ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
0XP 
0XP: מחשבים נגד קונסולות 
 
 גיימרים    צילום: GettyImages    
0XP |
 
דורון פישלר

קבלו את 0XP, מדור הגיימינג לאנשים שאין להם שום מושג בגיימינג (אבל היו רוצים לנסות). פרק ראשון: האם לבחור במחשב או בקונסולה, ומה זה בעצם קונסולה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
GTA IV. זה משחק, וזו העטיפה שלו
 GTA IV. זה משחק, וזו העטיפה שלו 
 צילום: יח"צ 
 
משחקים זה כיף. אתם צריכים לנסות את זה פעם.

הבעיה עם משחקי מחשב – כמו עם המון דברים אחרים, כשחושבים על זה – היא שאף אחד לא מסביר לך אף פעם מההתחלה איך זה פועל. נדמה שהעולם מחולק לחובבי משחקי מחשב, הידועים בכינוי "גיימרים", ולאנשים שבחיים לא נגעו במשחק מחשב וגם לא ייגעו בו. יש לשער שמדי פעם אנשים הופכים מסוג אחד לסוג השני, אבל כמו טקסי ההזדווגות של השלמוך הים-תיכוני המנומר, אף אחד מעולם לא ממש ראה את זה קורה. הבעיה היא שתרבות הגיימינג כל כך מרוכזת בעצמה, בעולמות ובשפה הפרטיים שלה, שקשה מאוד להבין משהו במבט מבחוץ. אדם מהיישוב שבסך הכל רצה לדעת איזה משחק כדאי לקנות לבת-דודה ליום הולדת וייכנס לתורך כך לפורום גיימינג אופייני, יוצף בראשי תיבות, מושגים, בדיחות פרטיות ואנשים שטוענים שהעוגה היא שקר – עד שהוא יברח בצווחות ויקנה לבת-הדודה DVD של "היי סקול מיוזיקל" במקום.

יש המון דיונים באינטרנט על ההבדלים בין גירסת ה-Xbox360 לגירסת ה-PS3 של GTAIV, אבל מעט מאוד הסברים על מה זה בדיוק GTAIV, מה זה FPS, מה זה RPG, מה זו קונסולה, איך נכנסים לזה ועל איזה כפתור לוחצים כדי לקפוץ.
 
 
וזה חבל.

כדי לאפשר לאנשים שהיו אולי רוצים להיות גיימרים אבל אין להם מושג בזה, החלטנו להעלות טור חדש, שיוצא מנקודת הנחה שאתם, הקוראים, לא מבינים שום דבר בגיימינג. נסביר לכם את הכל ממש מההתחלה. אם אתם גיימרים מנוסים, אתם מוזמנים בהחלט להפסיק לקרוא עכשיו, כי אתם הולכים לשמוע המון דברים שאתם כבר יודעים (אם כי אולי לא ידעתם שאתם יודעים). או שאתם יכולים להציף את הכתבה בטוקבקים עילגים על איזה n00b אני, גם זאת אפשרות.
 

הדילמה

עוד לפני שעשית את הצעד הוירטואלי הראשון בעולם המשחקים, צריך לקבל החלטה אחת חשובה – על איזו מכונה אתה רוצה לשחק. השלב הראשון: האם אתם מעדיפים את המחשב האישי או הקונסולה. מחשב אישי הוא... טוב, בכל זאת נצטרך להניח שכל הקוראים יודעים מה זה מחשב אישי, לאור העובדה שאתם ככל הנראה משתמשים באחד כזה ברגע זה. קונסולה, לעומת זאת, היא מכשיר שיושב בדרך כלל בסלון, מחובר לטלויזיה ויש לו שם כמו פלייסטיישן 3 או אקס-בוקס 360.
 
 
בחו"ל, הקונסולות מהוות את הנתח העיקרי של שוק משחקי הוידאו, ומשחקים למחשב האישי הם נתח קטן ולא מאוד משמעותי של השוק. בארץ זה אותו הדבר, רק בדיוק להיפך (אם כי בזמן האחרון גם הישראלים גילו את הקונסולות, ונתח השוק שלהם מתחיל לגדול).
 
נתח השוק של מחשבים לעומת קונסולות (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 נתח השוק של מחשבים לעומת קונסולות (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 
קונסולה נהוג לחבר לטלויזיה, מחשב מתחבר למסך מחשב. בקונסולה משתמשים בבקרים (מה שנקרא בעברית "גיימפאדים" או אפילו "ג'ויסטיקים"), עם המחשב משתמשים בדרך כלל במקלדת ועכבר. אבל אלה הבדלים קוסמטיים. ההבדל האמיתי בין מחשב לקונסולה הוא זה:
 

קונסולה היא מחשב שלא נותן לך לקלקל אותו.

