ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מוות למטרידים! 
 
 
סער קרני

כמעט כל מי שמשתמש בתוכנות המסרים המיידיים חווה פעם את טעמה של הטרדה. אילו אמצעים מציעות לנו התוכנות השונות כדי להגן על עצמנו? כל התשובות בספיישל מיוחד של המדור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנות מסרים מיידיים נחשבות, לצד תוכנות שיתוף קבצים, לפופולאריות ביותר ברשת. מאז הופעת ICQ, שהייתה החלוצה בתחום בשנת 1996, הפכו התוכנות הללו לאמצעי התקשורת הנוח והמהיר ביותר בין הגולשים, כאשר הן מותירות את הצ'אטים המסורתיים הרחק מאחור. ICQ, MSN Messenger, אודיגו ו Yahoo Messenger מציעות אין ספור אפשרויות למאות מיליוני המשתמשים שלהן, אך במקביל הן חושפות אותם להטרדות שונות ומשונות, שכל אחד מקוראי (ובעיקר קוראות) המדור בוודאי נתקל בהן. מה אפשר לעשות? האם כשאתם חושבים שאתם בלתי נראים – אתם באמת בלתי נראים? האם כשאתם מעבירים מישהו לרשימת ההתעלמות – הוא מודע לכך? התשובות, ביחד עם עוד כמה טיפים, במדריך שלפניכם.
 

ICQ

 
כאמור, ICQ היא תוכנת המסרים המיידיים הוותיקה והפופולארית ביותר, ולפיכך גם כמות ההטרדות בה היא הגדולה ביותר. אנשי ICQ מודעים לבעיה, ובתוכנה ישנן אפשרויות רבות לשמירה על הפרטיות, הנגישות דרך הכפתור Main ובחירה באפשרות Security and Privacy Permissions (כל הפעולות המתוארות להלן נגישות דרך אפשרות זו). מומלץ להתבונן לעומק בכל האפשרויות הקיימות, אך הנה כמה עצות שימושיות:

הדרך הפשוטה והמוכרת לכולם על מנת להיפטר מהמטרידים היא מצב בלתי נראה (Invisible) שבו המשתמש מחובר, אך שאר משתמשי התוכנה אינם רואים אותו (אלא אם אישר להם באופן ספציפי). ICQ מאפשרת לנהל שתי רשימות, Visible List שמכילה את רשימת החברים שיראו אתכם גם כאשר תתחברו במצב בלתי נראה, ו Invisible List שהיא רשימת החברים שלא יראו אתכם גם כאשר אתם מחוברים במצב רגיל, אולם ל ICQ יש גם מנגנון חיפוש המאפשר לאתר משתמשים, ובאופן זה יכול גם חבר שנמצא ב Invisible List לראות שאתם מחוברים. כדי למנוע מ ICQ להציג את מצבכם, פנו אל הלשונית General ובטלו את הסימון לצד האפשרות Allow others to view my Online/Offline status from the web.
 
 
בנוסף, כאשר אתם מתחברים במצב בלתי נראה, דעו שאתם מופיעים לחלקיק שנייה במצב בלתי נראה גם אצל משתמשים שאינם נמצאים ברשימת ה Visible שלכם, ורק אז נעלמים, כך שאם במקרה משהו מחבריכם מתבונן ברשימה שלו באותו רגע בדיוק, יש סיכוי שיראה שהתחברתם, וגם יבין, מן הסתם, שאינו נמצא ברשימת ה"מיוחסים" שלכם.

פרט להופעה במצב בלתי נראה, התוכנה מציעה גם אפשרות לחסום משתמשים. רשימת ה Ignore List מכילה את כל המשתמשים שחסמתם ותוכלו להוסיף אליה ולהסיר ממנה משתמשים בכל עת. כאשר תבצעו חסימה למשתמש שמופיע ברשימת החברים שלכם, המשתמש יוסר מהרשימה באופן אוטומטי, והודעות או אירועים אחרים לא יתקבלו ממנו יותר. משתמש שנחסם לא יקבל כל הודעה על כך, לא בעת החסימה ולא בעת שינסה לשלוח לכם הודעות, כלומר הוא לא ידע שההודעות שהוא שולח אינן מגיעות. גם כאשר תמחקו משתמש מרשימת החברים, המשתמש שנמחק לא יוכל לדעת זאת.

אפשרות חשובה נוספת היא היכולת למנוע הוספה של שמכם אל רשימות החברים של משתמשים אחרים ללא אישורכם. כדי להפעיל אפשרות זו, פנו שוב אל הלשונית General וסמנו את האפשרות My authorization is required before users add me to their contact list. כעת, בכל פעם שמישהו יבקש להוסיף אתכם לרשימה שלו, המערכת תודיע לכם על כך ותבקש את אישורכם.

אם קלו כל הקיצים וכל הקווים האדומים נחצו, תוכלו לעבור למצב שבו תקבלו הודעות אך ורק מאנשים המופיעים ברשימה שלכם, או אף תוכלו למנוע קבלת הודעות לחלוטין. לשם כך, בחרו באפשרות המתאימה מתוך Communication.
 
