ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מגזין 
משטרת הפוטושופ וגיבורות העלק 
 
 מגה גימל ואלסטיגירל. עיבוד מחשב: דורון פישלר   
מגזין |
 
דורון פישלר

מי היא באמת "מגה גימל", מה עושה לארה קרופט בפרסומת לדאודורנט, ומה הגבול בין השראה לגניבה? משטרת הפוטושופ חוקרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הרפתקאות לארה קרופט בתל אביב

"לארה קרופט" בפרסומת לספיד סטיק
 "לארה קרופט" בפרסומת לספיד סטיק   
זה התחיל ביום שגרתי במשטרה: מחדר 404 הגיעה הידיעה על פשע פוטושופ חמור שהתרחש בפרסומת לספיד סטיק. אחרי כמה כוסות קפה ניגשנו לחקירה בחוסר חשק בולט (החגים האלה, קשה איתם), וגילינו במהרה שמדובר במקרה פשוט, כמו שאנחנו אוהבים: זאת עבודת פוטושופ מזעזעת, שהזכירה לנו את ימי כפר קוקה קולה העליזים.

ובכן, בתמונה אנחנו רואים דוגמנית מחופשת ללארה קרופט כשהיא עומדת באולפן, ומודבקת באופן חובבני על רקע בניינים כלשהם. אל תוך יד שמאל שלה הודבק חבל כחול (למה כחול, אגב?), שממנו היא לגמרי לא נראית כאילו היא נתלית, בעיקר משום שהחבל אפילו לא מתוח, ושהוא נגמר בנקודה כלשהי בערך 30 ס"מ מעל לכובע של לארה. יד ימין של לארה, לעומת זאת, נחשפה לא מזמן לקרינה רדיואקטיבית מהסוג שגורם למוטציות, והפכה לענקית עד כדי כך שהעובי של כל אצבע הוא כעובי הירכיים שלה.
 
 
הבעיה העיקרית של התמונה הזאת היא פרספקטיבה, או יותר נכון החוסר בה. אוקיי, ברור לנו שהכוונה היתה ליצור את הרושם שהיד קרובה למצלמה יותר ולכן היא גדולה יותר - אבל בחייכם, יש גבול. גם החבל היה אמור כנראה להיראות כאילו הוא מגיע עד לגג הבניין (מה היא, ספיידרמן?) אבל מה לעשות שזה פשוט לא נראה ככה: החבל היה אמור להפוך לדק הרבה יותר כדי שזה ייראה משכנע במידה כלשהי.

אגב, יש עוד פרט מוזר בקשר ליד-הענק של לארה המזויפת: למה לעזאזל היא שמה את האצבע על החלק העליון של המוצר? האם היא סובלת מריח רע מהאצבע, וזה היה דחוף לה עד כדי כך שהיא היתה חייבת לשים ספיד-סטיק בזמן שהיא נתלית באוויר מחבל דמיוני? מה שסביר יותר הוא שבגירסה מוקדמת יותר של התמונה הזאת הדוגמנית (או לפחות היד העלומה שלה) החזיקה ספריי, עם היד על כפתור ההתזה – אבל הוא הוחלף אחר כך לרולר, ולפוטושופיסט לא היה כח להזיז את האצבע.
 
מימין: הדוגמנית ונסה דמוי בתפקיד לארה קרופט (צ': יח"צ). משמאל: ברברה בלייד
 מימין: הדוגמנית ונסה דמוי בתפקיד לארה קרופט (צ': יח"צ). משמאל: ברברה בלייד 
 
 

לארה קרופט נגד ברברה בלייד

עד כאן עסקים כרגיל, אבל אחרי מחשבה חוזרת על התמונה הזאת הטרידה אותנו בעיה אחרת: האם חברת Eidos ראתה את המודעה הזאת? Eidos היא חברת משחקי המחשב שמייצרת את סדרת "טומב ריידר", ובעלת זכויות היוצרים על דמותה של לארה קרופט. לא צריך להיות בלש גדול כדי לראות שהדמות שבפרסומת היא חיקוי של לארה קרופט - מצבע החולצה האופייני, דרך השורטס ועד הסכין החגורה למותן. כשאנשים רוצים להשתמש בדמות מפורסמת - בין אם היא דמות אמיתית, כמו ניקול קידמן או אורנה בנאי, או בדמות בידיונית, כמו מיקי מאוס או יאיר לפיד - הם משלמים על זה. האם המפרסמים של ספיד סטיק חשבו שאף אחד לא ישים לב?

