ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
משטרת הפוטושופ 
משטרת הפוטושופ מחפשת את אח"י נדקר 
 
 הרחוב הנעלם בנתניה, לפי הטענות (יוצר התמונה לא ידוע)   
משטרת הפוטושופ |
 
דורון פישלר

האמנם יש בנתניה רחוב בשם "אח"י נדקר"? ומה הבעיה עם צורת הכיכרות בפתח תקוה? משטרת הפוטושופ משוטטת ברחובות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האזרחית א' לא פנתה למשטרה כשהיא פירוורדה לנו את התמונה הזאת. היא רק העבירה לנו משהו מצחיק כזה כמו שכולם עושים. אבל אנחנו קפצנו מיד לפעולה: היה ברור שהשלט של רחוב "אח"י נדקר", שצולם, על פי כותרת המייל, "בנתניה........!" הוא עבודה למשטרת הפוטושופ.

כמובן, לא ממש חשדנו שיש רחוב כזה, "אח"י נדקר". אפילו לא בנתניה. ברור שמישהו יצר את השלט בתור בדיחה, בין אם בפוטושופ או בציור הנ' הנוספת על שלט אמיתי. אבל אם זאת יצירת פוטושופ, היא אמינה באופן בלתי רגיל.
 
"רחוב אח"י נדקר" בתמונה המקורית, כפי שנשלחה במיילים. יוצר התמונה לא ידוע
 "רחוב אח"י נדקר" בתמונה המקורית, כפי שנשלחה במיילים. יוצר התמונה לא ידוע 
 
 
קודם כל, הגודל שלה: הגודל המקורי של התמונה שמופץ במיילים הוא 2592x1944 פיקסלים – או במצלמתית, חמישה מגה-פיקסל. זה גודל תמונה סטנדרטי במצלמות רבות, מה שנותן את ההרגשה כאילו התמונה הגיעה ישר מתוך המצלמה. וכמובן, ככל שהתמונה גדולה ומפורטת יותר, כך קשה יותר לזייף אותה. שנית, זה פשוט נראה אמיתי - הפונטים בשלט זהים לפונטים המוכרים משלטי הרחובות, הפרספקטיבה נכונה, הצל שמוטל על השלט – כולם נראים אמיתיים. היינו קרובים מאוד להשתכנע שהשלט הזה, גם אם הוא לא מציין רחוב אמיתי, קיים במציאות.
 
משטרת הפוטושופ מדקדקת בקוצו של ק' (עיבוד תמונה: דורון פישלר)
 משטרת הפוטושופ מדקדקת בקוצו של ק' (עיבוד תמונה: דורון פישלר)   
רק בדיקה מדוקדקת עוד יותר העלתה שתי תקלות קטנות בתמונה. האחת: הצבע של השלט, מלבד החלק שלו שנמצא בצל, אחיד לחלוטין. אין אפילו שמץ של הבדל בגוון של צד אחד של השלט והצד השני. אחידות מוחלטת היא דבר שלא קורה בטבע. במציאות, שלט רחוב שסופג את פיח המכוניות היה צובר מידה כלשהי של לכלוך, היה מתעקם טיפה, אור השמש היה מוחזר מחלק אחד שלו טיפה יותר מהשני – וכל אלה היו גורמים להבדלים, לא גדולים אבל קיימים, בגוונים בין החלקים השונים של השלט. הסימן השני היא שלפוטושופיסט המוכשר התחלק טיפה השפיץ של האות ק'.

חוץ מזה, על פי נתוני הקובץ – נתונים טקסטואליים שמוחבאים בתוך כל קובץ תמונה פוטושופי - הוא נוצר ב-29.10.2008, בשעה 11:35, בפוטושופ CS3 על מחשב מקינטוש. נכון, היינו יכולים ללכת מראש ישר לנתוני הקובץ ולחסוך לעצמנו עבודה, אבל מה מעניין בזה?
 
 

אחי, איפה אתה?

