ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
בחזרה לאוניברסיטה 
איך לבחור מחשב נייד לסטודנטים 
 
 ואל תבחרו מחשב שיגרום לכם לאמץ את העיניים, אתם שומעים?    צילום: GettyImages    
בחזרה לאוניברסיטה |
 

"סטודנטים לא זקוקים למחשב נייד", מצהיר עידו גנדל. ובכל זאת, הצלחנו להוציא ממנו המלצות איך לבחור לפטופ - מנקודת המבט של סטודנט תפרן שישתמש במחשב ללימודים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סטודנטים לא זקוקים למחשב נייד - זה רק מיתוס. האוניברסיטאות מתקדמות עם הזמן וישנם קורסים שלמים שכל החומר בהם מנוהל דרך האינטרנט, ובכל זאת, כל עוד אתם בין כותלי הקמפוס הפיזיים, המחשב מיותר ואף מעיק. יש אנשים לדבר איתם, ספריות ומדשאות לנמנם בהן, הרצאות פתוחות לקהל הרחב, ניסויים פסיכולוגיים תמורת כסף, מופעים של החוגים לתיאטרון ולמוסיקה ואפילו מעבדות מחשבים למי שלא יכול להתנתק. הנייד רק יסרבל אתכם: הוא כבד ולא נוח לסחיבה, צריך לשמור עליו כל הזמן, הוא מכריח אתכם לחפש נקודות חשמל, והוא לא באמת ירשים אף אחד כי לכולם כבר יש כזה.
 
הוא רק יפריע לכם. אבל זה בסדר, אל תאמינו לנו. אנחנו נשב בפינה. בחושך. לבד
 הוא רק יפריע לכם. אבל זה בסדר, אל תאמינו לנו. אנחנו נשב בפינה. בחושך. לבד 
 צילום: GettyImages 
 
כן, זו בדיוק הבעיה: סטודנטים, בעיקר בתחילת התואר, הם יצורים לחוצים מטבעם והלחץ משבש את החשיבה הרציונלית. הם יקנו ספרים שלא מופיעים בסילבוס מתוך אשליה שיספיקו לקרוא אותם ולקבל עוד כמה נקודות במבחן, והם ישקיעו אלפי שקלים בנייד מיותר לחלוטין למרות כל האזהרות. לטובת סטודנטים אלה, יצאנו לבדוק מהי הבחירה הכדאית ביותר – כלומר, איך לבחור מחשב נייד שיפריע לכם הכי פחות.

ראשית, בדקנו מהם הפרמטרים החשובים ביותר לסטודנט הממוצע – החשובים באמת, לא אלה שרק נראים ככה.

 

הגדרת צרכים ופרמטרים

מקבוק אייר. אמנם אלגנטי אבל עזבו, אין לכם כסף לזה
 מקבוק אייר. אמנם אלגנטי אבל עזבו, אין לכם כסף לזה 
 צילום: יח"צ 
 
1. זמן הסוללה. בשנים הראשונות של התואר אין זה נדיר לבלות למעלה משמונה שעות ביום בלימודים, ועוד שעה בתחבורה הציבורית. רוב הניידים יהפכו, כעבור שלוש שעות וקצת של שימוש, למשקולת דוממת. אולמות ההרצאות הגדולים, בהם מתנהלים רוב השיעורים, אינם מצוידים בשקעים וגם אם כן, יש סיכוי טוב שמישהו ייתקל בחוט החשמל ויגרום לאסון. לאור כל זאת, ההשקעה החכמה ביותר תהיה סוללה חזקה ו/או רזרבית.

2. משקל. הנייד חייב להיות קומפקטי וקל ככל האפשר. ברוב הקמפוסים תיאלצו לשבת בכיסאות עם משענת יד רחבה שמותאמת באופן מושלם לכתיבה ביד, אך לא נוחה בעליל לעבודה עם ניידים. גם אם אתם גברים קשוחים ונדמה לכם ששלושה קילו זה "כלום משקל", קחו בחשבון שצריך להסתובב איתם כל היום ולהוסיף להם את משקל המטען, הסוללה הנוספת ושאר הציוד הסטודנטיאלי.

3. מחיר. שכר הלימוד – אפילו אחרי פר"ח, מלגות וכו' – מעיק מאד על חשבון הבנק של סטודנטים ושל הוריהם. הוצאה נוספת של אלפי שקלים תהיה קשה וכואבת, ומשום כך פתרונות אלגנטיים כמו מקבוק אייר אינם מעשיים.
 
המנעו מרמקולים משוכללים ושאר גימיקים מיותרים
 המנעו מרמקולים משוכללים ושאר גימיקים מיותרים   צילום: GettyImages 
 
 
 
4. ביצועים. תיאורטית, עדיף להצטייד דווקא במחשב חלש כי הוא זול יותר ואינו מסוגל להריץ משחקים שיסיחו את דעתכם מהלימודים. מצד שני, גם היישומים הבסיסיים שהסטודנט זקוק להם – קרי יישומי אופיס ודפדפן – עשויים להצריך מערכת הפעלה עדכנית וזו, בלי לנקוב בשמה של ויסטה, עלולה להיות תובענית מאד ולהאיט את הנייד לרמה בלתי נסבלת. אפשר ורצוי להתפשר על פרמטרים כגון נפח דיסק, גימיקים (מצלמת רשת ורמקולים משוכללים), יכולות גרפיות וקישוריות, אבל הקפידו להשיג מקסימום זיכרון RAM ומעבד סביר.

