ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
גיימינג ללא גיימרים 
0XP: איך לבחור קונסולה 
 
 זיכרו, לעולם לא לפרגן לקונסולה המתחרה (עיבוד מחשב: דורון פישלר)   
גיימינג ללא גיימרים |
 
דורון פישלר

קונסולה היא כמו קבוצת כדורגל: אתה נשבע אמונים לנצח לזו שאתה אוהד, ומקלל את האמ-אמא של האחרות. מדור הגיימינג לאנשים שאין להם מושג בגיימינג

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נניח שהתלבטתם אם לקנות מחשב או קונסולה למשחקים, והחלטתם על קונסולה. מיד צצה דילמה חדשה: איזו קונסולה לקנות. דבר חשוב שאתם צריכים לדעת לפני שאתם מחליטים:
 

קונסולות הן כמו קבוצות כדורגל

 
הקשר בין הגיימר לבין קונסולתו הוא כמו הקשר בין אוהד לבין קבוצת הכדורגל שלו: נאמנות חסרת פשרות, אמיצה וחסרת כל הגיון. גיימרים יגנו בחרוף נפש על הקונסולה שלהם, ישבחו אותה, יעלו לה זבחים, ישמיעו נימוקים מפורטים למה היא-היא הקונסולה השולטת מכולן, בזמן שהם מקללים את הקונסולה המתחרה ומשמיצים אותה ואת האידיוטים שמשחקים בה. הם היו אפילו יוצאים בלילה לרסס "הפועל 360 לנצח" ו"לעולם לא תצעדי בדד בית"ר PS3" על הקירות, אם היו פחות חנונים.
 
יש לזה סיבה. קונסולות הן לא דבר זול, וגם המשחקים עבורן לא זולים במיוחד. משחקים לקונסולה אחת לא עובדים על האחרות. שוכני מרבית העשירונים לא יכולים להרשות לעצמם לקנות יותר מקונסולה אחת. רוב המשחקים אמנם יוצאים במקביל בגירסאות לשתי קונסולות או יותר (ולפעמים גם למחשב האישי), אבל לכל קונסולה יש גם משחקים הייחודיים רק לה. מכאן שהבחירה איזו קונסולה לקנות משמעותה בחירה בחלק אחד של עולם הגיימינג על פני חלק אחר שלו, וזוהי התחייבות ארוכת טווח. לכן, מי שהשקיע ממיטב כספו (או ממיטב כספי סבתא) בקנית קונסולה אחת, ישתדל מאוד לשכנע את כולם, ועוד יותר מזה – את עצמו, שהוא עשה את העיסקה הטובה ביותר האפשרית, ואין שום מצב בעולם שהוא יצא פראייר. אלה שקנו את הקונסולות האחרות – הם הפראיירים. הקונסולה שלא קנית היא תמיד קונסולה נחותה, והמשחקים הבלעדיים שלה ממילא דפוקים לגמרי.
 
 

הכותב לא מבין כלום

המדור הזה מיועד ללא-גיימרים, אבל נדמה לי שיש כמה גיימרים שקוראים אותו בכל זאת. תשמעו, אני יודע שהתאורים האלה של הקונסולות שטחיים. זה כדי שהכתבה הזאת תיגמר בשלב כלשהו. כדי לפרט את כל היתרונות, החסרונות והתכונות הייחודיות של כל קונסולה צריך ספר, לא כתבה, וגם אז יטענו שכל מה שכתוב בעמוד 354 הוא שטויות.
 
Xbox 360 ומאסטר צ'יף (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 Xbox 360 ומאסטר צ'יף (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 

Xbox 360

מחיר: בסביבות 2,000 שקל ומעלה. אפשר גם פחות, אם מתעקשים.
משחקי הדגל הבלעדיים: Halo, Gears of War

האקס-בוקס 360 של מיקרוסופט היתה הקונסולה הראשונה מהדור הנוכחי שיצאה לשוק, ב-2005, והיא הספיקה לצבור את ספרית המשחקים הגדולה ביותר מבינהן. יש לה כח מיחשוב וגרפיקה של מחשב לא רע בכלל, ככה שלהצמיד אותה לטלויזיה ברזולוציה סטנדרטית זה בזבוז משווע של כח מיחשוב. חוץ מלשחק משחקים, לאקס-בוקס יש את הרשת שנחשבת למשוכללת ביותר, Xbox Live.