 

MSN Messenger

 
גם תוכנת המסרים המיידיים של Microsoft מתחשבת ברצון שלנו למעט פרטיות, ואפשרויות שונות בתחום זה נגישות באמצעות בחירה ב ToolsאOptions ומעבר ללשונית Privacy (או, למשתמשי הגרסה בעברית: כלים, אפשרויות, ומעבר ללשונית פרטיות). המגוון אמנם קטן יותר לעומת ICQ, אך בהחלט מספק.

מצב ה"בלתי נראה" מאפשר, כרגיל, להופיע כ"לא מחובר", אולם במצב זה לא תוכלו לשלוח וגם לא לקבל הודעות. כמו כן, אין אפשרות להגדיר רשימת חברים שיראו אתכם במצב זה. המסנג'ר של MSN מאפשר גם לחסום משתמשים. משתמש חסום יראה אתכם תמיד במצב בלתי מחובר, ולא יוכל כמובן לשלוח הודעות מיידיות אליכם. לשם קיצור, תוכלו לקבוע כי רק אנשים הנמצאים ברשימה שלכם (כולם או חלקם) יוכלו לדעת מתי אתם מחוברים ולשלוח הודעות, וכדי לבחור בכך, סמנו את האפשרות המתאימה בלשונית Privacy.
 

Yahoo Messenger

 
Yahoo Messenger, מבית הפורטל Yahoo, מציע מגוון אפשרויות בתחום הפרטיות, הנגישות דרך התפריט Login ובחירה באפשרות Privacy Settings. ניתן לחסום כליל כל מי שאינו נמצא ברשימת החברים, או לחסום משתמשים מסוימים, עפ"י שמם. אין אפשרות לחסום משתמשים המופיעים ברשימת החברים, ויש למחוק אותם מהרשימה לפני חסימתם. משתמשים שחסמתם לא יוכלו לשלוח אליכם הודעות, ובנוסף - לא ידעו מתי אתם מחוברים. אם אינכם מעונינים שמשתמשים שאינם ברשימת החברים שלכם יוכלו לדעת מתי אתם מחוברים, סמנו את האפשרות השנייה תחת When people see my ID on Yahoo web sites.
 
וכמובן, איך אפשר בלי מצב בלתי נראה (Invisible). במצב זה תראו כלא מחוברים לכולם, ולא ניתן להגדיר משתמשים שיראו אתכם כאשר תהיו בלתי נראים. עם זאת, גם במצב בלתי נראה, ניתן לשלוח ולקבל הודעות כרגיל. ובמקרה שאתם מודאגים: ב-Yahoo אין למשתמשים אחרים אפשרות להוסיף אתכם לרשימת החברים שלהם ללא אישורכם.
 

Odigo

 
תוכנת Odigo, שכידוע, בדומה ל ICQ, גם היא תוכנה כחול-לבן, מאפשרת למשתמשיה להיות במצב בלתי נראה (לכל המשתמשים האחרים) שנקרא כאן Unavailable (offline). באודיגו, כמו במסנג'ר של Yahoo, ניתן לשלוח ולקבל הודעות גם במצב בלתי נראה. גם אפשרויות המחיקה והחסימה קיימות ודומות לאפשרויות המקבילות בתוכנות שהוזכרו לעיל, אולם אין אפשרות למנוע לחלוטין קבלת הודעות ממשתמשים שאינם נמצאים ברשימת החברים. משתמשים שיבקשו להוסיף אתכם לרשימת החברים שלהם, יזדקקו לאישורכם.
 
בסיכומו של דבר, המצב בהחלט מעודד. כל התוכנות שמות דגש על נושא הטיפול במטרידים והתגוננות מפניהם, ומי שמעוניין לדבר אך ורק עם חבריו, ללא הצעות מגונות, דילים מפוקפקים או סתם נדנודים והצקות, יכול לעשות זאת ללא קושי. באופן לא מפתיע, ICQ זוכה לציון הגובה ביותר מבין ארבע התוכנות שהוזכרו, בזכות שלל האפשרויות שהיא מציעה. החיסרון היחיד של ICQ לעומת המתחרות הוא האפשרות של משתמש שחסמנו לדעת מתי אנו מחוברים ומתי לא, אולם מכיוון שהוא ממילא לא יכול לשלוח אלינו הודעות – החיסרון אינו משמעותי.

במקום השני צועד ה- Yahoo Messenger, שמציע גם הוא הגנה מספקת לכל הדעות, אך לא במגוון שיש ב- ICQ. במקום השלישי והרביעי במשותף, MSN Messenger ו Odigo, שסובלות ממספר בעיות: ב MSN ניתן להוסיף אותנו לרשימות החברים גם ללא אישורנו, ובמצב בלתי נראה אין אפשרות לשלוח ולקבל הודעות. ב Odigo אין אפשרות לחסום משתמשים שאינם נמצאים ברשימת החברים, וזוהי בהחלט פרצה הקוראת למטריד.


ועכשיו אחרי שקראתם את הכל, נותר לכם רק לבחור תוכנה אחת ולהתחיל לדבר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by