ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבלוגר שב אל שדה הקרב 
 
 
מערכת חיים ברשת

סיפורו של כתב ניו יורקי שהחליט לא להיות חלק מכוח הדוברות העיתונאי של צבא ארה"ב, ועומד לטוס לעיראק חמוש בטלפון לוויני ובלוג לוחמני במיוחד (ויש גם קשר ישראלי)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זכרונות מהפעם שעברה
 זכרונות מהפעם שעברה   
חמוש בווסט של צלמים וטלפון לוויני, קריסטופר אולבריטון אולי לא יהווה תחרות לסוללות העיתונות של צבא המדיה המגויס לצבא ארה"ב. אך ככל הנראה הוא עומד להיות כתב המלחמה האינטרנטי הראשון.

אולבריטון, כתב לשעבר ב"ניו-יורק דיילי ניוז" מתכנן להעלות את דיווחיו ישירות לבלוג שלו "בחזרה לעיראק 2.0", בחודש הבא, כחלק ממשימה עצמאית של ליקוט ידיעות ממקור ראשון בזירת האירועים. על כך מדווח בהרחבה אתר wired.

אולבריטון אמר כי הוא מעוניין לכסות את ההשפעות ההומניטריות שהפלישה האמריקאית לעיראק תגרום לאוכלוסייה האזרחית הכורדית, בכורדיסטן העיראקית, אשר מוגנת על ידי אזור איסור הטיסות שהטילה ארה"ב על עיראק בעקבות המלחמה הקודמת.

בעוד העיתונאים "המשובצים" שנשלחו לעיראק על ידי העיתונים הגדולים וסוכנויות הידיעות, עומדים לקבל טרמפ מרטיט ישבנים ברכבי ההאמר של הצבא האמריקאי, ואח"כ לדווח על המראות שראו (מה שהותר להם לראות ע"י הצבא) למדיה הפופולרית, אולבריטון יתפוס טרמפים וישחד את דרכו באזור שעשוי להפוך לאחד המקומות המסוכנים בעיראק מחוץ לבגדד.

בימים לאחר שארה"ב תתקוף, צפוי סדאם חוסיין לנסות להיפטר מכל הסטוקים שיש לו בצד של נשק לא קונבנציונלי, ולפזר אותו על הכורדים, שנואי נפשו. מצד שני, ממשלת תורכיה – שגם היא ידועה בחיבתה הרבה לכורדים, וגם היא חומדת את אזורי הנפט מסביב לערים הכורדיות קירקוק ומוסיל – גם היא עשויה לפלוש לכורדיסטן העיראקית בשעה שהכוחות האמריקאים יהיו עסוקים בלהפציץ לעיראקים ת'צורה (המינוח הרשמי הוא להחליף את משטרו של סדאם), כך על פי מסמך שפורסם בשבוע שעבר על ידי ארגון Human Rights Watch, לשמירה על זכויות האדם.

אולבריטון הודיע כי יצטייד במסכת גז, וגם כי יש לו גם ערכת אטרופין (מתנה שקיבל מחייל צה"ל לשעבר, שמן הסתם עוד יעלה על זה למת"ש) למקרה של התקפה כימית. וגם יש לו תוכנית מילוט למקרה שתורכיה תפלוש לאזור. הדבר שממש מטריד אותו הוא מה יקרה אם הפצצות והכדורים ישבשו את החיבור לאינטרנט.
 
 
"קיימים המון בתי אינטרנט קפה (בקורדיסטן העיראקית)" אמר אולבריטון, "והאינטרנט אינו מצונזר. אך הכל יכול להשתנות בהתאם לנסיבות".

אולבריטון יטייל גם עם טלפון לוויני, שבו הוא ישתמש על מנת לחבר את הלאפ-טופ שלו לרשת כדי לעדכן את הבלוג שלו. הוא גם מקווה להחליף את המחשב הנוכחי שלו, בלאפ-טופ עצבני יותר. "הבאתי את הפאוורבוק שלי לשם עוד בקיץ הקודם. אבל אני חושב שהוא עייף מדי בשביל להתמודד עם עוד מסע גדול".

אולבריטון ערך טיול לצפון עיראק בקיץ הקודם, ונכנס לקורדיסטן דרך תורכיה וסוריה, עם אשרה סורית ובילה שם שבוע אחד בלבד. הפעם, יש בכוונתו להישאר במשך חודש ימים.

בימים אלו מגייס האיש כסף למסע הקרוב, על ידי קריאה לציבור לתרום לעניין דרך שירות Pay Pal ומערכת התרומות של אמזון. שישים אנשים שביקרו באתר תרמו למעלה מ-$3,800. בתמורה, אולבריטון ישלח להם תמונות ועדכונים יום לפני שהוא יעלה אותם לבלוג. "זה ייתן להם גם הזדמנות לשחק אותה עורכי משימות, על ידי שליחת הצעות באי-מייל" והוסיף כי "אני אעשה רק דברים הגיוניים. אין לי כל כוונה להרוג את עצמי על כתבה".

הוא מקווה גם כי מישהו יהיה נחמד ויתרום לו את דקות הקשר של הטלפון הלוויני (דולר וחצי לדקה) ולאפ-טופ אמין יותר מזה שיש לו. מה שיותר מדאיג אותו כעת היא האפשרות שהטלפ]ון הלוויני שלו עלול להפוך אותו למטרת תקיפה של מטוסי ארה"ב.

"ניתן להניח" רשם אולבריטון באחד הפוסטים הקודמים שלו בבלוג "כי אם מישהו מדליק טלפון סלולרי, או לוויני, המכשיר הפולט אותות יאותר על ידי החיישנים האמריקאים... טייסים אמריקאים עשויים להניח כי מדובר ביחידה צבאית שניצלה מהפצצה ויוצרת קשר על מנת לקבל פקודות להמשך פעולה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by