ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבלוגר העיראקי בחיים (בינתיים) 

הבלוגר העיראקי בחיים (בינתיים)

 
 
עידו קינן

אחרי יומיים שלא עדכן את הבלוג, חזר סאלאם פאקס ובפיו הסבר: הרשת נפלה; כתב ה-CNN בעיראק, לעומתו, קיבל הוראה מהבוסים להפסיק לפרסם בלוג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השלום לסאלאם פאקס?
 השלום לסאלאם פאקס?   
החשש לגורלו של סאלאם פּאקס, הסלב-בלוגר העיראקי, התפוגג אתמול, כשזה חזר לכתוב אחרי יומיים של דממת אלחוט. פאקס התנצל והסביר שלא היתה לו גישה לאינטרנט. בהיפוך תפקידים אירוני, צונזר דווקא בלוגר אמריקאי שמדווח מעיראק, כתב ה-CNN קווין סייטס. הבוסים שלו לא היו מרוצים מהעניין והורו לו להפסיק לעדכן, או שהוא יצטרך לחזור לארה"ב בטרמפים.

"ייתכן מאוד שהחיבוריות לרשת היא הקורבן הבא של ההכנות למלחמה. ייתכן כי כבר עכשיו נחסמה היכולת של סאלם להמשיך ולתקשר עם העולם הרחב", כתב צביקה בשור בניוזלטר חיים ברשת. "אולי סאלם יהיה אחד מהקורבנות האזרחיים של טוני בלייר. אולי אף פעם לא נדע מי הוא היה באמת. אלפי גולשים בעולם כולו מחזיקים אצבעות הלילה, רגע לפני שהטילים מתחילים לעוף לכל כיוון, שגם מחר יחזור אליהם סאלם פאקס, החבר הבגדדי הרחוק שלהם, ויספר להם עוד על החיים שלו".
 
 
"ביומיים האחרונים לא היתה לנו גישה לאינטרנט", כתב אתמול פאקס. "חשבתי שזהו זה, והתחלתי במה שחבר מכנה 'pblog', מה שתראו זה מה שהיה אמור להיות הרשומות עבור ה-22 וה-23 [במרץ – ע"ק]". הרשומה האחרונה של פאקס לפני ניתוק האינטרנט פורסמה ביום שישי ה-21 בחודש, מספר שעות לפני תחילת מתקפת מטוסי ה-B52 של בריטניה וארה"ב. למרבה האירוניה, היא עסקה בשאלת זהותו של פאקס (שם בדוי; "סאלאם" ו"פּאקס" משמעותם "שלום" בערבית ובלטינית, בהתאמה).

"בבקשה תפסיקו לשלוח לי אימיילים ולשאול אם אני אמיתי, לא מאמינים? אז אל תקראו את זה. אני לא מזימת התעמולה של אף אחד, ובכן חוץ משל עצמי", הפציר פאקס בקוראיו, אחרי שידידתו, הבלוגרית דיאן, סיפרה לו שקיבלה פניה מפול בוטאן, בלוגר וכתב טכנולוגיה, שמנסה לברר אם פאקס הוא אותנטי או מתיחה (בוטאן, אגב, נוטה להאמין שמדובר בעיראקי אסלי).
 

חייל, סתום ת'פה!

בשבילי, הכוכב זה אתה. הבלוג של סייטס
 בשבילי, הכוכב זה אתה. הבלוג של סייטס   
קווין סייטס נשלח לעיראק על ידי ה-CNN, והוא מדווח משם על התקדמות המלחמה. במקביל, החל בתחילת מרץ לפרסם סיפורים וצילומים מהמקום בבלוג שלו. "טוב להיות בבלוגיה", כתב מוקדם יותר החודש. "תראו את כל האנשים שמגיבים [...] החוויה הזאת באמת גרמה לי לחשוב מחדש על הדעות הדי אורתודוקסיות שלי על הגעה לאנשים דרך אמצעי התקשורת ההמוניים. כתיבת בלוג היא כלי נהדר, עם פוטנציאל מדהים. המשוב שקוראים כותבים לי מדרבן אותי לספק את כל מה שאני יכול עבור כל האנשים שרעבים למידע מיד ראשונה".
 
 
קווין סייטס, רק ב-CNN (מתוך אתר ה-CNN)
 קווין סייטס, רק ב-CNN (מתוך אתר ה-CNN)   
אבל ביום שישי, מישהו ב-CNN שפך עליו דלי של מים קרים. "משעה את הבלוג, לעת עתה", כתב סייטס ברשומה האחרונה והסביר: "התבקשתי להשעות את ניהול בלוג המלחמה שלי לזמן מה". כמו פאקס, גם הוא ממשיך לכתוב רשומות, שייתכן שיתפרסמו מתישהו: "אני לא רוצה לאכזב אתכם – אני ממשיך לתעד את אירועי חוויות המלחמה שלי, כמו שתמיד עשיתי, ומקווה להגיע לסיכום עם CNN בעתיד הקרוב כדי לעשותן זמינות לכם באיזושהי צורה, אולי באתר זה".

יכול להיות של-CNN נמאס שהכתב שלהם, על חשבון ההוצאות שלהם, מפרסם ידיעות מעיראק באתר שאיננו CNN.com (ולעיתים אפילו מפרסם באתרו ידיעות שכבר פורסמו באתר CNN); ייתכן שהם לא מרוצים מחשיפת אחורי הקלעים של עבודתם, דבר שסייטס עשה לא פעם בבלוגו (דיווח על פאשלה של CNN וביקורת על ראיון "בלעדי" שהוענק לה, למשל); ואולי זה קשור איכשהו להערה, שהכניס עורך ב-CNN בסוף אחת מכתבותיו של סייטס: "מדיניות CNN היא לא לדווח על מידע שמסכן את בטחון הכוחות בשטח".
 
מי שמתגעגע לרון בן-ישיים של הבלוגיה, יכול בינתיים להיכנס לבלוג "בחזרה לעיראק 2.0" שפתח העיתונאי העצמאי כריסטופר אולבריטון. אולבריטון, אגב, דיווח אתמול כי "סאלאם בחיים", וסיפר כי יצר איתו קשר וביקש לראיינו, "זאת בהנחה שאצליח להגיע לבגדד, כמובן".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by