intel Core 2 Duo E8400 3GHz 6MB 1333MHz
• קירור למעבד: Thermaltake Big Typhoon VX CL-P0310
• זכרון: OCZ OCZ2G8004GK 2X2GB 800MHz CL5
• דיסק קשיח: Seagate Barracuda ST3500320AS 500GB
• כרטיס מסך: Sapphire Radeon HD 4870 512MB
• קירור למארז: Zalman ZM-F3
• צורב: Sony NEC AD-7200S
• מערכת הפעלה: Windows Vista Home Premium 32-bit English OEM DVD

מחיר סופי: 5,378 ש“ח.

וואו. מחיר שנמוך ביותר מ-600 ש“ח מההצעה הנמוכה של גולדטופ, וזה כולל מערכת הפעלה!

מצד שני, כשנזכרים שלקחתי מעבד שנמכר בחצי מהמחיר של המעבד שהוצע לי ע“י גולדטופ, הפערים מצטמצמים. אבל אם נוריד את מערכת ההפעלה מההצעה (סך של 475.32 ש“ח. זול בצורה משמעותית מהמחיר של גולדטופ) נקבל, גם עם ה-Q9550, מחשב שזול בכ-400 ש“ח מזה של גולדטופ.
 
יוניברק הוציא לי הצעת מחיר, והתחיל לעשות קולות של “היה נחמד, עכשיו תן לי לצאת מפה.” אז אמרתי לו תודה רבה והלכתי, ממהר לחנות האחרונה לערב. בסופו של דבר יצאתי עם הצעה משובחת במחיר טוב מאוד, לדעתי. כאן כבר נכנס לשיקול האופי של החנות. אין מה להגיד – גולדטופ הרבה יותר מרשימה מפי.סי. סנטר, אבל האם ההבדל הזה שווה את ההפרש במחיר? את זה אני לא יודע. האם אני מוכן להוציא עוד 400 ש“ח רק תמורת הרגשה שקניתי במקום איכותי ואמין יותר (הרגשה שהיא לא בהכרח מוצדקת, דרך אגב. אין לי מושג מה רמת השירות של פי.סי. סנטר, וכבר למדתי שיש דברים יותר חשובים מאיך נראה הקנקן)? אין לי מושג. מה דעתכם?

בפרקים הקודמים:
עידן קונה מחשב - גולדטופ
עידן קונה מחשב - אייבורי
עידן קונה מחשב - KSP

הקטע פורסם במקור בבלוג "העולם על פי אינטל", ומובא תחת רשיון שיתוף CC by
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by