ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סקירת מוצר 
Asus Eee PC 900 
 
סקירת מוצר |
 

המיני נייד של אסוס, שהוצג לראשונה בשנה שעברה, אמנם הגדיר מחדש את המונח "מחשב נייד", אך היה קטן מדי. האם ה-Eee PC 900 המשופר הולך להיות הגאדג'ט הבא שלכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

תקציר

בעוד שמחיריהם של המחשבים הניידים צונחים בהתמדה בשנים האחרונות, מחירו של מחשב נייד באמת, כזה שאפשר להסתיר באלגנטיות באחד מתאי התיק, ממשיך להיות גבוה. כל זה היה נכון עד להופעתו של ה-Eee. אפשר לומר שה- Eee הוא ה"סמארט" של המחשבים הניידים – קטן וסקסי. אלא שה-Eee PC המקורי היה קטן מדי, ו-Asus הוציאה גרסה בעלת מסך גדול יותר.

יתרונות: ניידות מוחלטת, מחשב עמיד ללא חלקים נעים, מוניטין של יצרנית חומרה ידועה, מבנה עמיד ומסך מצוין, כרטיס רשת אלחוטי יוצא דופן באיכותו.

חסרונות: מקלדת בעייתית, שמצריכה תקופת הסתגלות ארוכה. חסרונו של התקן בלוטות' מורגש ופוגע בקישוריות המחשב. במחשב בעל מסך קטן כל כך ונטול כונן קשיח קיווינו למצוא סוללה כמעט אינסופית, והתבדנו. שטח איחסון קטן ומעבד מהדור הישן.

ציון סופי: 8

מחיר נמוך בעת הפרסום: 2,058 שקלים

 

הביקורת

 
הדור הראשון של מחשבי ה-Eee כלל מעבד סלרון במהירות שעון מופחתת, כונן קשיח מסוג SSD בגודל של שניים עד ארבעה ג'יגה, חריץ הרחבה לכרטיסי זיכרון, שלושה מחברי USB2.0 ומסך 7 אינץ'. הוא סבל מכמה חסרונות מעיקים, כאשר העיקרי בהם היה גודלו של המסך – שלא היה רחב דיו להכיל עמוד אינטרנט ממוצע, והצריך גלילה אופקית בלתי פוסקת בזמן הגלישה. חסרונה של קישורית Bluetooth גרם ל-Eee להרגיש קצת בודד בין שלל מכשירי הדור השלישי, שגולשים בים המידע באמצעות התשתית הסלולרית, בעוד הוא נאלץ לחפש איזו רשת Wi-Fi שדולפת מבית קפה סמוך.

ב-Eee PC 900 החדש אפשר למצוא כמה שיפורים – כאשר החשוב בהם הוא גודל המסך: הוא התרחב למימדים סבירים ועומד כעת על 9 אינץ' שלמים. זהו הגודל המינימלי האפשרי, לדעתנו, לעיבוד תמלילים ולגלישה באינטרנט – יישומיו העיקריים של המחשב הזה. השינוי בגודל המסך כמעט ולא גרר שינויים בגודל הכולל של המחשב – הוא נשאר זעיר כשהיה (שטח המסך החדש בא על חשבון מסגרת פלסטיק שחורה ומכוערת שעיטרה את המסך בדגם הקודם, בתירוץ של מעטה לרמקולים).

 
 צילום: fimb / flickr 
 

ביצועים סבירים

בקרבו של המחשב פועם מעבד סלרון זהה לזה של קודמו, אבל הפעם במהירות שעון מלאה (900 מגה-הרץ). הכונן מחולק לשניים – זיכרון SSD מהיר של 4 ג'יגה בייט, שמכיל את מערכת ההפעלה, ועוד זיכרון פלאש פנימי של 7.5 ג'יגה בייט לאיחסון קבצי המשתמש. כרטיס המסך המובנה, Intel 915GM, נפוץ גם במחשבים ה"גדולים" ומספק היטב את הסחורה בחלונות, גם כשכל אפשרויות ההנפשה וההצללה מופעלות. למרות זאת, לא היינו ממליצים להרחיק לכת ולאתגר אותו במשחקים ויישומי תלת מימד, ובטח שלא בממשק האוורירי של חלונות ויסטה (אם כי נתקלנו בחלק מאתרי הקהילות הענפות של מעריצי ה-Eee בכמה משוגעים שניסו - וגם הצליחו - להתקין עליו OSX).

למרות הנפח הקטן, דווקא התלהבנו מהרעיון של זיכרון ה-SSD במקום כונן קשיח קלאסי. הביצועים סבירים והשקט – מוחלט. המחשב לא מכיל חלקים נעים כלל, ולכן צריכה החשמל שלו נמוכה, והוא אמור להיות עמיד יחסית בפני זעזועים, טלטולים ונפילות. משהו בתוכנו שמח להיפטר סוף סוף מדיסקות המתכת המסתובבות, שנוטות לקרוס ולקחת איתן זכרונות יקרים לעולם שכולו סקטורים פגומים.

