ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ממה אתם מפחדים? 
 
 מהפכני ה-DVD   
 
עידן זיירמן, גיימר

חברות משחקי המחשב לא רוצות לעבור למשחקים המוקלטים על דיסק DVD. אבל עידן זיירמן חושב שהמהפכה כבר התחילה, ועכשיו כבר אי אפשר לעצור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע נחשפה ברשת האינטרנט ידיעה המאשרת סופית כי משחק המחשב Metal Gear Solid 2: Substance, גרסת המחשב האישי לאחד ממשחקי הוידאו הטובים ביותר אי פעם, יופץ לחנויות בפורמט DVD בלבד.

כן, שמעתם נכון. כל אותם האנשים שיש להם כונן CD-ROM בלבד על המחשב לא יוכלו לשחק במשחק החדש.

חברות ההפצה הגדולות בתעשייה, חושבות שחברת קונאמי, מפיצת המשחק, עושה הפעם טעות מרה. לדעת חברות ענק אלו, קונאמי היתה יכולה, באותה המידה, לזרוק את כל עותקי המשחק החדש מגשר גבוה. אין סיכוי שהדבר הזה ימכור. אף אחד לא קונה משחקי מחשב על DVD. השוק הזה מת. מיותר. לא קיים. יהיה טוב הרבה יותר אם הם ימשיכו למכור משחקים שמגיעים על שלושה, ארבעה או חמישה דיסקים.

כל המפיצים הללו, טועים.


אין רצון להתקדם

חברות ההפצה הגדולות במחשב האישי הן האחראיות הבלעדיות למחדל ה- DVD. בעוד שחברינו בעלי קונסולות המשחק נהנים ממשחקים המגיעים על DVD כדבר שבשגרה מזה מספר שנים, מפיצי המשחקים על המחשב האישי מסתפקים בהפצת 'גרסאות DVD מיוחדות' של משחקים מרובי-דיסקים כמו Baldur’s Gate על בסיס חד שנתי.

התוצאה הישירה של חוסר רצון זה להתקדם, היא פגיעה באיכות משחקי המחשב. משחקים כמו 'אנריל טורנמנט 2003', אשר מגיעים על פני שלושה דיסקים ותופסים כמה ג'יגה טובים על הכונן הקשיח, הפכו לדבר שבשגרה. משחקים מגיעים בממדים יותר ויותר מפלצתיים, והמדיה בה בוחרים מפיצי המשחקים להשתמש, אותו הדיסק הפשוט במשקל נוצה של כ- 700 מגהבייט, מגבילה משמעותית את יכולותיהם על המחשב האישי.

קחו לדוגמה, את ההמרה של משחק הקונסולות הפופולרי 'טוני הוק 3' אל המחשב האישי. אין לי ספק כי מעריצי הסדרה הופתעו בוודאי לגלות, כי על מנת לחסוך במקום על גבי הדיסק הקטינו המפתחים את כל הסרטונים במשחק לגודל של בול ממוצע. למי אכפת אם הסרטונים נראים כמו התוכניות שנקלטות בלווין של Yes בשעת סופת שלגים? העיקר שההמרה מתפקדת כשורה, ויושבת לה בנוחות על דיסק בודד.

ומה התירוץ של אותם המפיצים? רווחים, כמובן. כונני DVD, לטענתם, אינם נפוצים מספיק. הם מעונינים להפיץ משחקים אשר פונים לקהל הרחב, על מנת להרוויח כמות גדולה ככל הניתן של מזומנים. לשם כך, הם נאלצים להעלות את המוצר הנבחר שלהם על דיסק CD-ROM פשוט.

לדחוף ולהשען

כל זה היה פחות מרגיז, אולי, אם טענה זו לא היתה קשקוש מוחלט. משחקים התחילו לעלות על גבי דיסקים לפני שכונן ה- CD זכה לתפוצה רחבה. לפני מספר שנים, המשחקים אשר הופצו על גבי דיסקים היוו בעצמם את הסיבה לקנות כונן כזה. אבל משום מה, מפיצי המשחקים חוששים. לדעתם, אין מספיק שחקנים אשר יסכימו לשדרג את המחשב שלהם עם פיסת חומרה חדשה, עבור ההזדמנות לשחק בכותר נכסף כמו אנריל טורנמנט 2003 באיכות גבוהה יותר.

ובכן, הנה מבזק חדשות קטן לחברות ההפצה באשר הן: שחקנים היו משדרגים את החומרה שלהם על מנת לשחק בכותר כמו אנריל טורנמנט 2003 באופן סביר יותר. הפצת המשחק על DVD לא הייתה פוגמת במכירות יותר, למשל, מדרישת המשחק לכרטיס מסך עוצמתי במיוחד על מנת שהוא יוכל לפעול בצורה נורמלית.

למעשה, המצב בתעשייה כרגע מתאים הרבה יותר לתחילת המעבר למשחקים מבוססי-DVD משהיה מתאים למעבר למשחקים מבוססי CD-ROM לפני מספר שנים. מחיר כונן DVD אינו יקר במיוחד מזה של כונן CD-ROM או משחק מחשב ממוצע, והוא זול פי כמה וכמה מזה של, למשל, כרטיס מסך מהדור הנוכחי. תעשיית סרטי ה- DVD גדלה בממדי ענק, ובכך מעניקה עוד סיבות לאנשים להחזיק קורא DVD נוסף בבית. ויותר מהכל: הפצת משחקים על פורמט DVD תהפוך את המרת המשחקים מהקונסולות השונות לעסק פשוט וקל בהרבה.

אז הגיע הזמן להפסיק עם התירוצים. הגיע הזמן להפסיק להפיץ, מתוך ניסיון לעשות חסד עם שחקני המחשב האישי, 'גרסאות מיוחדות' של משחקים כבדים, אחת לכמה שנים. הפיצו את Metal Gear Solid 2 רק על DVD. הפיצו את Halo רק על DVD. הפיצו את Doom 3 רק על DVD. תדחפו בכוח את הפורמט החדש לתוך התעשייה, ואז השענו לאחור וצפו כיצד היא פורחת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by