ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
והשבוע - שיר העשור 

והשבוע - שיר העשור

 
 
אודליה ברקין

בכל שבוע עד סוף השנה נציג לכם חמישה מועמדים מתחומי תרבות שונים בישראל, מהם תצטרכו לדרג את נבחר העשור שלכם. והשבוע: מהו שיר העשור שלכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זמן סוכר של איפה הילד? תחילתה של תקופה
 זמן סוכר של איפה הילד? תחילתה של תקופה   
את מה שעבר על המוסיקה הישראלית בעשר השנים האחרונות אפשר לחלק לשלוש תקופות עיקריות: התקופה הראשונה, שהחלה עוד בסוף שנות השמונים, סימנה מגמה של פריחה אדירה. זה התחיל עם "סיפורים מהקופסה" של פורטיס, ובסיוע האם.טי.וי, המשיך בגל עצום של להקות צעירות ומכושרות יותר או פחות, שפתאום צצו בכל חור (ובעיקר במועדון הרוקסן).

הגל הזה, שנמשך עד שנת `93 הביא את הפריצה של שמות כמו איפה הילד, נושאי מגבעת, דוקטור קספר ואביב גפן. אבל אז החלה תקופת הדעיכה, ששיאה היה בשנת `95 בעקבות רצח רבין וגלי הפיגועים. בסיועה של תרבות סוף השבוע הרגוע שהשתלטה על הרדיו הישראלי, הרוק הישראלי היה נראה במצב סופני, והיחידים שהצליחו איכשהו לצוף מעל המים היו כרישי מיינסטרים כמו ריטה, שלמה ארצי ופוליקר.

משנת `96 החלה מעין פריחה מחודשת. לא כמו בימים הטובים, אבל בכל זאת פריחונת. בשנים האלה עלה הטראנס הישראלי, ואמנים כמו אסטרל פרוג`קשן ואייל ברקן החלו להיות שמות מוכרים ולגיטימיים, ולמכור עשרות אלפי תקליטים. מוסיקאים מזרחיים כמו אייל גולן וזהבה בן חדרו לשוק המסחרי ופרצו את גטו זמרי הקסטות, וגם מוסיקאים צעירים כמו אביתר בנאי, עברי לידר ובן ארצי הצליחו להגיע לזהב.

האמת, שהבעיה הבאה שמאיימת על שוק המוסיקה (בישראל ובכלל) היא דווקא מכיוון האינטרנט וחברות התקליטים עושות ככל שביכולתן להילחם באם.פי.3 ובזיופים, בינתיים בלי הצלחה יתרה. אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת, או לסיכום העשור הבא, ולא לשם כך התכנסנו. אלה, בכל אופן, המועמדים שלנו לתואר שיר העשור במוסיקה הישראלית. את השיר שתבחרו אתם מוזמנים לדרג במשאל המצורף, אחרי שבשבועיים האחרונים דירגתם את סרט העשור וספר העשור. תוצאות כל המשאלים יפורסמו בסוף השבוע האחרון של השנה.
 

איפה הילד - ? מה שעובר עלי

עכשיו מעונן של אביב גפן. דור שלם רוצה להתבכיין
 עכשיו מעונן של אביב גפן. דור שלם רוצה להתבכיין   
המועמד הראשון הוא "מה שעובר עלי" של איפה הילד?, שהיתה בעצם להקת הרוק הצעירה הראשונה שהגיעה להצלחה מסחרית גדולה. את הלהקה ייסד חמי רודנר, קיבוצניק צנום ודעתן, שהפך עם השנים למעין ארכי-סבא של הרוק התל-אביבי של שנות התשעים, מעמד שמקנה לו עד היום מושב כבוד בבתי הקפה באיזור שינקין. את ההצלחה הראשונית איפה הילד? קצת התקשו לשמר, ובסופו של דבר דעכו עד שהתפרקו, אבל החשיבות שלהם היא במודל שהם היוו להרבה מאוד להקות שבאו אחריהם, ובגיבוש הסאונד הישראלי החדש.

אביב גפן - עכשיו מעונן

המועמד השני הוא "עכשיו מעונן" של אביב גפן, מתוך אלבום בעל אותו שם בדיוק משנת .`93 מלבד הטבעת הצירוף "דור מזויין" שביטא הרגשה כללית משותפת של דור שלם (או לפחות של קבוצת אנשים שהיתה רוצה להאמין שהיא דור שלם), ועורר את זעמם של כמה חברי כנסת - הוביל גפן, שהוא כידוע הבן של יהונתן גפן, את גל "הבנים של", שכיכב בחצי השני של העשור, וכלל את בן ארצי, אביתר בנאי, ויהלי סובול.
 
 

ברי סחרוף - כמה חול, כמה יוסי

 
מועמד מספר שלוש הוא "כמה חול, כמה יוסי" של ברי סחרוף, מתוך "סימנים של חושלה" שיצא בשנת .`93 סחרוף עצמו הוא דוגמה ליוצר שמתקדם בהתאם למגמות התקופה: בהתחלה, יחד עם פורטיס הוא עשה רוק פשוט ואפקטיבי. אחר כך הוא נגע גם במלודיה (כמו ב"חלליות"), והיה גם אחד הראשונים בארץ ששילבו בצורה מוצלחת סמפרלים ומוסיקה אלקטרונית עם רוק. לזכותו ייאמר שהוא גם עשה את זה בצורה מאוד אינטליגנטית ומוצלחת, בניגוד לניסיונות נפל של אחרים.
 

אייל גולן ואתניקס - צאי לחלון

אייל גולן. פורץ דרך
 אייל גולן. פורץ דרך   
מועמד רביעי הוא "צאי לחלון", הדואט של אייל גולן ואתניקס משנת `.98 גולן, עם הסגנון המזרחי-פופי שלו, היה האמן המזרחי הראשון שאומץ על ידי חברת תקליטים ממוסדת וגדולה, זכה להצלחה עצומה והוביל את הלגיטימציה הסופית שקיבלה המוסיקה המזרחית מהמימסד המוסיקלי בעשור הזה. אם מישהו אחראי לזה שכיום בכל פרסומת שניה בטלוויזיה מופיע זמר מזרחי, הרי זה גולן.
 

שלמה ארצי וריטה - שניים

ולסיום, אי אפשר להתעלם מהשועלים הוותיקים של המיינסטרים (שכרגיל המשיכו לפוצץ את האמפי של קיסריה, ולדפוק קופה על החגים), ריטה ושלמה ארצי. המועמד האחרון הוא הדואט של ארצי וריטה, ``שניים``, מתוך האלבום הכפול של ארצי שנושא שם זה משנת `.96 נכון שהם לא חידשו שום דבר בעשור האחרון מבחינת התרומה שלהם למוסיקה הישראלית, אבל שניהם מחזיקים פחות או יותר על גבם שתי חברות תקליטים גדולות (ארצי את "הד ארצי" וריטה את "הליקון"), וגם זה משהו.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by