ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כוחות הריפוי הווירטואליים 
 
 תוכנית הבראה עולמית   
 
מערכת חיים ברשת

האינטרנט הופך, כך מסתבר, לבית המחסה הוירטואלי של תרופות הסבתא המסורתיות אשר נגזלו ע"י תאגידי התרופות הבינלאומיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
במשך מאות שנים המרפאים המסורתיים גילו והעבירו הלאה, תרופות לתחלואים שונים, אשר היו בעלי פוטנציאל רווחי עצום לחברות התרופות המערביות ולצרכנים.

חלקים גדולים של מאגרי ידע מקומי נוצלו ע"י חברות התרופות, אשר במקרים רבים מיהרו להוציא על השיטות הוותיקות פטנטים ולא בדיוק מיהרו להתחלק ברווחים על התרופות החדשות עם הקהילות המקומיות מהן הגיעו התרופות המקוריות, כך טוענים מי שעומדים בראש של פרוייקט אינטרנטי חדש, עליו מדווח ה-BBC.

תקוותם היא שאתר Tekped (מאגר נתונים לידע אקולוגי מסורתי) יצליח למתן במשהו את הביו-פיראטיות אותה מנהיגה התעשייה הרפואית, ע"י כך שיציעו לרשמי הפטנטים בארה"ב ואירופה רשימה כוללת ומקיפה של תרופות מסורתיות הנמצאות כבר בשימוש ציבורי.


המאבק בפיראטיות התאגידית

משרדי הפטנטים יוכלו להשתמש במאגר הנתונים כאשר הם בודקים האם תרופה מסוימת היא פיתוח מקורי, או שמא מדוברת בנגזרת של תרופה קיימת. "האתר הוא דרך להיאבק בביו-פיראטיות של החברות, אשר משתמשות במקורות הידע הביולוגיים בצורה מוטעית", הסביר ראש הפרוייקט סטיפן הנסן.

האתר הוא יוזמה של האיגוד האמריקאי לקידום המדע, בשותפות עם מספר ארגונים שמטרתם היא שמירת זכויות קבוצות הילידים באזורים שונים בעולם.

הנסן מודע לכך כי באספו את כל הידע הנ"ל במקום אחד, הוא בעצם מספק גם לחברות התרופות מקור מידע טוב. "מדובר בחרב בעלת להב כפול. האתר משרת את האינטרסים של ההילרים ובו בזמן מספק לציבור מידע רפואי זמין, חופשי ומבוסס".

שלושים אלף הרשומות במאגר הנתונים נמצאות כבר עתה ברשות הכלל דרך האתר, אך מפעילי הפרוייקט מקוים גם לפעול בקרב הקהילות המקומיות ברחבי מדינות העולם התפתחות, כדי למצוא תגליות חדשות בתחום.

כבר היום מוזמנים מרפאים, אנתרופולוגים ועובדים קהילתיים ליצור קשר עם האתר, בנוגע למידע אותו הם מעונינים לצרף למאגר הנתונים המתרחב.
 
 
בימים אלה קיימת מגמה ברמה הבינלאומית, על מנת לשפר את דרך הפצת וחלוקת הידע המקומי ובמקביל להזרים חלק מהרווחים בחזרה אל הקהילות המקומיות מהן הוא מגיע. וקיימות גם מספר דוגמאות של אנשים שלא מהססים להחזיר מלחמה לחברות התרופות.

קקטוס ה-Hoodia, צמח מקומי האופייני למדבר קלאהרי באפריקה, התגלה כבעל תכונות התורמות להפחתת משקל, היכול להוות תרופה מצוינת כנגד השמנת היתר (שהיא אחד התחלואים הנפוצים ביותר בעולם המערבי).

הצמח שנאכל ע"י שבטי הבושמנים מזה אלפי שנים על מנת להימנע מרעב, עומד עתה במרכז עימות ביו-פיראטי, שעשוי להסתיים בכך כי האוכלוסייה המקומית תראה אחוז מסוים מהרווחים שהקקטוס הנ"ל מניב.

מר הנסן מאמין כי "ישנו יקום שלם של תגליות שם בחוץ", אולם מחזיקי הידע המקומיים נעשים מודעים לסיכונים המצפים להם מחוץ לקהילתם. "הקהילות המקומיות נעשות סודיות יותר ויותר והיכולת לדלות מהם מידע הופכת לקשה יותר". הנסן מקווה כי האתר יוכל להוות מקום מפגש המגשר על הפער בין התרבויות וכי "מתן זכויות חוקיות מגן על הזכויות המוסריות של מחזיקי הידע המקומי".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by