ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סקירת תוכנה 
Windows 7: נסיעת מבחן 
 
 Windows 7 טרום בטא, Build 6801    צילום: נמרוד צוק    
סקירת תוכנה |
 
נמרוד צוק

מה מסתתר מאחורי ההבטחות של Windows 7? לקחנו את גרסת הטרום-בטא החדשה לבדיקה, וחזרנו עם החלק הראשון של המסקנות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסוף החודש שעבר חשפה מיקרוסופט מידע מפורט על מערכת ההפעלה הבאה שלה, Windows 7, והציגה צילומי מסך רשמיים ראשונים של הממשק העתידי שלה. לבאי כנס PDC 2008 בו נחשפה המערכת חולקו עותקים מגרסת הטרום-בטא שלה, ואנחנו מביאים לכם כאן את ההתרשמות הבלתי אמצעית שלנו, לאחר שהתנסינו בשימוש במערכת.

המערכת אותה בדקנו היא מהדורת Build 6801 בגרסת 32 ביט של Windows 7 Ultimate. היא הותקנה על מכונה וירטואלית מסוג Virtual Box שמדמה מחשב בעל מעבד Core 2 Duo המצויד ב-1GB זכרון, בדיסק קשיח של 20GB ובכרטיס מסך פשוט בעל 128MB זכרון. הופתענו לטובה מפעולתה החלקה של מערכת ההפעלה בסביבה אקספרימנטלית מסוג זה, שלא הותאמה אליה מראש.


 
מסך הכניסה ל-Windows 7
 מסך הכניסה ל-Windows 7 
 

התקנה

 
התקנת המערכת לקחה כחצי שעה, והיתה פשוטה וקלה מאוד. במהלך ההתקנה התבקשנו להקליד מספר סריאלי ולבצע אקטיבציה למערכת, אבל שלב זה לא היה הכרחי והניתן היה לדלג עליו ולהמשיך את ההתקנה ללא צורך לבצע פעולה זו עד 30 יום לאחר מכן.

ההתקנה דרשה נפח פנוי של כ-7.5GB על הדיסק הקשיח כדי לפעול. צריכת המשאבים הבסיסית של המערכת לאחר התקנתה עמדה על 5.5GB בדיסק הקשיח, כולל קובץ החלפה בנפח 1GB, ועל 300-350MB זכרון פיזי. עם זאת, מכיוון שמדובר בגרסת נסיון מוקדמת, אנו מביאים מידע זה לצורך התרשמות בלבד, ואין להקיש מהרשמים שלנו לגבי צריכת המשאבים של הגרסה הסופית או מאפיינים אחרים שלה בתחום הביצועים. גם ממשק המשתמש בגרסה זו שונה בחלקים רבים שלו מהצפוי בגרסה הסופית.
 

ממשק משתמש: סרגל המשימות ותפריט התחל

אפשר לסדר את מרכיבי הסרגל זה מעל זה
 אפשר לסדר את מרכיבי הסרגל זה מעל זה   
ההתקלות הראשונה בשולחן העבודה של Windows 7 היתה מאכזבת ומבלבלת מעט, שכן סרגל המשימות הזכיר במבט מהיר יותר את זה של ויסטה מאשר את הממשק החדש שמיקרוסופט הראתה בשבוע שעבר. גרסה זו, מסתבר, לא כוללת עדיין את החידושים הללו - אבל בכל זאת אפשר למצוא כמה הבדלים.

סרגל המשימות, מלבד אפקטים חדשים של תאורה, כולל בגרסה זו כמה שיפורים באיזור ה-Tray - פס צר ומופרד בקצה הימני שלחיצה עליו מציגה את שולחן העבודה, וחלון התאמה אישית שמאפשר לקבוע בקלות אילו מהאייקונים ששוכנים ב-Tray יוצגו ומתי. אל האייקונים המוסתרים ניתן להגיע באמצעות חץ הפותח אותם בחלון צף, ולא באמצעות הגדלת השטח שתופס ה-Tray.

הבדל מעניין נוסף הוא התנהגות הסרגל כאשר מרחיב את סרגל המשימות ליותר משורה אחת: בויסטה וב-XP כל אחד ממרכיביו היה מתפרס על פני כל השורות, אבל ב-Windows 7 כל רכיב תופס שורה אחת בלבד - כך שתוכלו, לדוגמה, להקדיש שורה שלמה לסרגל "הפעלה מהירה" ושורה שלמה ליישומים הפעילים. עם זאת, ניתן לארגן את הסרגלים גם באופן המסורתי.

בתפריט התחל מצאנו שינוי משמעותי אחד - כאשר מתחילים להקליד מלות חיפוש בתיבת החיפוש, מתפרשות התוצאות על פני כל שטח התפריט ומעלימות את החלק הימני והקבוע של התפריט - ולא מוצגות על פני החלק הלבן בלבד, כפי שקורה בויסטה.


 
מימין: גאדג'טים צפים. משמאל: חלון רגע לפני הגדלה אוטומטית
 מימין: גאדג'טים צפים. משמאל: חלון רגע לפני הגדלה אוטומטית 
 
 

ממשק משתמש: שולחן העבודה

השינוי הראשון בשולחן העבודה הוא סילוק הסרגל הצדדי, שהיה אחד החידושים המרכזיים בממשק המשתמש של ויסטה. עם זאת, הגאדג'טים של הסרגל עדיין כאן, רק שעכשיו הם פשוט חלק אינטגרלי מהמכתבה. ניתן למקם אותם בכל מקום ולהגדיר אותם כמצב "מוצג תמיד", אם אתם רוצים להציף אותם מעל החלונות באופן קבוע.

