ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מפרטים וחומרה 
עידן קונה מחשב - גולדטופ 
 
 ספק כוח של enermax    צילום: יח``צ    
מפרטים וחומרה |
 
עידן דקל, העולם על פי אינטל

עידן דקל רוצה לקנות מחשב גיימינג, ורוצה לדעת שחנויות המחשבים מבינות מה הן מוכרות לו. על הכוונת: גולדטופ מחשבים, שהרכיבו לו מפרט - ואז הכניסו אותו לפרופורציה כמה מחשב איכותי יכול לעלות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עידן דקל רוצה מחשב חדש - וזה צריך להיות מחשב גיימינג, בתקציב של 7000-8000 שקלים. עתה הוא מבקר בחנויות שונות ומבקש את המלצתם של המוכרים. המטרה: לבדוק עד כמה המוכרים בארץ מבינים את הצרכים שלו, עד כמה הם בקיאים בחומרה שהם מוכרים ועד כמה ינסו לדחוף לו דברים שהוא לא צריך (או להפך, ישכנעו אותו לקנות מחשב "חלש" מדי).
 

על הכוונת: גולדטופ מחשבים


 צילום: GettyImages 
 
במהלך הפרויקט חלפו מול עיני לא מעט שמות של חנויות. זה מה שציפיתי שיקרה, כמובן. מה שלא ציפיתי לו זה שכל כך הרבה מהחנויות המומלצות יימצאו בראשון לציון. אני לא רוצה לפגוע באף אחד, אבל חוץ מקניונים, מה יש בעיר הזאת? יש סיבה שהעיר הזאת מופיעה ביותר מדי עמודי “אודותינו” של החנויות השונות?

בכל מקרה, הקדשתי ערב אחד לגיחה לראשל"צ. סימנתי לעצמי ארבע חנויות ממערב ראשל“צ שדי קרובות זו לזו, ויצאתי לדרכי, בתקווה להספיק לבקר בכולן. ספוילר: זה לא עבד. ביקרתי רק בשלוש מהן, וגם זה בקושי.

החנות הראשונה בה ביקרתי היא גולדטופ מחשבים. למרות שהבניין בו היא נמצאת נראה ישן וזנוח, החנות עצמה מרשימה מאוד. למען האמת, האסוציאציה הראשונה שהיא העלתה בי היא חנויות הפיות שאפשר למצוא באי אילו קניונים – מקום עם אווירה קסומה, מלא עד אפס מקום במוצרי צריכה שגורמים לחובבי הז‘אנר לרטיבות קלה, ולכל השאר לגלגל עיניים ולחלוף על פניהם במהירות.
 
 
על שולחן בכניסה לחנות יושב מארז עמוס לדים שמחובר לטלוויזיית LCD מרובת אינצ‘ים. מאחוריו, מעליו ומצדדיו אפשר למצוא מחשבים נישאים, אריזות של כרטיסים, מקלדות, עכברים, גאדג‘טים ועוד כיד הדמיון הטובה. בהמשך נמצא קיר ה-Overclocking, עם שלל מאווררים, צלעות קירור, צינורות וכו‘.

ההבדל בגישה בין החנות הזאת לשתי החנויות הקודמות בהן ביקרתי קופץ לעין כבר מהשנייה הראשונה, וברור לי מיד שהייתי שמח להיות לקוח של החנות הזו.

כעשר דקות אחרי שנכנסתי התפנה אלי אחד מנציגי השירות, ששמו, אם אני זוכר נכון, אופיר. אמרתי לאופיר שאני רוצה מחשב לגיימינג בסביבות 6-7K ש“ח, והוא הוציא לי מיד מפרט בסכום המבוקש. זה מחשב שהוא בנה ללקוח לפני שבוע, ומאז מכר לא מעט מחשבים במפרט זהה.