בקיצור, בעלי אקס-בוקס 360 הם אנשים מאושרים, ויש רק דבר אחד שהם חרדים מפניו: טבעת המוות האדומה. ה-Red Ring of Death היא תופעה נפוצה מדי לכל הדעות, מין מחלה בלתי מוסברת שגורמת לקונסולות לחטוף התקף לב ולמות בלי סיבה נראית לעין. הנוהג המקובל במקרה כזה הוא שבוע של צום, אבל, לבישת שק ואפר ובמקרים קיצוניים באמת – קריאת ספר. הבעיה הזאת הפכה לנפוצה הרבה פחות (חוסלה סופית? ימים יגידו) בדגמים המאוחרים יותר של ה-360. האקס-בוקס לא מיובאת לארץ באופן רשמי (אם כי קל למצוא אותה בחנויות משחקים מקצועיות), ולכן לא חלה עליה בארץ אחריות של היצרן, ולכן הקניה היא סיכון מסוים.

את מי לשנוא: האוהדים של האקס-בוקס שונאים את הפלייסטיישן 3, כי היא ענקית ומכוערת ויקרה נורא, ואין לה כמעט משחקים בלעדיים. רק הומואים משחקים בפלייסטיישן 3 .
 
פלייסטיישן 3 וסוליד סנייק (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 פלייסטיישן 3 וסוליד סנייק (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 

Sony Playstation 3

מחיר: אלפיים וקצת יותר
משחקי הדגל הבלעדיים: Metal Gear Solid 4, Little Big Planet

הפלייסטיישן 3 (PS3, בקיצור) היא מפלצת גדולה ושחורה, מעוצבת כך שתשדר לעולם מסר, והמסר הוא: "יש לי פלייסטיישן 3 ולכם לא". מבחינת עוצמת מיחשוב, היא בעלת הביצועים הכי חזקים מבין כל הקונסולות – תיאורטית, לפחות. מעשית מעט מאוד משחקים, אם בכלל, מנצלים את העוצמה הזאת, וקשה להבדיל בין היכולות שלה לבין אלה של האקס-בוקס. הפלייסטיישן 3 היא גם היקרה ביותר מבין הקונסולות, וכמעט שאין לה משחקים בלעדיים – או, בעצם, לא היו לה, עד לא מזמן. כיוון שהיא יצאה שנה אחרי האקס-בוקס, מבחר המשחקים שלה פחות גדול, אבל בשנה האחרונה כמה מהמשחקים המדוברים ביותר בעולם היו שייכים ל-PS3 דווקא, וכמה נוספים מובטחים לשנה הבאה – כך שבתחום הזה היא הולכת וסוגרת את הפער. זאת הקונסולה היחידה שמיובאת לישראל באופן רשמי, מה שאמור להוות יתרון במקרה של תקלות, מענות וטענות. חוץ מזה, הפלייסטיישן 3 היא גם נגן בלו-ריי, כך שאם יש לכם טלויזית היי-דפינישן סוף סוף יהיה לכם איך להשוויץ איתה.

את מי לשנוא: האוהדים של הפלייסטיישן 3 מזלזלים ב-Wii, כי זאת קונסולה לילדים קטנים ואת מספר המשחקים שלה ששווים משהו אפשר לספור על אצבעות כף יד אחת. רק תינוקות משחקים ב-Wii.
 
Wii ומריו (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 Wii ומריו (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 

Wii

מחיר: 1,700 שקלים, בערך.
משחקי הדגל הבלעדיים: Super Mario Galaxy, The Legend of Zelda: Twilight princess, Super Smash bros. Brawl

ה-Wii (אומרים את זה "ווי". ה-i השניה היא לגיבוי, למקרה שהראשונה תתקלקל). היא לא רק הקונסולה עם השם הכי ביזארי אלא הקונסולה הכי יוצאת דופן בדור הנוכחי. מבחינה טכנית היא רחוקה מלהתחרות ב-360 או ב-PS3, הגרפיקה שהיא מציעה נחותה בהרבה, ובכל זאת היא נמכרת בכמויות גדולות הרבה יותר משתי האחרות, ולא רק משום שהיא הזולה מבינהן. ה-Wii מגיעה עם בקר שהוא גם חיישן-תנועה, משהו שמזהה את התנועות המשונות שאתם עושים מול הטלויזיה ומגיב בהתאם. כשמשחקים טניס ב-Wii, צריך ממש לעשות תנועות כאילו אתם מחזיקים מחבט ביד, ולא רק ללחוץ על כפתור ה-X. זה נורא מגניב, למשך ארבע דקות לפחות.

הווי נחשבת לקונסולה ללא-גיימרים, ויש בה יותר משחקים צבעוניים, עליזים וידידותיים ללילדים מבקונסלות אחרות, ופחות משחקים שבהם אנשים בשיריון היי-טק מנסרים חייזרים. הקונסולה הזאת קיימת כמעט ביקום נפרד מהאחרות: ספרית המשחקים שלה כוללת משחקים מעולים בודדים, כולם בלעדיים, והרבה מאוד משחקים גרועים. גם גירסאות לווי של משחקים שנחשבים למצוינים בקונסולות אחרות הן בדרך כלל נחותות.

