ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
משטרת הפוטושופ 
משטרת הפוטושופ והאח הגדול האמיתי 
 
 קים ז`ונג איל בתמונה המזויפת(?)    צילום: רויטרס    
משטרת הפוטושופ |
 
דורון פישלר

האם שליט צפון קוריאה, קים ז'ונג איל, חי או מת? מקורות זרים טוענים שהתמונות החדשות שלו מזויפות. משטרת הפוטושופ לא משתכנעת, ופותחת חקירה משל עצמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אולי ראיתם כבר את הסיפור הזה במקומות אחרים. אולי אתם חושבים שאתם יודעים איך הוא נגמר. זאת כנראה הסוגיה החשובה ביותר שמשטרת הפוטושופ נדרשה לחקור עד היום: קים ז'ונג איל, הרודן מצפון-קוריאה, חי או מת?
 

קים מלך קוריאה חי חי וקיים

 
קים ז'ונג איל שולט במדינה שהיא הכי 1984 שיש ל-2008 להציע. הוא האח הגדול האמיתי: המדינה זה הוא, הוא שולט בכל וכולם מעריצים אותו, כי ככה אמרו להם, ואוי למי שלא יציית. אבל בחודשים האחרונים הוא נעדר. קים לא נראה בציבור מאז הקיץ, ובעקבות זאת פשטו שמועות ודיווחים לפיהן הוא סבל משבץ ובעקבות זאת הוא מאושפז, נטול יכולת ללכת או לדבר, או אולי אפילו מת. כיוון שצפון קוריאה בהנהגת קים ניתקה את עצמה באופן כל כך יעיל משאר העולם, קשה לדעת מה נכון ומה לא. באופן רשמי, המדינה טוענת שקים חי ובריא כשור, ורק היה קצת עסוק לאחרונה.

כדי להזים אחת ולתמיד את השמועות המגוחכות על בריאותו הרופפת של המנהיג האהוב, פרסמה צפון קוריאה השבוע שתי תמונות של קים ז'ונג איל כשהוא עומד, חי ובריא, לצד שתי קבוצות של חיילים מצבא המדינה. אלא שהתמונות האלה העלו מיד חשד. עוד לפני שאנחנו הספקנו לחקור אותן, שוטרי-פוטושופ במקומות אחרים בעולם (ב-BBC, למשל) כבר הצביעו על מה שנראה כמו פאשלת פוטושופ: קו שחור שעובר לאורכה של הבמה שעליה עומדים החיילים בתמונה. אבל הקו השחור הזה נעלם, משום מה, במרכז הבמה, בין קים ז'ונג איל לבין שני האנשים שעומדים מצדדיו. מסקנה: זיוף.
 
קים ז'ונג איל וכמה מחייליו הנאמנים, טייק 1
 קים ז'ונג איל וכמה מחייליו הנאמנים, טייק 1   צילום: רויטרס 
 
לא השתכנענו.

שלא תבינו לא נכון, ההעלמות של הקו השחור הזה בהחלט תמוהה. אבל לא כל מה שנראה מוזר הוא פוטושופ. במקרה הזה, איזו סיבה יש לפוטושופיסט להעלים את הקו? אם גזרו את תמונתו של קים ז'ונג איל מתמונה אחת והדביקו אותה בתמונה אחרת, הקו שנמצא ברקע לא היה מפריע, ולא היתה שום סיבה למחוק אותו. ההדבקה (אם היתה כזו) התבצעה באופן אמין מבחינות אחרות: הצל שמטיל ראשו של קים על גבי החייל שמאחוריו, למשל, נראה אמין. מוזר שמישהו יטרח ויעבד את הפרטים הקטנים, ואז ייפול בגלל קו.

אז החלטנו לא לסמוך על ה-BBC, ולבדוק את העניינים בעצמנו. לקחנו את התמונות ובדקנו אותן מקרוב, ומצאנו כמה דברים משונים.
 
קים ז'ונג איל וחייליו העצבניים, טייק 2
 קים ז'ונג איל וחייליו העצבניים, טייק 2   צילום: רויטרס 
 
 

שקר, יש לו מכנסיים

כאמור, צפון קוריאה פרסמה שתי תמונות. מובן מאליו ששתי התמונות צולמו בשני מקומות שונים, על פי הרקע. הנוכחים עומדים על שתי במות שונות (הן לא באותו גודל, ומספר השורות בהן שונה). ובכל זאת הן מאוד דומות: שתיהן צולמו, כך נראה, כמעט בדיוק באותה השעה ביום ובאותה זוית ביחס לשמש, כיוון שהצללים שמטילים החיילים בשתי התמונות דומים מאוד, בכיוונם ובאורכם. צירוף מקרים? ייתכן בהחלט. אבל זה חשוד.
 