הנה מה שהוא הציע (הערת שוליים: הפעם אני לא צריך לנחש או להסתמך על הזכרון שלי – אני פשוט מעתיק את המפרט שכתוב בהצעת המחיר שאופיר נתן לי. מסתבר שחנויות שמעריכות את הלקוח שלהן מסוגלות להוציא הצעות מחיר):
 
 

המפרט שהוצע

מעבד: Intel Core Duo Quad Q9550 12MB Tray, 2.83GHz, 1,333MHz
לוח אם: Gigabyte GA-EP45-DS3
זכרון: 4xKingston 2G DDR2 800MHz Non-ECC CL5
כרטיס מסך: Sapphire Radeon HD 4870 512MB
דיסק קשיח: Seagate Barracuda ST3500320AS 500GB
מארז: Thermaltake VG1000BNS WingRS 100
ספק כח: Enermax EPR625AWT PRO82+ 625W
קרור למעבד: Zalman CNPS9500
צורב: Sony NEC AD-7200S

מחיר כולל: 6,764.53 ש“ח.
 

כמה דברים לשים לב אליהם:

לוח אם של gigabyte
 לוח אם של gigabyte 
 צילום: יח"צ 
 
מאחר שהמחיר נראה לי גבוה למדי (מעל 8,000 ש“ח אם אני אוסיף מסך, מקדלת ועכבר, שלא לדבר על מערכת הפעלה), תהיתי איפה אפשר לקצץ, בשביל להפוך את המחשב לפחות מחורר-כיסים.

הזכרון היה הראשון להפגע. אופיר הסכים עם הצעתי לקצץ אותו בחצי ל-4GB, תמורת הפחתה של 400 ש“ח במחיר הכולל.

במעבד אופיר המליץ לא לגעת. למרות שמעבד כפול הליבות הפופולרי היום (E8500) עולה בערך מחצית מה-Q9550, החלפת המעבדים תפגע מאוד בביצועים של המחשב, לטענת אופיר.

לוח האם הוא לוח סולידי, שמבוסס על הצ‘יפסט P45. לא משהו לכתוב עליו הביתה או בבלוג. אופיר טוען שלוחות המבוססים על צ‘יפסטים מתקדמים יותר ייקרו את המחשב בצורה ניכרת, ולא ישפרו את הביצועים עד כדי כך. אני לא ממש מעוניין בזה, אז השארתי את הלוח במקומו.

על כרטיס המסך אין מה להרחיב. מי שעוקב אחרי הפרוייקט יודע שזה הכרטיס ששמתי עליו את העין עוד מלפני שהפרוייקט התחיל, ואני אשמח לראות אותו יושב בגאון על לוח האם שלי. כאילו, לראות אותו מטאפורית. אני לא בקטע של חלונות.

העברתי מבט מהיר על שאר הרכיבים, והעדפתי שלא לגעת בהם. במארזים, ספקים וקירורים למיניהם אני עדיין לא מבין, אבל מהקצת שלמדתי כאן בבלוג נראה שמדובר במוצרים איכותיים, מחברות ידועות ופיצ‘רים מגניבים כמו Active PFC. הצורב לא באמת משנה לי, וגם לאופיר לא, מסתבר. זה הרכיב היחיד שנזרק כלאחר יד לתוך המפרט. רק צריך משהו שיצרוב DVD במהירות של X20. לא משנה של איזו חברה, או מה התכונות הייחודיות של כל כונן. זה היחס שצורבים מקבלים בכל חנות אליה הגעתי. על כל רכיב אחר, החל מהמעבד ועד המאוורר של המארז, אפשר באופן תיאורטי לפתח דיון שלם, אבל על צורבים אין לאף אחד מה להגיד.

שאלתי את אופיר לגבי כונן Blu-ray, שמאוד קוסם לי לצרף למחשב, אבל במחיר של 800-900 ש“ח, עדיין מוקדם מדי להכניס אותם למחשבים ביתיים. אולי בשנה הבאה.
 
