ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
צילום דיגיטלי 
סקירת מצלמה: פנסוניק TZ15 
 
  צילום: נמרוד צוק    
צילום דיגיטלי |
 
נמרוד צוק

המצלמה הקומפקטית מסדרת לומיקס מציעה זום x10, יכולות וידאו חזקות, ביצועים מספקים והנדסת אנוש טובה. קצת יותר אפשרויות לשליטה ידנית והיינו לגמרי מרוצים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בים המצלמות הדיגיטליות הקומפקטיות, הפנסוניק DMC-TZ15 נראית במבט ראשון כמוצר מעט סתמי, אבל מצליחה להפתיע ולהתעלות על חברותיה לשוק כחבילה מהודקת שמשלבת תפעול נוח וחלק עם תוצאות מצוינות ושפע תכונות מתקדמות.

עם חיישן של 9.1 מגהפיקסל וזום אופטי x10 היא מספקת די והותר רזולוציה וגמישות לכל אחד, עם עדשה רחבה ומהירה במיוחד שמתחילה ב-28mm ומשנה את קנה המידה בזריזות. מייצב התמונה ומצבי רגישות גבוהה מאפשרים לצלם גם בתאורה נמוכה, ויכולות הוידאו שלה מתעלות על כל מה שבדקנו עד כה, עם רזולוציית HD ושימוש בזום תוך כדי צילום.

דווקא את חבילת טכנולוגיות האוטומציה המתקדמות, שפנסוניק מציגה כנקודת החוזק המרכזית של המצלמה, פחות אהבנו - חלקן פעלו יותר טוב וחלקן פחות, ובעיקר היינו מעדיפים לראות קצת יותר יכולת לשליטה ידנית ופחות נסיונות לא תמיד מוצלחים של המצלמה לעשות את העבודה במקום המשתמש.

יתרונות: פעולה חלקה ומהירה, עדשה איכותית, תפעול נוח, יכולות וידאו חזקות, טכנולוגיות אוטומציה מתקדמות, מסך גדול ואיכותי

חסרונות: יכולות האוטומציה מאכזבות לעתים, אפשרויות התפעול הידני לוקות בחסר, תפריטי המצלמה מבולגנים מעט, העיצוב לא מאוד אטרקטיבי

ציון: 8.5

מחיר נמוך בעת פרסום הכתבה: 1,273 שקלים
 

עיצוב ותכנון

לא מרשימה, אבל אלגנטית
 לא מרשימה, אבל אלגנטית 
 צילום: נמרוד צוק 
 
מבחינה ויזואלית, ה-TZ15 לא מושכת את העין במבט ראשון כמו מוצרים אחרים בז'אנר, אבל מצטיינת בקוים נאים ובגוון מתכת-מאט אלגנטי. במבט מעמיק יותר, השם "לייקה" על העדשה יוצר רושם יוקרתי, שהיה מסתדר טוב יותר ללא המדבקה הצבעונית והמיותרת עם פירוט היכולות האוטומטיות הרבות שלה, שעוד נגיע אליהן. בשורה התחתונה, היינו ממליצים לקחת את הדגם בעל הגוף השחור, שנראה מרשים יותר.

ה-TZ15 מרגישה כמו מוצר מהוקצע ובנוי היטב, מבחינת החומרים והגימור גם יחד. 240 הגרמים שלה עלולים להיות טיפה כבדים למי שהתרגל למצלמות הזעירות והקלילות של השנים האחרונות, אבל לנו זה דווקא היה נוח. אהבנו את ההקפדה הניכרת על הפרטים הקטנים, כמו פס האחיזה מהגומי או הבליטות הקטנות היכן שמניחים את האגודל. מסך שלושת האינצ'ים גדול ואיכותי מאוד ורוב הכפתורים תואמים את המקובל, אם כי היה אפשר לדחוס את הפונקצינליות של כפתור ההפעלה ובורר מצב הצילום/תצוגה אל החוגה הראשית.
 

תפעול

 
התפעול הבסיסי של המצלמה פשוט ונעים: מפעילים, מציבים את הבורר הראשי על מצב צילום ואת החוגה על מצב הצילום הרגיל או על מצב ה-iA, ממסגרים את הפריים הרצוי באמצעות הזום המהיר והאפקטיבי, לוחצים ומקבלים את התוצאה במצב צפיה מוקדמת כמעט מיד. בניגוד לחלק מהמצלמות שמנסות לדחוס זום חזק ורזולוציה גבוהה למארז קטן וגומרות עם חוויית שימוש איטית ומתסכלת, כאן הכל פועל מאוד חלק - לפחות כל עוד מדובר בתנאי תאורה סבירים ובמשתמש לא יומרני.

כאשר מנסים להתקדם צעד אחד קדימה ולפשפש בתפריטי המצלמה כדי להתאים אותה להעדפות האישיות, מתגלה ממשק משתמש בעל עיצוב גרפי נעים לעין שמסודר באופן קצת מבלבל. כל אחד ממצבי התפעול מגיע עם תפריט משלו, כאשר בנוסף לכך אפשר להגיע לאופציות השונות באמצעות "תפריט מהיר" המופעל על ידי כפתור נפרד, בלי לצאת ממצב הצילום. עם זאת, פעולות שגורות כמו גיבוי והפעלת הפלאש היו פשוטות לביצוע.

