ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גוגל – אוהב צפרדעים? 
 
 Ceci n`est pas une Google   
 
עידו קינן

חיפשתם "נצחונות צבאיים צרפתיים" וגוגל הציע לכם לחפש דווקא את התבוסות? נפלתם בפח של סטודנט שמוחה על התנגדותם של הצרפתים למלחמה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם לא קיבלתם את זה באימייל מחבר, בטח ראיתם את זה בפורומים או בקבוצות הדיון: הקלידו "French military victories" בגוגל, הקליקו על I'm Feeling Lucky ותקבלו את ההודעה הבאה: "Did you mean: french military defeats" ("האם התכוונתם לתבוסות צבאיות צרפתיות").

לא, גוגל לא שונא את הצרפתים. זה לא שהוא חף מטעויות מביכות, אבל הפעם מדובר דווקא במחאה מתוחכמת על העמדה הצרפתית נגד המלחמה בעיראק.

כפתור I'm Feeling Lucky בגוגל מוביל את הגולש לאתר הראשון שמתאים למילות החיפוש שלו. לעיתים מאתר גוגל שגיאות כתיב במחרוזת החיפוש, ומציע למחפש לתקן את השגיאה ולשפר כך את תוצאות החיפוש שלו.

סטיב לרנר (22), סטודנט קנדי, הצליח להתברג עם אתרו במקום הראשון בתוצאות חיפוש הביטוי "French military victories" בגוגל. באתר הוא בנה העתק של עמוד של גוגל, אשר מודיע לגולשים שאינו מצליח למצוא אתרים על נצחונות צבאיים צרפתיים, ומציע לחפש תבוסות צבאיות צרפתיות. כעת, כל מי שמחפש את המחרוזת הזו עם הכפתור האמור מקבל את אתרו של לרנר, שמתחזה לגוגל. רק בתחתית העמוד מופיעה הערה, שמסבירה שמדובר בפארודיה. גם מי שיסתכל בשורת הכתובת (URL) של האתר, יגלה שהוא כבר לא בגוגל. רבים, כולל אנחנו, נפלו בפח.

בראיון לאתר ניוזדיי, סיפר לרנר שיצר את העמוד כדי להציג בצורה הומוריסטית את ההתנגדות להתחמקות הצרפתית ממלחמה. חיפוש מהיר בגוגל מראה שהוא לא היה צריך להתאמץ במיוחד: נכון לעליית הכתבה, מחרוזת החיפוש נותנת רק 225 תוצאות ברשת, שתי תוצאות ב-directory ואחת בלבד בחיפוש התמונות.

גוגל חזרו אלינו בעקבות פנייתנו בנושא, אבל לא ששו להתייחס לסיפור, בטח שלא לציטוט. נראה שהם בעיקר נבוכים מהעניין, במיוחד כחברה אמריקאית (המחוייבת לכללי הפוליטיקלי קורקט) עם פעילות גלובלית (המחייבת הימנעות מהבעת דעות פוליטיות; לחברה אתרים במדינות אירופאיות, בהן גם צרפת, המתנגדות למלחמה). גם איום בתביעה נגד לרנר על הפרת זכויות יוצרים, הטעיה וכדומה – לא נשמע מצידם. בקרב הזה, הצרפתים הפסידו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by