ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל מה שרצית לדעת: תחזוק מערכת ההפעלה 

כל מה שרצית לדעת: תחזוק מערכת ההפעלה

 
 
דורון טילמן

יש רק דרך אחת בטוחה להגן על המחשב שלכם: טיפול מונע. כך תעשו את זה, לפני שיהיה מאוחר מדי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כאשר חלונות XP יצאה לאוויר העולם בשלהי 2001 קיוו כולם כי בזאת יבוא הקץ על המסכים הכחולים, התקלות והנפילות שאפיינו כל כך את מוצרי מיקרוסופט בכלל וחלונות בפרט. אבל באג כמנהגו נוהג ועד מהרה גילינו כי על כל בעיה שנעלמה צצה לה תקלה חדשה, אם כי באריזה יפה וצבעונית ולעיתים אף בתכיפות נמוכה.
 
לא חלום, סיוט
 לא חלום, סיוט   
השבוע ננסה להשיב מלחמה ולהגיד לא עוד. אנחנו לא מבטיחים שננצח, ומן הסתם מדובר בקרב אבוד, אבל כל עוד תקפידו על עבודה נכונה, שימוש בשכל הישר (וגם תחזיקו אצבעות ותישאו תפילה), תגלו כי השד לא כל כך נורא וכי אפשר להוציא חודשים רבים של עבודה רציפה בין הפירמוטים.

כדי להקטין למינימום את התקלות כדאי להקפיד מספר פעולות בסיסיות שיהפכו את המחשב שלכם למרוצה:
 

טיפול בדיסק הקשיח

 
נפח האכסון של הכוננים רק הולך וגדל, דבר שגורם לנו רק לדאוג פחות מבעיה של מקום ושל גיבוי ורק להעמיס עוד קבצים עליו. למרות שהם יותר אמינים מבעבר עדיין אתם עלולים להתעורר יום אחד עם דיסק תקוע מבלי יכולת לגשת למידע חשוב.

אם אין לכם צורב, וגם גיבוי נראה כמשימה קשה, הקפידו לפחות להריץ מדי פעם את סורק הדיסק (Scandisk) אשר יוכל לזהות ולתקן חלק מהבעיות, לפני שהן יהפכו לרציניות.מי שרוצה לפנות גם קבצים מיותרים יכול להשתמש ב-Disk Cleanup. עוד כלי הקשור לדיסק הקשיח הוא מאחה הדיסק (Disk Defragmenter). מומלץ להפעילו פעם בחודש, או בהתאם לכמות הקבצים שאתם מתקינים ומוחקים. יישום זה דואג לסדר את הקבצים כך שהם ימוקמו פיסית אחד ליד השני, דבר שמפחית את כמות התנועה שהכונן צריך לבצע, וגם מאיץ את פעולתו של הדיסק.
 
 

התקנה והסרה

 
למי שעדיין לא הפנים זאת מגרסאות קודמות של חלונות, הדרך הנכונה והבטוחה להסיר תוכנות היא רק דרך לוח הבקרה – הוספה/הוסרה של תוכניות. כמו כן לא מומלץ להתקין תוכנות בגרסה שאינה סופית (אלפא ובטא), למרות שבהרבה מקרים לא יקרה כלום. אם נתקלתם בתוכנה שמסרבת לרדת, תמיד תוכלו להשתמש במגוון רחב של כלים שיעשו זאת בשבילכם, למרות שבחלק מהמקרים לא יהיה מנוס ממחיקה ידנית וכניסה ל-Registry.

כאשר מדובר במנהלי התקנים (דרייבר – Driver) יש להיזהר עוד יותר. ניתן להבטיח כי הדרייברים שתתקינו אכן מתאימים ל-XP ע"י שימוש ב-Singed Driver. בכל מקרה, השתדלו לעדכן לגרסה המעודכנת שמציע היצרן, ולא למהר להתקין גרסאות בטא.

לא רק הדרייברים זוכים למקצה שיפורים, אלא גם מערכת ההפעלה בדמות כל מיני טלאים וחבילות שירות (Service Pack) שאמורות לתקן בעיות ישנות ולשפר את העבודה. את כולם תוכלו למצוא תחת עדכון החלונות (Windows Update). במידה ודחיתם את אחד העדכונים והוא כבר לא מוצע לכם, השתמשו ב-"Restore Declined Updates".
 