עשינו את מה שאנחנו תמיד עושים: חקרנו. והתברר לנו שלמרות הכל, הדמות שבתמונה (ובפרסומת הטלויזיה שמלווה אותה) היא לא לארה קרופט. היא ברברה בלייד. ברברה בלייד היא לא המצאה ישראלית - היא מככבת בפרסומות של ספיד סטיק גם במקומות אחרים בעולם, כפי שאפשר לראות (איך לא) ביוטיוב. ובעוד לכל אידיוט ברור שברברה בלייד היא חיקוי של לארה קרופט, עורכי הדין של משרד הפרסום בוודאי הקפידו על כך שלא יהיה אפשר להאשים אותם בהפרת זכויות יוצרים. אולי הם יטענו שמדובר פה בהשפעה, או מחווה - וזה מותר. אולי הם הכניסו בדמות מספיק שינויים כדי לטעון שהם בחייים לא שמעו על לארה קרופט, וזה שהדמות שלהם נראית בדיוק כמוה זה צירוף מקרים מדהים. ברצינות, גם הם בשוק.

 

אלסטיגירל נגד מגה גימל

לארה-ברברה-קרופט-בלייד-סטיק היא לא הגיבורה היחידה שמסתובבת בהפסקות פרסומות. צופי טלויזיה תמימים נחשפים לאחרונה לעתים קרובות גם ל"מגה גימל", הדמות המצוירת של ג. יפית כגיבורת על שמפרסמת סופרמרקטים. גם הדמות הזאת שאבה השראה מדמות מפורסמת אחרת, אבל במקרה הזה, כשאנחנו אומרים "השראה" מה שאנחנו מתכוונים זה "קופי, פייסט וצביעה בירוק".

מגה גימל היא העתק אחד לאחד של אלסטיגירל, הידועה גם בכינוי הלן פר, מתוך הסרט 'משפחת סופר-על' של פיקסאר ודיסני. לא רק עיצוב התלבושת שלה (שנעשה על ידי מעצבת האופנה האלוהית עדנה מוד) הועתק; התמונה הבסיסית של "מגה גימל" - שעומדת עם הידיים על המותניים - היא העתק של תמונה מסוימת של אלסטיגירל. זאת לא תמונה שהופיעה בסרט עצמו, אלא תמונת פרומו שנעשה בה שימוש בפוסטרים ובחומרי יחצ"נות לסרט. ההבדל היחיד הוא שהתמונה עברה היפוך-ראי והרגליים המאוד מאוד ארוכות של אלסטיגירל כווצו קלות (זה בסדר, היא מאוד גמישה).
 
מימין: אלסטיגירל. משמאל: מגה גימל. חדי העין שבינכם אולי יצליחו להבחין בדמיון מסוים בין הדמויות
 מימין: אלסטיגירל. משמאל: מגה גימל. חדי העין שבינכם אולי יצליחו להבחין בדמיון מסוים בין הדמויות 
 
התמונות של מגה ג' ואלסטיגירל זו על גבי זו. דווקא מתאים לה חאקי (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 התמונות של מגה ג' ואלסטיגירל זו על גבי זו. דווקא מתאים לה חאקי (עיבוד מחשב: דורון פישלר)   
שימו לב, למשל, לרגליים של שתי הדמויות: רגל ימין מוצבת בפרופיל שמאפשר לראות את העקב הארוך; רגל שמאל ישרה אל מול המצלמה והעקב מוסתר. גם מבנה השרירים והתנוחה של השתיים זהים לחלוטין. למקרה שבכל זאת עוד יש לכם ספק, הצבנו את שתי התמונות זו על גבי זו (משמאל). הן נבדלות זו מזו בצבע הבגד, בלוגו שעל החזה, וכמובן, בעובדה שאלסטיגירל האם הלוחמת היא דמות מגניבה לחלוטין כמו שרק פיקסאר יודעים לעשות, ומגה גימל היא, נו, ג. יפית.

האם צביעת הדמות בירוק והדבקת הפרצוף של ג' יפית עליה מספיקים כדי לטעון שמדובר בדמות מקורית ושאין כאן הפרת זכויות יוצרים? אנחנו לא יודעים. זה לא עניין למשטרה, זה עניין לבית המשפט. מה שאנחנו כן יודעים הוא שההחלטה להעתיק דמות קיימת במקום ליצור דמות גנרית של סופר-גיבורה (כמה זה כבר קשה?), ולהעתיק דווקא את הדמות הזאת, מאוד תמוהה. זו בסך הכל דמות מתוך סרט שהיה להיט ענק בארץ ובעולם, שהכניס 630 מיליון דולר, שה-DVD שלו הוא מהנמכרים ביותר אי פעם בארץ, וששייך לאחד התאגידים הגדולים, והידועים ביותר לשמצה בקנאותם לזכויות יוצרים, בעולם. מי כבר ישים לב, נכון?

 

תגובת היוצרים: זה בכלל לא דומה

להלן תגובת סטנגה, אולפן האנימציה שיצר את "מגה גימל":
"דמותה של מגה גימל היא דמות ייחודית שנבנתה בכוונה ברוח דמויות סופר הירו מוכרות. הפרופורציות נעשו במיוחד לדמות ואינן תואמות דמות כלשהי. העמידה של הדמות היא עמידה קלאסית של דמות גיבורה".
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by