את מי לשנוא: תומכי ה-Wii מתעבים את אנשי האקס-בוקס 360 וה-PS3 כאחד, וטוענים שהם טינאייג'רים מתלהבים מעצמם שכל מה שמעניין אותם זה משחקי יריות דביליים, ולא יודעים להעריך חדשנות, עיצוב ואמנותיות במשחקים. רק מפגרים משחקים באקס-בוקס.
 

הפסקה: בינתיים, בעולם האמיתי

במציאות, בניגוד לפנטזיות של הפאנבויז, אי אפשר לפסוק חד משמעית שאחת הקונסולות שווה יותר מהאחרות. בתכל'ס, מה שהכי חשוב הוא לא החומרה אלא המשחקים. ומכיוון שמשחקים הם עניין של טעם אישי, השאלה לאיזו קונסולה יש מבחר טוב יותר גם היא עניין של טעם. אבל זה נורא שיעור-חברה להגיד "כולם צודקים, כולם מיוחדים, אף אחד לא יותר טוב מהאחרים", אז נעזוב את המציאות ונחזור לשדה הקרב. יאללה מכות!
 
פלייסטיישן 2, בגודל טבעי. בערך
 פלייסטיישן 2, בגודל טבעי. בערך   צילום: יח"צ 
 

קונסולה זה פשוט. Not

בשבוע שעבר טענתי שאחד מיתרונות הקונסולות על המחשב האישי הוא שהן פשוטות להפעלה – מכניסים את המשחק, וזהו. שיקרתי. הקונסולות מהדור הנוכחי יודעות לעשות הרבה יותר מלשחק משחקים. הן יודעות להתחבר לרשת, להוריד משם דמואים או סרטונים (בחינם) או משחקים מלאים (בתשלום), להציג סרטי DVD או בלו-ריי, ולפעמים גם לתפקד כחוליה מקשרת בין המחשב שלכם לבין הטלויזיה, ולהקרין סרטים מתוכו על המסך הגדול. כל זה נורא מגניב, אבל המחיר שצריך לשלם על כך הוא הפעלה טיפה יותר מסובכת מלהכניס את הדיסק למכשיר. עדיין,הרבה יותר קל ללמוד להפעיל אותן מאשר להסתבך עם מחשב. אבל כל זה לא נכון לגבי קונסולות ישנות יותר, כמו, למשל,
 

Sony Playstation 2

מחיר: 800 שקל כזה
משחקי הדגל הבלעדיים: הסדרות God of War, Metal Gear Solid, Final Fantasy

הפלייסטיישן 2 היא ענתיקה. היא יצאה בשנת 2000, כך שאם אני מחשב נכון, זה יוצא לפני בערך מלאנת'לפים שנים. אלא מה, זה לא אומר שהיא הפסיקה לעבוד. כן, היא ישנה, ומשחקים חדשים כבר כמעט שלא יוצאים עבורה, אבל זה לא צריך להטריד אתכם נורא אם עוד לא סיימתם את כל 3,000 המשחקים הזמינים לקונסולה הזאת - מבחר גדול יותר מלכל קונסולה אחרת. נכון שהגרפיקה של המשחקים שלה לא משתווה לזאת של הקונסולות מהדור הנוכחי, ונכון שהבקרים לא אלחוטיים, ונכון שאין לה שירות הורדות לאינטרנט – אבל, אמרנו כבר, המשחקים זה מה שחשוב. בנוסף, בדיוק משום שהיא לא עדכנית, היא מכונת המשחקים הכי זולה, פצפונת, והכי פשוטה להפעלה שיש. בתור קונסולת ניסיון, למי שעדיין לא בטוח שהוא רוצה להיכנס לזה, היא אידיאלית: תנסו, אם תאהבו – תשתדרגו לקונסולה מתקדמת יותר.

את מי לשנוא: לא צריך לשנוא אף אחד. להחזיק פלייסטיישן 2 זה כמו לאהוד קבוצה מהליגה הלאומית - זה כל כך לא קשור לקרב על האליפות שאף אחד אפילו לא יטרח לצחוק עליכם.
 

Next Time

בשבוע הבא: איך לבחור משחק, ואיך יודעים איזה משחק טוב ואיזה לא (רמז: שואלים).

עוד כתבות קשורות:
0XP: מה לבחור - מחשב או קונסולה?
מילון מונחי הגיימינג - א'-ת'
מילון מונחי הגיימינג - A-Z
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by