ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המחשב הרגיש 
 
 
מערכת חיים ברשת

עצוב לך? רע לך? – בעתיד יוכל המחשב לזהות את מצב הרוח שלנו ולהגיב בהתאם. רק אל תצפו שהוא יכין לכם קפה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגעת הביתה עצבנית אחרי עוד יום מפרך במשרד? מדוכא כי לא הצלחת לעבור בחינה? בעתיד, כך מקווים חוקרי מחשבים בריטים, תיגשו למחשב והוא כבר ידע איך לנחם אתכם.
מחשבים בעלי יכולת לזהות ולהבין מצבי רוח אנושיים, מתקרבים, כך נראה, צעד אחד קדימה.

אוניברסיטת ברונל שבלונדון פתחה פרוייקט מחקר תלת-שנתי הבא לחקור את טכנולוגיית זיהוי הרגשות, דבר היכול להוביל לאינטראקציה ידידותית הרבה יותר בין האדם למחשב בעתיד. דווח של ה-BBC.

צוות המחקר מנהל שורה של ניסויים שמטרתם לאמוד ולהעריך את התגובות הרגשיות של אנשים למחשבים ולבדוק כיצד מגיבים אנשים אם המחשב מגיב למצבי הרוח שלהם.

מחשבים כבר מסוגלים לזהות רגשות בסיסיים של בני אדם מתוך תמונות, אולם צוות המחקר מודה כי הטכנולוגיה לזיהוי רגשות מורכבים מפנים אמיתיים ולא מתמונה, היא עדיין במרחק שנות מחקר מאתנו.

דר' קייט הון, מנהלת המחקר בפרוייקט, אמרה כי ניתן "לאלף" מחשבים להגיב למספר רמזים, בדיוק באותה צורה שבה בני אדם יודעים לקרוא האחד את השני. "באופן טבעי אנו משתמשים במספר רמזים חזותיים ושמיעתיים על מנת לזהות מצבים רגשיים אצל אנשים אחרים. הבעות הפנים הן חשובות במיוחד בתקשורת הרגשית", אמרה הון.


מערכת סטריאו רגשנית

אולם ללמד מחשב להגיב לאינדיקטורים לרגשות כגון פחד, עצבות או זעם, לא עומדת להיות משימה קלה כלל. אחד המכשולים הגדולים הוא האופי האינדיבידואלי של הבעת הפנים האנושית. "בדיוק כמו שמאפייני הדיבור משתנים מאדם לאדם, כך גם המאפיינים של התגובה הרגשית", אמרה דר' הון.

יישום אפשרי למחשב רגיש שכזה יכול להיות תוכנה ללימוד פרטי, בה המורה הממוחשב מספיק רגיש לזהות האם התלמיד האנושי הבין את החומר הנלמד, ולהעריך על פי זה את רמת הלימוד הנדרשת.

יישומים נוספים יכולים להיות מערכת סטריאו שיכולה לבחור את המוזיקה המתאימה בהתחשב במצב רוחו של המאזין ומשחקי מחשב שיודעים להשתנות בהתאם לתגובות הרגשיות של השחקן.

ואולי השימוש החשוב ויעיל מכולם למשתמשי מחשב מתוסכלים וכועסים עשוי להיות דווקא מרכז תמיכה ממוחשב, שבו יוכל המשתמש האנושי למצוא מזור לבעיות המחשב המפונק והבעייתי שלו, דווקא בחיקו המפנק של מחשב אחר, כזה שיבין אותו טוב יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by