בקר משחק. גיימפאד, בפי העם
 בקר משחק. גיימפאד, בפי העם 
 צילום: GettyImages 
 
המחשב הביתי שלכם הוא מכונה רב-שימושית. יש 17 מיליון דברים שאפשר לעשות בו, והוא אכן עושה רבים מהם. הוא מריץ בכל רגע נתון בערך 30 תוכנות, מתוצרת חברות שונות, במקביל, ובנוסף - את מערכת ההפעלה שנועדה לאפשר לכל התוכנות האלה לחיות בשלום זו עם זו, ובדרך כלל נכשלת. לכן מחשבים באופן בלתי נמנע נתקעים בשלב כלשהו, קורסים או סתם מפסיקים לפעול ואז צריך לקחת אותם למעבדה, שם יגידו לכם שיהיה כבר זול יותר לקנות חדש וחבל שלא גיביתם. כמו כן, המושג "מחשב אישי" מקיף מגוון אינסופי כמעט של תצורות אפשריות, שנעים בין גרוטאה משנות השמונים לבין מחשב-על. מחשבים זה עסק די מסובך.

קונסולה, לעומת זאת, היא מחשב שאתה קונה מוכן, שלא נותן לך מגוון גדול מדי של אפשרויות מה לעשות איתו. היא בנויה לפי הגדרות מאוד ספציפיות, מריצה רק תוכנות ספציפיות מאוד של יצרנים ספציפיים שנועדו לעשות דברים מאוד ספציפיים (לשחק משחקים, בעיקר). לכן קונסולות הן מכשירים יציבים הרבה יותר מהמחשב הממוצע.
 

מחשב הוא מיליון דברים; קונסולה היא דבר אחד

אם שם הקונסולה כתוב על עטיפת המשחק, הוא יעבוד בקונסולה הזאת
 אם שם הקונסולה כתוב על עטיפת המשחק, הוא יעבוד בקונסולה הזאת 
 צילום: GettyImages 
 
המגוון הענק של מכשירים שונים שמתאימים לתיאור "מחשב" גורם גם לבעיות של תאימות. אם אתה רוצה לקנות משחק מחשב לבת-דודה זה בסדר, אבל לצורך זה כדאי שתברר היטב איזה מחשב בדיוק (אבל בדיוק) יש לה. משחקים עדכניים צריכים מחשבים עדכניים: אם תנסה להריץ אחד ממשחקי הדגל של 2008 על מחשב שהיה שיא הפאר הטכנולוגי בשנת 2006, המחשב יצחק עליך אפילו שמחשבים לא יודעים לצחוק. כדי להריץ משחק חדש צריך בדרך כלל כרטיס מסך חדש (כרטיס מסך חדש, רב עוצמה יותר מכל אלה שקדמו לו, יוצא לשוק בערך פעם ב-7 דקות), וכמובן, גם הרבה זיכרון, הארד-דיסק וכל שאר הדברים שנמצאים בקישקע של המחשב.

לעומת זאת, כל הקונסולות מאותה משפחה זהות עקרונית זו לזו. יש אמנם מבחר מסוים של דגמים, שנבדלים בינהם בעיקר בגודל הדיסק הקשיח והצבע, אבל ההבדלים בינהם מינוריים יחסית. אקס-בוקס 360 היא אקס-בוקס 360, פלייסטיישן 3 היא פלייסטיישן 3. אם שם הקונסולה כתוב על עטיפת המשחק, הוא יעבוד בקונסולה הזאת. אין חוכמות.
 

קונסולה זה קל

כך מפעילים משחק במחשב:
בודקים שהמחשב מתאים לדרישות המינימום של המשחק. מכניסים את הדיסק למחשב. מחכים שתוכנת ההתקנה תופעל. בוחרים באיזו ספריה להתקין את המשחק. לוחצים על "התקנה". מחכים. מחכים עוד קצת. ממשיכים לחכות. לוחצים על "OK" או על "Next" כמה פעמים. אם הכל עובד כמו שצריך, עכשיו תוכלו להקליק על האייקון של המשחק והוא ייפתח. אם לא הכל עובד כמו שצריך, זה אומר שאין לכם DirectX מתאים, או שהאנטי-וירוס שלכם לא אוהב את המשחק ואתם צריכים להפסיק את פעולתו זמנית, או שיש בעיה אחרת שאין לכם מושג מה היא אבל תקראו למישהו שמבין והוא יפתור את זה אולי.

כך מפעילים משחק בפלייסטיישן 2:
מכניסים את הדיסק למכשיר.
 
מכניסים את הדיסק למכשיר, ומשחקים. ייפי!
 מכניסים את הדיסק למכשיר, ומשחקים. ייפי!   צילום: GettyImages 
 

אבל מחשב כבר יש לכם

האינטרס העיקרי לבחור במחשב על פני קונסולה הוא שממילא יש לך מחשב – אז למה שתוציא כסף על מכשיר נוסף, כשאפשר לשחק על מה שיש לך? בפועל, אם אתם מסתפקים במשחקים ישנים יחסית, באמת אין לכם סיבה לקנות מכשיר נוסף מלבד המחשב האישי שלכם; אבל אם אתם רוצים להתעדכן במשחקים הכי חדשים וקוליים נכון להיום, סביר להניח שתצטרכו להוציא על שדרוג המחשב סכום גדול יותר מכפי שהייתם משלמים על קונסולה.
 

Next Time

בפרק הבא של 0XP: על שלוש הקונסולות, באיזו מהן לבחור ולמה יצחקו עליכם בכל מקרה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by