ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת מוצר 
Norton Internet Security 2009 
 
 עצור לביקורת    צילום: GettyImages    
ביקורת מוצר |
 

חבילת האבטחה החדשה מבית סימנטק תגן עליכם מפני רוב סכנות האינטרנט במהירות, ביעילות ובלי הרבה בלגאן. אך האם היא מצדיקה את תו המחיר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

תקציר

נורטון אינטרנט סקיוריטי 2009
 נורטון אינטרנט סקיוריטי 2009 
 צילום: יח"צ 
 

סימנטק הקשיבה ללקוחות שהתלוננו על כבדות ואיטיות של גרסאות קודמות, והוציאה לשוק את חבילת ההגנה Norton Internet Security 2009. אכן, מדובר בפתרון הגנה מקיף שאינו מעיק על המערכת, ידידותי ביותר למשתמש וגם יעיל. אבל בטיחות ברשת היא קודם כל פונקציה של זהירות הגולשים, ועבור משתמשים שיודעים מה הם עושים, לא ברור אם היתרונות של מוצר זה על פני החלופות החינמיות מצדיקים את המחיר.

בעד: פרסום הגנה מרוב סוגי הסכנות באינטרנט, פעולה מהירה ויעילה, ממשק מצוין

נגד: חוויית התקנה יוצאת דופן (עבורנו, לפחות), ממשק באנגלית בלבד, מחיר

מחיר: החל מ-96 ש"ח למחשב יחיד עבור רישיון לשנה.

ציון סופי: 9

 

הביקורת

 
כמעט שלא עובר יום בלי שנשמע על סכנות חדשות ברשת: תוכנות זדוניות, גניבת זהויות, האקרים, פרצות במערכות ההפעלה ומה לא. משום כך חששנו מאד משלב ההתקנה של חבילת האבטחה החדשה Norton Internet Security 2009, שממליצה ראשית כל להסיר את תוכנות האנטי-וירוס וחומת האש הקיימות מהמחשב, ואז להתחבר לאינטרנט. האם יש מתכון בטוח מזה לחטוף באופן מיידי את כל החולירע שיש לעולם הוירטואלי להציע? נחושים להמשיך למרות הסכנה, נפרדנו בדמעות מהאנטי-וירוס החינמי ששירת אותנו נאמנה עד כה, אבל כיוון שאנו משתמשים בויסטה, השארנו את חומת האש של מערכת ההפעלה פעילה בתקווה שהנורטון לא ישים לב, והכנסנו את תקליטור ההתקנה.
 

ההתקנה

התוכנה זיהתה את חומת האש - וגרמה למסך מוות בויסטה
 התוכנה זיהתה את חומת האש - וגרמה למסך מוות בויסטה 
 צילום: אילוסטרציה, GettyImages 
 
הממזר שם לב לחומת האש, כמובן, ובדיעבד גילינו שהוא גם כיבה אותה מאחורי גבנו, אבל באותו זמן הכל נראה שפיר. העיצוב של החלונות היה מרשים ועורר תחושת אמון, ושלבי ההתקנה – בניגוד להרבה מוצרים מסוג זה – דרשו מאיתנו התערבות מינימלית להפליא. בתוך זמן קצר הותקנו הקבצים, אותחלו שירותי ההגנה, נאסף מידע אודות המערכת, והויסטה התרסקה בצרחות אימה אל מסך-מוות כחול.

למתכנתים של סימנטק יש את זה, ללא ספק. עברנו זמנים קשים עם הויסטה שלנו, עוד מהימים הנוראים שלפני SP1, וראינו תקלות ככוכבי השמים לרוב, אבל נוק-אאוט כזה עוד לא ראינו. בראבו.

לא נשארו הרבה ברירות אלא להתפלל ולאתחל. התברר שלמעשה ההתקנה הושלמה, והמוצר כבר פועל. הגיע הזמן לעדכן – אלא שהגדרות החיבור לרשת, כך נראה, נעלמו. אולי מתוך פחד ממה שהנורטון יעשה להן אם ירגיזו אותו. התפללנו עוד יותר חזק ואתחלנו שוב. ההגדרות שבו והופיעו, ומכאן והלאה העניינים השתפרו בצורה דרמטית.
 
 

ממשק ועדכונים

ביצענו עדכון, שהיה משמעותי כצפוי לעדכון ראשון ודרש אתחול נוסף. מאותו רגע והלאה, המערכת בודקת עדכונים בכוחות עצמה בתדירות מטורפת של דקות ספורות. זה קצת פרנואידי, ומצד שני זה מבטיח כיסוי מקסימלי. חברות האנטי-וירוס תמיד מפגרות קצת אחרי הוירוסים הכי חדשים, אבל עדיף להיות יום מאחור ולא יומיים. אנחנו בעד.
 