מה שנשאר כדי לסגור את הקייס היה למצוא לאן השלט הזה שייך באמת. המחשבה הראשונה שלנו היתה, כמובן, שמדובר בשיבוש של שלט קיים של רחוב אח"י דקר. אלא מה, יש שישה רחובות בשם "אח"י דקר" בערים שונות בארץ. שנחרוש את כולם בחיפוש אחרי השלט החמקמק? מה פתאום. במקום זה, בדקנו שוב איזה פרטים אפשר לחלץ מהתמונה. אפשר לראות בה חלק משלט הרחוב המצטלב עם "אח"י נדקר". השם המלא שלו לא נראה, אבל הוא נגמר ב-"סון" או "שון". שלפנו את גוגל מפות ו-ymap (אחרי שוידאנו שפארק הקיריה עדיין במקומו. כן, הוא עוד שם, אבסורדי כתמיד) ועברנו במבט מלמעלה על כל רחובות אח"י דקר בארץ. התוצאות: אף אחד מהם לא נפגש עם אף רחוב "...ון". בעיה.

אבל רגע. יש עוד טקסט בשלט: לא רק בעברית ובאנגלית אלא גם בערבית. אנחנו לא זוכרים המון משעורי ערבית, אבל לפי מה שאנחנו כן זוכרים ידענו שהאותיות האחרונות בכתובת הערבית הן "קר", מה שהתאים לשם הרחוב המפוברק. אבל אחרי שהדרכים האחרות לא הובילו לשום מקום, החלטנו לפענח את שאר השם, והתברר שהפתרון בעצם היה לנו מול העיניים כל הזמן: הכתובת בערבית בשלט היא לא "אח"י נדקר" ואפילו לא "אח"י דקר", אלא פשוט "פינסקר".

מכאן הדרך לפתרון היתה פשוטה: השלט הזה צולם למעשה בפינת הרחובות פינסקר ובילינסון, ליד כיכר דיזנגוף בת"א. וכדי להביא הוכחה חד משמעית, שלחנו לשם את הצלם המשטרתי כדי לצלם את השלט המקורי.
 
השלט המקורי
 השלט המקורי   צילום: דורון פישלר 
 

?Sliha, Eich magi'im leRehov Sumsum

אגב: עוד ראיה ברורה לכך שמדובר בפוטושופ היא שבשלט אחד בתמונה מתורגמת המילה "רחוב" לאנגלית כ"Rehov" ובשלט השני ל-"St.". אמנם יש מקומות בארץ שבהם השלטים אומרים "Rehov", כאילו שהמילה הזאת תאמר משהו לדוברי האנגלית שבינינו, אבל לא מתקבל על הדעת שאותה המילה תתורגם בשתי דרכים שונות על שני שלטים שנתלו על אותו עמוד על ידי אותה עיריה. כלומר, ככה חשבנו. אבל אז התברר שככה זה בדיוק גם במציאות. האבסורדיות של השלטים בארץ לפעמים מתעלה על כל פוטושופ.
 

משטרת הפוטושופ מבקשת את עזרת הציבור

עכשיו יש לנו שאלה אליכם: איפה הייתם ב-29 באוקטובר, בשעה 11:35? אם באותו זמן עסקתם בפיברוק השלט "אח"י נדקר" על מחשב המק שלכם, או אם אתם יודעים מי עשה את זה, נשמח לשמוע. יהיה נחמד לשם שינוי לגלות מי בדיוק עומד מאחורי פשעי-הפוטושופ שאנחנו מפענחים. העבריין לא צפוי לעונש חמור במיוחד.
 

חגיגות בכיכר

האזרחית א', אחרי ששמעה על עבודת הבילוש שלנו, לא הכירה תודה, ובמקום זה טענה בתוקף שאנחנו פסיכים אם טרחנו כל כך הרבה בשביל התמונה המטופשת הזאת. רגע אחר כך היא פירוורדה לנו עוד תמונה, עם צחקוק מרושע: "ומה אתם אומרים על זה?".
 
שלט בפתח תקוה
 שלט בפתח תקוה   צילום: לא ידוע 
 
"מה, זה אפילו לא נראה אמיתי" – חככנו ידיים בהנאה והתכוננו לעוד לילה של בילוש מהנה. ובתוך שתי דקות של גיגול גילינו שהשלט הזה אמיתי לחלוטין, אכן נמצא בפתח תקוה ובידיעתה של העיריה (הסברה היא שזו עבודתו של קופירייטר, שרצה להביא לידיעת הציבור את קיומו של מוקד 106). אפילו ב"הצינור" בערוץ 10 כבר הרימו טלפון למוקד 106 כדי להתלונן על הכיכר שאינה עגולה מספיק. איזה מאכזב.
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by