עוד דבר קטן אבל חשוב: השתדלו לראות את המחשב בעיניים ולשחק בו קצת לפני שאתם קונים, כדי לבדוק אם הוא נוח לכם. כמו כן, וודאו שהתקתוקים מהמקלדת לא חזקים. זה נשמע מצחיק עכשיו, אבל חכו עד שתבלו שעה וחצי בשיעור לצד מישהו שמתקתק כל הזמן. זה יותר גרוע מאלה שלוחצים על כפתור העט בלי הפסקה.
 
כל הדרישות הנ"ל מותירות שלוש אפשרויות: אולטרה-ניידים, ניידים שמיועדים בדרך כלל למגזר העסקי, ו"מציאות" כגון ניידים מתצוגה או יד שניה. על האפשרות האחרונה קשה להמליץ בלי הסתייגות כי בכל זאת, מדובר במוצרים עם אורך חיים מוגבל.

באתרים רבים הוצגו לאחרונה סקירות מחשבים מעמיקות, אך אנו נתמקד בהיצע מנקודת המבט הרלוונטית באמת, זו של סטודנט תפרן שישתמש במחשב לצורך לימודים.

 

אולטרה-ניידים

MSI Wind . אולטרה נייד פרקטי
 MSI Wind . אולטרה נייד פרקטי 
 צילום: יח"צ 
 
אם נסכם את הביקורות ברשת, כל האולטרה-ניידים סובלים משתי בעיות עיקריות: ראשית, המסך קטן והרזולוציה שלו נמוכה, בעוד שרוב התוכנות הקיימות בשוק בונות על מסכים גדולים. אתם עלולים לגלות שרוב שטח המסך תפוס על ידי תפריטים ולכם נשאר רק ריבועון קטן לעבודה בת'כלס. המסך הקטן יחייב אתכם גם לאמץ את העיניים, ועבור סטודנט נטול-שינה לקראת סוף יום לימודים מדובר בבעיה משמעותית. שנית, הקומפקטיות מחייבת פשרות גם בגודל מקשי המקלדת ובסידורם, ומשתמשים בעלי אצבעות גדולות, או כאלה שהתרגלו למקלדות תקניות, עשויים לסבול מאד מהמעבר. אתם עומדים להקליד המון, אז קחו זאת בחשבון. מבין הקטנטנים, העדיפו דווקא את הגדולים, לדוגמה Asus Eee PC 900 (החל מ-1900 ש"ח) או דגמי MSI Wind הפרקטיים יותר - גם מבחינת פרמטרים וגם מבחינת חוויית המשתמש (החל מ-2300 ש"ח לערך).

חשוב לזכור שבכל המחשבים הזעירים הללו אין צורב, ובשלב כלשהו אתם תצטרכו צורב. קחו את ההוצאה הנוספת הזו בחשבון.

 

ניידים רגילים


 צילום: GettyImages 
 
אם החלטתם להסתכן בכל זאת במחשב מגושם וכבד, שגם יהיה מסוגל לספק ביצועים טובים, תיתקלו במבחר עצום של יצרנים ודגמים, וסקר שוק מעמיק של כל האפשרויות עלול להימשך סמסטר שלם. לפיכך, אספנו עבורכם מספר קווים מנחים שיתנו לכם תמונה ראשונית. אם אתם מוצאים מחשב שעומד בתנאים שיפורטו, נראה שמדובר בעסקה משתלמת ואין צורך להמשיך ולחפש. חובה לברר מחירים גם באינטרנט, כי לחנויות השכונתיות יש נטיה ליקרנות.
 
יצרן: השוק מוצף במחשבים מאלף ואחד מקורות. ההמלצה, שהיא בשום פנים ואופן לא חד משמעית אבל עדיין יש לה משקל, היא להיצמד ככל האפשר ליצרנים מוכרים ובדוקים: לנובו, HP, טושיבה ו-Dell. החל מאיכות הגימור וכלה בזמינות חלפים, המותגים האלה מצדיקים לרוב את תוספת המחיר.

מעבד: רוב המחשבים הנמכרים כיום כוללים מעבד של אינטל עם ליבה כפולה (Core 2 Due). בשימוש יומיומי, היתרון על פני מעבד רגיל אינו משמעותי כפי שהיו רוצים שנאמין, אבל כדאי ללכת על בטוח ולקנות מעבד ליבה כפולה במהירות 1.6 ג'יגהרץ לפחות, או מעבד רגיל במהירות 1.8 ג'יגהרץ ומעלה.
 
מחשבים של Dell
 מחשבים של Dell   צילום: יח"צ 
 
דיסק קשיח: קשה למצוא ניידים חדשים עם דיסק קטן מ-120 ג'יגהבייט, וזהו המינימום שאפשר לצפות לו, אלא אם מדובר במחיר רצפה ממש. בהנחה שניידים סבירים מתחילים ממחיר של כ-3000 ש"ח, הגיוני לצפות לארבעים עד חמישים ג'יגהבייט עבור כל אלף שקלים במחיר.

זיכרון RAM: כאמור, כמה שיותר כך עדיף, גם אם תבחרו במערכת הפעלה חסכונית כמו אובונטו. ג'יגהבייט אחד הוא המינימום שבמינימום, וניתן למצוא כרטיסי זיכרון אמינים בנפח כזה במאה שקלים לערך, כך שאל תתנו לאנשי המכירות להקפיץ מחירים בלי הצדקה.

ואחרי כל זה, הגיע הזמן לחפש תיק נוח לאחסן בו את המחשב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by