מכונת הזמן

 
יש לזכור כמובן שלא כל מה שחדש מבטיח פעולה חלקה, ולעיתים אתם עלולים להתחרט. אם נתקלתם בבעיה עם דרייבר מגרסה מסוימת , תוכלו לחזור לקודם באמצעות פקודת Roll Back.

גם ב-Registry, מאגר הנתונים הענק בו שמורים הנתונים על כל דבר במחשב, יש לנהוג במשנה זהירות, במיוחד אם אתם נוטים לפשפש בקרביה. לכן תמיד מומלץ לבצע גיבוי לפני השינוי ובמידת הצורך גם לשחזר.

אם המצב חמור ואינכם יכולים אפילו לבצע אתחול, ניתן לחזור למצב האחרון בו הכל עבד - Last Known Good Configuration.

גרסה מורחבת של תהליך זה הוא שחזור מערכת (System Restore), באמצעותו ניתן לשמור באופן יזום או אוטומטי עותקים של מערכת ההפעלה. במידה ונתקלתם בבעיה תמיד תוכלו לחזור לעותק ישן יותר, וכל זאת מבלי שימחקו קבצים חדשים כמו שירים, תמונות וגם דואר אלקטרוני. זה רק המקום לציין כי כל נקודת שחזור תופסת מקום רב על הדיסק.

תהליך השחזור תקף גם לגבי סיסמאות שהגדרתם עבור המשתמשים השונים. כדי להימנע מבעיות כניסה למערכת שעלולות לחייב פירמוט, צרו דיסקט שחזור עבורן.
 

מה הבעיה?

הצעד השיווקי המדהים בו נקטה מיקרוסופט כדי לשכנע אותנו שאין באגים ב-XP הוא פשוט להימנע מהצגתם. אם כולנו הכרנו את המסכים הכחולים מחלונות עברו, הרי שכאן במקום לראות אותם המחשב פשוט מאתחל את עצמו. אבל התעלמות מהם הרי לא תפתור את הבעיה, כך שאפשר להחזיר אותם למסכינו.

וכעת שאנחנו יודעים מה לא בסדר, אפשר לנסות להתגבר על התקלה. אחד מהמצבים הנפוצים הוא קושי בהפעלת תוכנות ישנות, שאפשר להתגבר עליו באמצעות מצב תאימות, שיאפשר להפעילן כאילו מדובר בחלונות ישן, אפילו כאלה שנועדו לדוס בלבד. ואם כבר הזכרנו את דוס, שקיים רק בצורה חלקית ב-XP, אם יש לכם צורך להפעיל שם תוכנות בעברית, אתם מוזמנים לנסות את הפתרון הזה.
 

להתחיל מחדש

בניגוד לסעיף הקודם בו אפשר לפחות להגיע למערכת ההפעלה, לפעמים אפילו זה בלתי אפשרי ואנחנו נתקלים בבעיות עוד באתחול. הפתרון הבסיסי ביותר לכך הוא שימוש במצב בטוח (Safe Mode) אשר מבצע הפעלה של המחשב עם מינימום הכרחי של הגדרות. ניתן לבצע פעולה דומה הנקראת Clean Boot על ידי מניעת הפעלה של כל מיני תוכניות אשר רצות עם הפעלת המחשב ע"י שימוש בתוכנת Msconfig.


אם אתם עדיין נתקלים בבעיות והמחשב מסרב לפעול ייתכן ותאלצו לפנות לכלי בשם Recovery Console אשר יכול לתקן בעיות פיסיות בדיסק הקשיח ולשחזר קבצים החיוניים להפעלת חלונות XP. מכיוון שיש לעיתים צורך בשימוש בדיסק ההתקנה כאשר מדליקים את המחשב אולי תזדקקו לדיסקט אתחול אשר מאפשר לגשת לכונן התקליטורים עוד לפני שמערכת ההפעלה רצה. מכיוון שיש להתאים את הדיסקטים (מדובר בשישה) לגרסה המתאימה, ובשפה הנכונה, של חלונות XP, תוכלו להיעזר באתר הזה המאפשר גישה לכולם.
 

תם ונשלם

בעוד אנחנו סיימנו את המדריך הקצר שלנו חלונות XP לא תמיד מבינה רמז, ולא משנה מה תעשו היא מסרבת להפסיק לעבוד. אבל גם לכיבוי המחשב כך יש פתרון, אפילו יותר מאחד.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by