חידוש נוסף הוא האופן בו המערכת מגיבה להזזת חלונות: כאשר תגררו חלון פתוח שאינו ממלא את שטח המסך כולו ותצמידו אותו לראש המכתבה, החלון ייפרש אוטומטית לגודל מקסימלי. כאשר תגררו חלון אל הדופן הימנית של המכתבה הוא ייפרש על חצי המסך הימני, ואותו הדבר לגבי הדופן השמאלית.

שינוי אחרון שניתן להבחין בו הוא התווספות תפריט Share with לתפריט הכפתור הימני של המכתבה. תפריט זה מתווסף למעשה לכל הצבעה על קובץ או תיקיה במערכת, והוא חלק מיישום של אכיטקטורה חדשה לשיתוף נוח של קבצים ומסמכים בין מחשבים המריצים Windows 7.


 
מימין: חלון Preview. סייר החלונות החדש
 מימין: חלון Preview. סייר החלונות החדש 
 

ממשק משתמש: סייר החלונות

לחיצה כפולה על My Computer תפתח את Explorer, גרסה 6.1.6801. במבט ראשון הוא אולי נראה דומה לאקספלורר של ויסטה, אבל בחינה מעמיקה יותר מגלה שורה של שינויים: בסרגל השמאלי, במקום רשימת התיקיות הארוכה של ויסטה והתיקיות האישיות שמסודרות חת שם המשתמש, אפשר למצוא עץ נקי יותר ובו בולט אלמנט חדש: Libraries. תחת אייקון זה ניתן למצוא חמישה ענפים: מסמכים, תמונות, מוזיקה, וידאו, והורדות. לכל ענף ניתן לשייך תיקיות שרלבנטיות אליו, וניתן להוסיף ענפים לפי הצורך. התיקיות והקבצים הכלולים תחת כל ענף מחולקים לשני מאגרים - פרטי הזמין למשתמש הפעיל בלבד, וציבורי שנגיש לכל משתמשי המחשב.

פיצ'ר חדש נוסף שלא מופעל כברירת מחדל הוא איזור Preview, אותו ניתן להוסיף לסייר דרך רכיב חדש להתאמה מהירה של ה-Layout. הוא מופיע מימין לרשימת הקבצים, וכולל תצוגה מוקדמת של התמונה, הוידאו או המסמך הנבחר. מאחר וכל תוכנת ניהול קבצים מצויה מציעה יכולת זו אין כאן הרבה חדשנות - אבל זו תוספת מתבקשת.

חידוש בולט אחרון בסייר היא שורת החיפוש, שמציגה במהירות את התוצאות מהאות הראשונה שמקלידים, תוך הארת מלת החיפוש בשם הקובץ שנמצא וכפתורים לסינון התוצאות לפי קריטריונים שונים שמוצגים אוטומטית מתחת לשורת החיפוש.


 
יישום האינטרנט היחיד במערכת: אינטרנט אקספלורר 8
 יישום האינטרנט היחיד במערכת: אינטרנט אקספלורר 8 
 

אינטרנט

הדפדפן הכלול בגרסה זו של Windows 7 הוא מהדורת בטא של אינטרנט אקספלורר 8, השונה מעט משתי המהדורות הבטא הציבוריות ששוחררו עד כה לויסטה ו-XP. אנחנו התרשמנו שמדובר בגרסה יציבה אף יותר מ-IE 8 Beta 2, ולא נתקלנו בבעיות כלשהן, אך מצד שני גם לא בחידושים שלא ראינו כבר בגרסה שמותאמת ל-XP.

יישום נוסף הרלבנטי לאינטרנט הוא נגן המדיה החדש, עליו נרחיב בהמשך. מלבדו ומלבד הדפדפן, Windows 7 לא מגיעה עם יישומי אינטרנט נוספים כלשהם - לקוח הדואר הותיק Outlook Express, לדוגמה, נעלם כלא היה, וכך גם Windows Messenger. את התחליפים המשופרים אפשר להוריד ולהתקין בנפרד במסגרת חבילת יישומי Windows Live.

בשורה התחתונה, נכון לעכשיו Windows 7 נראה יותר כגרסה משופרת של ויסטה מאשר כתחליף ה-XP הרזה והיעיל לו מצפים רבים. צריכת הזכרון, נפח הדיסק שתופסת המערכת ודרישות החומרה האחרות קרובות הרבה יותר לויסטה מאשר ל-XP, לפחות בגרסת ה-Ultimate שבדקנו. רוב השיפורים נראים כרלבנטיים יותר למשתמשי עוצמה מאשר ללקוח הפשוט. מצד שני, כדאי לזכור שגרסה זו עדיין לא כוללת את שינויי הממשק מרחיקי הלכת שמיקרוסופט הדגימה, וייתכן כי גרסה רזה יותר של המערכת תוצע בעת ההשקה הסופית.

בחלק הבא של הסקירה: הגרסאות החדשות של Word ו-Paint, נגן המדיה החדש ועוד
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by