ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הפצצה החכמה ודעת הקהל 
 
 
מערכת חיים ברשת

מומחי אסטרטגיה מעריכים כי המבחן הגדול של בוש במתקפה על עיראק תלוי יותר מכל בדיוקם של כלי הנשק של הצבא האמריקאי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"מדובר בהימור גדול מצדו של הממשל האמריקאי.מבחינה פוליטית, הוא הולך לשנות את יחסי אירופה-ארה"ב, את המזרח התיכון וללא ספק את עיראק. סביר מאוד להניח שהם לא יעשו גם הימורים טכנולוגיים בעת ובעונה אחת". בכתבה שהתפרסמה באתר הניו-סיינטיסט, מתייחס הארווי ספולסקי, ראש תוכנית הלימודים להגנה וצבא ב-MIT, לתלות של צבא ארה"ב בכלי נשק מדוייקים – אותן פצצות "חכמות" שאמורות לפגוע במדויק במטרותיהן, ולא פחות חשוב, להמנע מפגיעה בגורמים שאינם מהווים מטרה (בתי חולים לדוגמה).

התוצאות הסופיות של התקיפה האמריקאית בעיראק, תלויות במידה בלתי מבוטלת על הצלחת הטכנולוגיה הזו. כל שאיפותיהם של בוש ושותפיו ליום שאחרי המלחמה, תלויות ביכולתם לגייס דעת קהל עולמית אוהדת (ככל הניתן) לתוכניותיהם לשיקום עיראק לאחר המלחמה, ודעת קהל זו תושפע, ללא ספק מתוצאות המלחמה. ככל שהתקיפות בעיראק יהיו מדוייקות יותר, ויצליחו שלא לפגוע ביותר מדי אוכלוסיה אזרחית (למרות שהם כולה עיראקים), כך ישרת הדבר את האינטרסים של בוש וחבורתו.

במלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991 היו ה"פצצות החכמות" הכוכבות התקשורתיות הלוהטות. כולם התלהבו מהנשק החכם שיודע להרוג ולהכין קפה בו בזמן. אולם פצצות אלו יועדו אך ורק למשימות קשות במיוחד, ורוב המשימות עדיין בוצעו ע"י חיילים בשר ודם. (למעשה המלחמה הקודמת הייתה הזדמנות מצויינת לחברות הנשק ולצבא לגמור סטוקים של תחמושת ישנה ולנסות על רטוב את כלי המשחית החדשים ו"החכמים" שלהם – כמו כל מלחמה).

בסיבוב הנוכחי, כתשעים אחוזים מכלי הנשק שמכוונים לעיראק הם כלי נשק "חכמים" (במידה זו או אחרת), כמות החיילים וכלי הטיס הנמצאים באזור עתה עומדת על כמחצית מכמות הכוחות שהיו באזור במלחמה הקודמת. הקיצוץ בכח האדם הוא סימפטום לכך ששדה הקרב השתנה.

האסטרטגיה אינה נשענת עוד דווקא על ארילריה כבדה וטנקים, אלא על יחידות קרקע קטנות, הנשלחות לסמן מטרות מפתח, שאותן מוזמנים מפציצי העומק להשמיד בעזרת כלי הנשק המדוייקים.

את המלחמה הזו, יוכל בוש לנצח, אך ורק אם צבאו יצליח לעמוד במבחן הדיוק. דעת הקהל העולמית היא זו שתקבע אם לארה"ב תוכל לממש את תוכניותיה לשיקום עיראק של אחרי סדאם. ודעת הקהל העיראקית היא זו שתיקבע את מידת שיתוף הפעולה עם כוחות הכיבוש האמריקאים. אם יצליחו האמריקאים שלא לפגוע באוכלוסיה העיראקית, ואך ורק להשמיד מטרות צבאיות בצורה סלקטיבית, ייקל עליהם לשלוט בעיראק – אם חלילה לא יעמדו במשימה שהגדירו לעצמם, ויפגעו באוכלוסייה האזרחית, הם בהחלט יכולים להתכונן לשידור חוזר של הפיאסקו בוויאטנם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by