מפרט מספר 2: קירור למעבד של Thermaltake
 מפרט מספר 2: קירור למעבד של Thermaltake   צילום: יח"צ 
 

המפרט החדש

אופיר בנה לי מפרט חדש, שמבוסס על הקודם עם מעט שינויים שהוזילו את המחשב כמעט ביותר מ-700 ש“ח. הנה הוא לפניכם:

מעבד: Intel Core Duo Quad Q9550 12MB Tray, 2.83GHz, 1,333MHz
לוח אם: Gigabyte GA-EP45-DS3
זכרון: 2xKingston 2G DDR2 800MHz Non-ECC CL5
כרטיס מסך: Sapphire Radeon HD 4870 512MB
דיסק קשיח: Seagate Barracuda ST3500320AS 500GB
מארז: Thermaltake VG1000BNS WingRS 100
ספק כח: Enermax EMD525AWT MODU82+ 525W
קרור למעבד: Thermaltake CL-P0114 Big Typhoon
קרור למארז: JSP-Tech Ultra Silent Fan EZPF-12025
צורב: LG GH20NS X20 SATA
• הרכבת מחשב

מחיר כולל: 6,023.69 ש“ח
 

הבדלים, תוספות ושאר ירקות

כרטיס מסך Sapphire Radeon
 כרטיס מסך Sapphire Radeon 
 צילום: יח"צ 
 
ההבדלים בין שני המפרטים כוללים, חוץ מהזכרון כמובן, ספק עם הספק מקסימלי נמוך יותר, צורב מחברה שונה וקירור מעבד של Thermaltake, במקום זה של Zalman.

אין לי בעיה עם אף אחד מהשינויים, וזה מפרט שאני הרבה יותר שלם איתו.

אם תרצו להוסיף גם מערכת הפעלה, רשיון ל-Windows Vista home Premium יעלה לכם 618 ש“ח. זה המחיר הכי יקר לרשיון שנתקלתי בו, במאתיים ש”ח בערך, ואני חייב להודות שאני לא מבין למה בכלל יש הבדלים. מיקרוסופט לא מפקחים על המחירים של התוכנות שלהם? בכל מקרה, אופיר לא ממליץ על ויסטה כי היא כבדה מדי, והציע שאני אשאר עם XP. אני נוטה להסכים איתו. אין סיבה לקנות את ויסטה כרגע, בטח שלא במחיר כזה, ובטח לא כש-windows 7 מעבר לפינה.
 
אגב, בלי קשר למפרט שלי, בסוף השיחה אופיר הפנה את תשומת לבי לערימה של רכיבים שנמצאה ממש מאחורי. לא שמתי לב אליה, כי היא השתלבה בין שאר המארזים והרכיבים שהיו על הרצפה בחנות (סוף היום, מארזים מורכבים מתחילים לצאת מהמעבדה לקראת משלוח ללקוחות). היו שם מארז ענק, זוג כרטיסי 4870X2 עדיין באריזתם המקורית, מאווררים, כוננים וכו’. מסתבר שמדובר ברכיבים שייכנסו כולם למחשב בשווי כ-27,000 ש“ח, שאמור להיות מורכב ברגע שאחרון הלקוחות (שזה אני) יעזוב את החנות, ומיועד ללקוח שיש ללו כנראה יותר מדי זמן וכסף על הידיים (ואני שונא אותו באופן רשמי).

כשמולי עומד מחשב שהמעבד שלו (QX9770) עולה יותר מכל המחשב העתידי שלי, קיבלתי קצת פרופורציה בקשר למיקומו של הבייבי שלי על הציר, כמו גם הגדרה מחודשת למושג “מפלצת“.


בסופו של דבר, אני מסמן את הביקור ב”גולדטופ” כהצלחה. הוא הצליח למחוק את החוויה המשותפת משתי החנויות הקודמות שביקרתי בהן, הראה לי שעדיין יש מוכרים שמבינים מה שהם עושים, והיווה פתיח מצויין להמשך הערב, שעליו יסופר בפוסטים הבאים.
 
בפרקים הקודמים:
עידן קונה מחשב - KSP
עידן קונה מחשב - אייבורי

הקטע פורסם במקור בבלוג "העולם על פי אינטל", ומובא תחת רשיון שיתוף CC by
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by