ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ההיסטוריה הטריוויאלית של האינטרנט 

ההיסטוריה הטריוויאלית של האינטרנט

 
 
שוש פורבס

הפעם הראשונה בה מישהו אמר "לגלוש באינטרנט", ופניני היסטוריה נוספות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
וזה סטפאן, הבן החמוד של האישה שהמציאה את המונח
 וזה סטפאן, הבן החמוד של האישה שהמציאה את המונח    
פעם, כשכולם לבשו פנסים וכשללכת עם ערימת שיער מסריחה על הראש נחשב מאוד מאוד במודה, קראו לאינטרנט ארפא-נט. באותה תקופה האינטרנט-ארפא-נט הייתה בסך הכל רשת צבאית-אוניברסיטאית מוגבלת, אבל כבר אז היו האקרים.

בהשראתם, נוסח בדצמבר 1973 מסמך שמהווה את אבן היסוד לכל חברות האבטחה הדיגיטלית המודרניות, מצ`קפוינט עד סימנטק ובחזרה.

"אר.אפ.סי מספר סידורי 602" הוא מסמך בעל ערך היסטורי, המפרט את שלוש נקודות החולשה העיקריות של רשת, אז כהיום: אתרים שלא התקינו מערכות אבטחה מספיקות, מספרי גישה ציבוריים ("המופצים כמו מספרי הטלפון המקושקשים על הקיר במשתנות ציבוריות ובטלפונים ציבוריים", מתלונן ברוגז מחבר המסמך) ו-"חיבה ארוכת יומין לאתגר שבפריצה למערכת של מישהו אחר".

"כל זה היה משעשע למדי", מסיים המחבר, "אלמלא העובדה שבשבועות האחרונים כמה שרתים מרכזיים נפלו בנסיבות חשודות".
 
מסמסך היסטורי. הז`רגון
 מסמסך היסטורי. הז`רגון   
מסמך היסטורי לא פחות, גם אם מזווית קצת אחרת, הוא ``קובץ הז`רגון``, שפורסם לראשונה ב1975 על ידי רפאל פינקל, מגדולי ההאקרים שקמו לעם היהודי מאז ומעולם.

"קובץ הז`רגון" מסביר את צורת הדיבור והכתיבה הייחודית להאקרים, וממשיך להתעדכן עד ימינו אלה. ב1991 הודפס הקובץ כספר לכל דבר על ידי "M.I.T PRESS" תחת השם "מילון ההאקרים החדש". את הספר אפשר עדיין להשיג כיום (למשל באמאזון), במהדורתו השלישית.
 
חדשנית. ג`ין ארמור פולי
 חדשנית. ג`ין ארמור פולי   
ב- 1985, הוקמה הקהילה המקוונת המפורסמת "The Well". זו לא הייתה הקהילה המקוונת הראשונה (קדמו לה קבוצות הדיון, ולפניהן רשימות הדיוור), אך על פי המודל החדשני שלה עובדות עד היום רוב הקהילות המקוונות בעולם. הקהילה משכה כותבים איכותיים מרחבי העולם, ואף נכתבו עליה לא מעט ספרים. כיום, לאחר שסבלה קשיים פיננסיים מסוימים, נמכרה "The Well" למגזין הדיגיטלי סלון.קום.

ב1992, שבע שנים אחרי הקמת הקהילה המקוונת המודרנית הראשונה בעולם, נטבע המונח "לגלוש באינטרנט" בידי אחת, ג`ין ארמור פולי.

המאמר בו הופיע לראשונה המונח מתאר בצורה כללית מהי האינטרנט, ואיך ספריות יכולות להשתמש בה בצורה טובה. פולי, הידועה בכינויה "NetMom" היא ספרנית ואמא, והיום היא גרה בניו-יורק עם בעל (מפתח אתרים במקצועו), ילד בן 12, והמון חיות.
 
 
מונומנט היסטורי. ספאם, הגרסה האכילה
 מונומנט היסטורי. ספאם, הגרסה האכילה   
מאז "לגלוש באינטרנט" כתבה פולי מספר לא מבוטל של ספרים ומאמרים. היא אפילו אירחה תקופה מסוימת תוכנית רדיו משלה שעסקה באינטרנט. כיום היא מתפרנסת בעיקר מייעוץ וממתן הרצאות, ונראה שהיא מרוויחה לא רע: באתר הבית שלה מצויין בנימוס כי "המחירים מתחילים מ- 2500$ לשעת הרצאה, בנוסף להחזר הוצאות".

מונומנט היסטורי נוסף, איכותי פחות אך חשוב באותה מידה, הוא רגע המצאת ה"ספאם". ב- 1994, משרד עורכי הדין קאנטר וסיגל מפניקס, אריזונה, הציף את רשימות התפוצה ברשת בדואר זבל, המציע דרך מהירה להשגת גרין קארד אמריקאי. זוהי הפעם הראשונה הידועה בה בוצעה שליחת דואר זבל מסחרי בכמות המונית (הכינוי המקצועי המקובל הוא "ספאם").
 
מקור השראה. מונטי פייטון
 מקור השראה. מונטי פייטון   
קהילת הרשת זעמה, אבל את הנעשה אין להשיב. באותה שנה, בראיון לניו יורק טיימס, הכריזו עורכי הדין שהם הקימו חברה לפרסום באינטרנט. המוצר הראשון שנעזר בשירותי החברה הצעירה היה "מים עם תוספת חמצן", וסיגל פירט: "אתה שותה את זה, והעובדה שיש בו יותר חמצן נותן לך אנרגיה נוספת".

לא ברור עד כמה התעשר זוג עורכי הדין (אם בכלל), אבל זמן לא רב לאחר שליחת ה"ספאם" הם פירסמו ספר בשם "איך להתעשר מאוטוסטרדת המידע". צפוי, הספר הרגיז חלק ניכר מהקהילה המקוונת: קאנטר וסיגל המשילו את הרשת למערב הפרוע, את רוב הגולשים לילידים נבערים, ואף הדגישו ש"חשוב לזכור שהקהילות אונליין אינן קהילות בכלל".
 
במשך הזמן הכינוי "ספאם" דבק לדואר הזבל כולו. במקורו, ספאם הוא סוג של שימורי בשר, הדומה ללוף הצה"לי (אך בניגוד לדעה המקובלת, לא זהה לו לחלוטין, אלא מהווה תת-זן מקורב).

חבורת מונטי פייטון פירסמה פעם מערכון משעשע למדי המתאר מסעדה בה אין זה משנה מה הלקוח מזמין, תמיד הוא יקבל ספאם - לפעמים כתוספת, לפעמים במקום המנה שהוזמנה, אך תמיד התוצאה הסופית זהה: גליל בשר חום ממקור בלתי מזוהה.

הרשת מיהרה לאמץ את המערכון, ועל שמו נקרא דואר הזבל. אגב, למזוכיסטים שבינינו, הספאם המקורי עדיין נמכר בחנויות, ויש לו אפילו אתר מושקע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by