 
 

לבחירה בגרסת חלונות או לינוקס

כקודמו, גם ה-900 מגיע בשני טעמים לבחירה: האחד עם מערכת הפעלה חלונות XP, והשני מצוייד בהפצה של לינוקס סנדרוס. הפצת הלינוקס הותאמה במיוחד למחשב ה-Eee, וכוללת בתוכה סט תוכנות שלם: פיירפוקס לגלישה, אופן-אופיס לעיבוד ועימוד, וגם כמה משחקים ואפליקציות חינוכיות. כבונוס, גירסת הלינוקס מגיעה עם ארבעה ג'יגה בייט נוספים – מצרך יקר בהתחשב בשטח האיחסון המוגבל מלכתחילה.

Asus ידועה בתור יצרנית של לוחות אם ומסכים איכותיים, והדבר בא לידי ביטוי גם באיכות ההרכבה: המחשב מספק הרגשה אמינה ויציבה והמסך מצוין - קריא גם באור יום ונעים לצפיה (אם כי השתמשנו באפשרויות המובנות בכרטיס המסך על מנת לתקן את התצוגה לצבעים מעט חמים יותר, פיינשמעקרים שכמותנו). הרמקולים עברו לצידו התחתון של המחשב ומספקים איכות צליל מפתיעה, ומשטח העכבר מגיב היטב, אם כי צליל ה'קליק' של מקשי העכבר נותן הרגשה מעט זולה.

גירסת החלונות שבדקנו צלחה בכבוד נגינת סרט DivX באבחנה רגילה, וידאו מבוסס פלאש ביוטיוב על גבי מסך מלא, וכמובן הגיבה בצורה נאה לכל גחמותנו בגלישה באינטרנט גם עם כמה סימניות פתוחות, אם כי כשהעמסנו על המערכת, היא החלה לקרטע. בכל זאת, מדובר בסלרון. התקן האינטרנט האלחוטי מתפקד היטב, ולמעשה הוא טוב בהרבה מזה שקיים ברוב המחשבים הניידים הרגילים (בדיקה העלתה כי מדובר בכרטיס רשת של "את'רוס", שנחשב למצוין).

 

עם סקס אפיל קשה להתווכח

נקודת חולשה מהותית היא המקלדת. לגודל המזערי של המקשים אפשר להתרגל, אולם עם העובדה שמקש ה-Shift הוזז לימינו של החץ העליון, התקשינו להסתדר. ההקלדות הראשונות הזכירו לנו את הימים הראשונים של ה-SMS, ואת הצורך להתרגל לשיטת הקלדה חדשה, דבר שהניב לא מעט תסכול. רק לאחר מספר ימים ההקלדה הפכה לנוחה יחסית עבורנו. סוללת המחשב איכזבה והחזיקה מעמד כשעתיים.כמו כן, התאכזבנו מאוד לגלות שגם הדגם החדש לא כולל שבב Bluetooth, דבר כמעט אלמנטרי כשמדובר במכשיר נייד, שאמור לשמש לגלישה בדרכים.

לשם השוואה, במחשב המתחרה בקטגוריית המיני-ניידים, ה-MSI Wind, יש שבב בלוטות', ונעשה שימוש בפלטפורמת ה-Atom החדשה של אינטל. כמו כן, ל-Wind יש שטח אחסון אסטרונומי (במונחים של מיני-מחשב נייד) של 80 GB – נתונים טובים בהרבה משל ה-Eee PC 900, במיוחד לאור העובדה ששני המחשבים מוצעים למכירה כמעט באותו המחיר. ובכל זאת, העדפנו את המחשב הזעיר של Asus מסיבה אחת: עם סקס-אפיל קשה להתווכח.

 

לא מחשב ראשי

אז בשביל מי הוא טוב? ה-Eee PC 900 בפירוש לא מיועד להיות המחשב הראשי שלכם. הוא חסר את שטח האיחסון ויכולות העיבוד הנחוצות והוא נטול כונן אופטי, לא היינו מנסים לערוך באמצעותו וידאו, סאונד או תמונה, בטח שלא משחקים - אך הוא בהחלט מיועד לאנשים שזקוקים למידה גבוהה של ניידות ומוכנים להתפשר בכח המחשוב. בעיקר סטודנטים, אבל גם כל מי שרק רוצה לגלוש באינטרנט, להעביר כמה קבצים מדיסק-און-קי, או לערוך מסמכים בנסיעה.
 

מפרט טכני

מערכת הפעלה: Windows XP Home או GNU Linux
מסך: 8.9 אינץ' ברזולוציה 1024x600 פיקסלים
מעבד: Intel Celeron M 353
זכרון: DDR II 1GB

Display Card Intel UMA
S.S.D. Storage (Solid-State Drive) 12GB (4GB built-in + 8GB flash) SSD (Genuine Microsoft Windows OS Version)
20GB (4GB built-in +16GB flash) SSD (GNU Linux OS Version)
16GB flash SSD (Genuine Microsoft Windows & GNU Linux OS Version)
Audio HD audio / built-in speakers

תקשורת אלחוטית: 802.11b/g
מצלמת רשת: 1.3M Pixel

Storage Cards SD / MMC (SDHC)
Input / Output 3xUSB / VGA-out (D-Sub, 15pin) / earphone jack / mic / RJ45 10/100 Mbps
Battery 2.5 hrs*


Power Output: 12V, 36W; Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal
ממדים: 22.5cm (רוחב), 17.0cm(אורך), 2cm~3.38cm (גובה)
משקל (כולל סוללה) 0.99 ק"ג
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by