החלון הראשי של התוכנה: ממשק ברור וידידותי (צילומסך: עידו גנדל)
 החלון הראשי של התוכנה: ממשק ברור וידידותי (צילומסך: עידו גנדל) 
 
התפריטים, החלונות והעזרה של התוכנה, ראוי לציין, ברורים עד כדי מובנים מאליהם (באנגלית). קל מאד להתמצא בהם, והם בנויים כך שמשתמש חסר הבנה יכול פשוט להניח להם – הוא יהיה מוגן גם בלי להתעסק בקרביים של המערכת – ואילו משתמש שמבין יותר יכול למצוא בקלות כמעט כל מה שהוא צריך. ההגדרות מתחלקות, בגדול, לשלוש: "מחשב" – הגנה מפני וירוסים ורוגלות, "אינטרנט" – הגנה משולבת לאימייל, לדפדפנים ולתוכנות מסרים מידיים וגם חומת אש, ו"זהות" – ניהול סיסמאות ושמירה מפני גניבת זהות. ישנן גם אפשרויות לניהול אבטחה ברשת המקומית ולהורדה של רכיב לפיקוח על גלישת ילדים.
 

שלב הבדיקות: Great Success

נורטון בפעולה (צילומסך: עידו גנדל)
 נורטון בפעולה (צילומסך: עידו גנדל)   
עברנו לבצע סריקה של המחשב. זו נעשתה במהירות סבירה ואף הצליחה לאתר שני מפגעים רדומים קטנים שחמקו מעיני התוכנות הקודמות בהן השתמשנו. הנורטון יודע לבצע סריקה מקיפה של כל המחשב, סריקה מהירה של אזורים מועדים לפורענות או סריקה של תיקיות וקבצים לבחירתכם. אפשר גם להגדיר ולתזמן סריקות בהתאמה אישית. הבדיקות בזמן אמת, שמבוצעות על כל קובץ שנפתח או נשמר, לא הכבידו כלל על השימוש הרגיל במחשב.

עברנו לבדיקה של הגנות האינטרנט, וזאת באמצעות אתרים שמציעים בדיקות אבטחה מקוונות בחינם. במשך דקות ארוכות הותקף מחשבנו התמים מכל פורט ודרך כל פרצה מוכרת. חלק מההתקפות נבלמו על ידי מערכת ההפעלה והדפדפנים המעודכנים שלנו, ובשאר המקרים, הנורטון פשוט העלה הודעה קטנה וקרת-רוח בסגנון "מישהו ניסה להתקיף את המחשב שלך, חסמתי אותו." מקסים, לא? בקיצור, הכל עבר בשלום. אגב, אפשר להכניס את הנורטון בקלות למצב שקט, בו יעשה את העבודה מאחורי הקלעים ויוותר על ההודעות.

כעת, כשהרגשנו בטוחים עד כדי שחצנות, יצאנו למסע התאבדות וירטואלי: ניסינו להוריד קבצים נגועים בעזרת דפדפן ותוכנת ביטורנט. הקבצים נחסמו בכזו יעילות, שהתוכנות המורידות עצמן לא הבינו מה קרה. סיכון נפוץ אחר – אתרי פישינג – מזוהה לרוב על ידי הדפדפן עצמו, ואילו אתרים לא מדווחים שחמקו מעיני הדפדפן חמקו גם מהנורטון, אבל קשה להאשים אותו. ללא הצטברות של דיווחי משתמשים, אין לו שום אפשרות סבירה לדעת איזה אתר לגיטימי ואיזה לא. עם האאוטלוק הוא התממשק בקלות, והצליח לסנן אחוז ניכר מדואר הזבל עוד לפני שטרחנו לאמן אותו – פונקציה מעניינת שמיועדת לשפר את יכולת הסינון בהתאם לפרמטרים הייחודיים לכל משתמש. אפרופו, ניתן לאמן אותו גם לזהות קבצים "בטוחים" במערכת כך שזמן הסריקה העתידי יתקצר.
 
התוכנה לומדת מי הקבצים הבטוחים שאין צורך לסרוק שנית
 התוכנה לומדת מי הקבצים הבטוחים שאין צורך לסרוק שנית   צילום: צילומסך 
 

סיכום

בהתחשב בעובדה ששום מערכת הגנה אינה מושלמת במאה אחוזים ושאין תחליף לזהירות ולשכל הישר, חבילת האבטחה Norton Internet Security עמדה בכבוד במבחנים שהצבנו לה, ופרט לחוויית ההתקנה מסמרת השיער שעברנו היא ידידותית, נוחה למשתמשים בכל הרמות פרט למקצועיים ביותר, ולא מעמיסה יותר מדי על המערכת. השאלה היחידה היא שאלת המחיר, כי עובדה שהצלחנו לשרוד עד היום בעזרת תוכנות חינמיות. הוצאה של 299 ש"ח, ועוד סכום לא מבוטל לצורך חידוש המנוי כל שנה, אמנם מקובלת בתחום אבל בשום פנים לא מובנת מאליה.

התוכנה מיועדת למערכות ההפעלה חלונות XP ו-ויסטה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by