בתחום מצבי הצילום המותאמים מראש, פנסוניק נקטה גישה שונה מעט מהמקובל. במקום מספר מצומצם של מצבים קבועים שממוקמים על החוגה, הקצתה החברה שני מצבי "סצנה" כלליים אליהם ניתן לשייך מצבים מתוך מגוון גדול של אפשרויות, ביניהן מצבים כמו "חיית מחמד" או "טיול בשלג". לנו זה היה נוח, אבל משתמשים פחות מיומנים זה עלול לבלבל.

המגבלות של ה-TZ15 יתגלו כאשר היא תיפול לידיו של צלם חובב שינסה לשלוט ידנית בפרמטרים כמו פוקוס, משך חשיפה או רוחב צמצם: אי אפשר. את ה-ISO אפשר לקבוע ידנית לאחר שמבטלים את מצב הרגישות האוטומטית שפועל כברירת מחדל, ולזכותה של המצלמה ייאמר שהיא מציעה מצבי רגישות שמגיעים עד 6400, למי שמוכן להתפשר על איכות התמונה תמורת היכולת לצלם בחשיכה.
 
 
 

אוטומציה

לעומת הדלות בגזרת השליטה הידנית, בתחום הטכנולוגיות האוטומטיות נראה שפנסוניק דחפו לתוך ה-TZ15 כמעט כל אלמנט אפשרי, כאשר מלת המפתח היא "אינטליגנטי". מלבד בחירת ה-ISO החכמה שכבר הזכרנו ופוקוס אוטומטי בעל ששה מצבים, המצלמה מצוידת במייצב תמונה, זיהוי פנים, זיהוי נופים, מצב "חשיפה חכמה" שמייצר חשיפת יתר או חסר באזורים שונים באופן אוטומטי, כפתור "זום קל" וזיהוי תנועה שמונע טשטוש בצילום גופים נעים בתאורה חלשה.

את רוב היכולות האוטומטיות אפשר להפעיל או לכבות בנפרד, או להפעיל את כולן גם יחד באמצעות סיבוב חוגת השליטה למצב iA. מבחינת ההשפעה שלהן על התוצאה הסופית, הרושם שקיבלנו היה לא אחיד: כפתור ה-Eazy Zoom, לדוגמה, שפותח את העדשה לזום מקסימלי בלחיצה אחת ובלחיצה נוספת מפעיל את הזום הדיגיטלי (שפנסוניק מתעקשים להגדיר כ"אקסטרה זום אופטי") נראה לנו מיותר לחלוטין, וטכנולוגיית זיהוי התנועה לא הצליחה למנוע לגמרי את הטשטוש. טכנולוגיית זיהוי הפנים, לעומת זאת, נראית בשלה ושימושית.

בשורה התחתונה, ההתרשמות שלנו היא שמדובר באסופה של טכנולוגיות בעלות דרגות שונות של בשלות, שעוזרות במידה משתנה לאנשים שמעוניינים לצלם תמונות טובות יותר מבלי שיצטרכו ללמוד איך עושים את זה. לעתים התוצאה משכנעת ולעתים פחות, ולטעמנו הגישה הזו עלולה לעכב את יכולת המשתמשים להתפתח כצלמים. אנחנו היינו שמחים לקבל מעט פחות אוטומציה, וקצת יותר שליטה ידנית.
 

וידאו

יש גם "מצב חיית מחמד"
 יש גם "מצב חיית מחמד" 
 צילום: נמרוד צוק 
 
תחום אחד בו ה-TZ15 מבריקה ממש הוא צילום הוידאו. בניגוד לרוב מצלמות הסטילס, בהן משולבת יכולת צילום הוידאו כיכולת בונוס לא מפותחת, פנסוניק לקחה את העניין ברצינות המירבית. בנוסף לצילום ברזולוציית 640x480 הרגילה, ניתן לצלם גם ברזולוציית HD של 1280x720, או בפורמט רחב של 848x640. יכולת נוספת שמציבה אותה כמה רמות מעל המתחרות היא האפשרות להשתמש בזום תוך כדי צילום.

התוצאות נראות מצוין, גם ברזולוציה הנמוכה יותר, והמגבלות הבולטות היחידות הן גודל קובץ הוידאו המקסימלי שמוגבל ל-2GB, והיעדרו של חיבור למיקרופון חיצוני.
 

נתונים טכניים

חיישן: 9.1 מגה פיקסל
עדשה: 28mm - 280mm מתוצרת לייקה, עם מייצב תמונה
זום אופטי: x10
רגישות: 100ISO - 6400ISO
מהירות צמצם: 1/2000 שניה עד 60 שניות
משקל: 240 גרם כולל סוללה וכרטיס זכרון
ממדים: 103 מ"מ רוחב / 59 מ"מ גובה / 36 מ"מ עובי (כולל עדשה)
מסך: 3.0" LCD
סוללה: Li-ion עם אורך חיים של 300 תמונות
אחסון: זכרון פנימי בנפח 50MB + חריץ SD / SDHC
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by