השוואה בין קים 1 וקים 2.
 השוואה בין קים 1 וקים 2.    
דבר אחד הרבה יותר חשוד: קים עצמו. בשתי התמונות הוא לובש את אותו המעיל – וזה בסדר, אולי הוא אוהב את המעיל הזה. אבל לא רק המעיל זהה, אלא גם הקפלים בו. תסתכלו רגע על הבגדים שאתם לובשים ברגע זה: כל תנועת יד, אפילו קטנה, גורמת ל"גלים" בבד, ומשנה את צורת הקפלים בבגדים. גם אם מאוד תנסו, תתקשו לשחזר במדויק את צורת הקפלים שהיתה בחולצה שלכם לפני דקה.

אבל הקפלים במעיל בשתי התמונות של קים ז'ונג איל כמעט זהים. לא לגמרי – אבל כמעט. תנוחת צווארון המעיל והשרוכים שלו זהה; מתחתיו אפשר לראות חלק מצווארון החולצה שלובש קים מתחת למעיל, כשהוא מקופל - הוא נראה בצד ימין (שלנו), אבל לא בצד שמאל. כך בשתי התמונות. שרוול יד שמאל שלו נראה כמעט זהה לחלוטין בשתי התמונות, בעוד יד ימין נמצאת קצת יותר בצל בתמונה אחת מאשר באחרת. (דווקא הפנים של קים נראות, משום מה, שונה בשתי התמונות). הדרך היחידה לצלם שתי תמונות כל כך דומות זו לזו – בהנחה שהאדם בתמונה באמת חי, נושם וזז מדי פעם - היא לצלם אותן בזו אחר זו, כמעט מיד. מה שכמובן לא כל כך מסתדר עם העובדה ששתי התמונות צולמו, כביכול, בשני מקומות שונים. וזה לא מסתדר עם עוד משהו: המכנסיים.

המכנסיים שקים לובש בתמונה אחת שונות בבירור, וארוכות יותר, מאלה שהוא לובש בתמונה השניה. כלומר, אם נאמין ששתי התמונות האלה אמיתיות, משמעות הדבר היא שקים הצטלם לתמונה עם קבוצה אחת של חיילים, ואז, בזריזות, החליף מכנסיים משום מה ומיהר להצטלם עם הקבוצה השניה – כל זה, בלי לפשוט את המעיל ובלי להזיז אף שריר מתחתיו, בכדי לשמור על הקפלים שבו במדויק באותו המצב שהיו בתמונה הקודמת.
 
וזה, יותר מאיזה קו שחור שנמצא או לא נמצא, פשוט לא יכול להיות.

המסקנה שלנו: כן, התמונות האלה מזויפות. שתי התמונות של קבוצות החיילים צולמו בנפרד, כשאדם כלשהו עומד במרכז הקבוצה בתפקיד קים. ממלא-המקום – בין אם מדובר באותו אדם בשתי התמונות, או בשני אנשים שונים – לבש מכנסיים שונות בכל אחת מהתמונות. מאוחר יותר, שתי תמונות של ז'ונג איל, מהמעיל ומעלה, שצולמו שתיהן באותו מקום ובהפרש של שניות בודדות, הושתלו בתוך התמונות של החיילים, על גבו של ממלא-המקום - שרק פלג גופו התחתון נראה בתמונה. שתי תמונות החיילים הועמדו מראש בדקדקנות באופן כזה שזוית השמש, ולפיכך הצללים, יתאימו לתמונות של ז'ונג איל ולא ייצרו אי-התאמה בכיוונם של הצללים – כיוון שגם הקוריאנים יודעים ששוטרי-פוטושופ עומדים לבדוק את התמונות שלהם.

ובתוך כל זה, לאן נעלם הקו השחור ההוא? תהרגו אותנו אם אנחנו יודעים.
 

כשהאמת משקרת

עוד שאלה שלא קיבלנו עליה תשובה טובה היא למה לקוריאנים לטרוח לזייף תמונות, כשלקים ז'ונג איל יש ממילא – כך מדווח – הרבה כפילים. חוץ מזה, אין תאריכים על התמונות; היה אפשר לשלוף תמונה או שתיים שלא פורסמו עדיין מהארכיון, ולטעון שהן צולמו אתמול. מי היה יודע?

דבר אחד בטוח: אף אחד לא משקר אם אין לו מה להסתיר. וכיוון שברור מה יש לממשל הצפון-קוריאני להסתיר, העובדה שהם טרחו לפרסם תמונות מזויפות מוכיחה בדיוק את ההיפך ממה שהם ניסו להוכיח: השמועות נכונות, וקים ז'ונג איל באמת לא בריא מספיק בשביל לעמוד בפני עצמו בפני חיילים. נכון שלא ציפיתם מהחקירה שלנו להגיע למסקנות כל כך מרחיקות לכת?

בואו נראה, עד היום טיפלנו כבר באיראן ובסין, ועכשיו גם בצפון קוריאה. יש סיבה לכך שדווקא המדינות האלה נתפסות בשקרי פוטושופ: ככה זה במשטרים טוטאליטריים. במדינות כאלה, האמת היא מה שהשליט אומר שהיא. בדמוקרטיה, צריך לדעת לשקר הרבה יותר טוב.
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by